Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Bakterie i stafylokoky. Tři čtvrtiny točených zmzlin na Hradecku byly nevyhovující

 
úterý, 9. července 2019, 16:16

Krajští hygienici od dubna až dosud provedli celkem osmadvacet kontrol stánků a restaurací s točenou zmrzlinou. Vyhodnocených mají zatím dvacet vzorků a hned v patnácti byla zmrzlina nevyhovující, obsahovala enterobakterie a ve dvou případech i stafylokoky.

Zmrzliny patří podle hygieniků mezi rizikové potraviny, které mohou být nepříznivě ovlivněny například nedostatečnou čistotou zmrzlinového stroje nebo náčiním používaného při přípravě a výdeji, ale i nedostatečnou čistotou rukou personálu. „Důležitá je rovněž funkčnost zmrzlinového stroje i správná manipulace s kornouty a penězi, kdy je nutné vyloučit kontakt rukou personálu s kornouty a zmrzlinou používáním vhodného náčiní – kleští, podávek, rukavic,“ řekla mluvčí krajské hygienické stanice Veronika Krejčí.

Provozovatelé podle ní musí zajistit také pravidelnou údržbu zmrzlinových strojů, sanitaci provozu, výměnu pracovního oděvu a dbát na dodržování zásad osobní hygieny svého personálu.

Tři čtvrtiny nevyhovují

Hygienici od dubna provedli celkem 28 kontrol stánků se zmrzlinami, kaváren i cukráren po celém kraji. Celkem odebrali 24 vzorků a u dvaceti už znají výsledky. Hned patnáct vzorků je nevyhovujících pro zvýšený počet enterobakterií, 2 vzorky nevyhověly zároveň i v ukazateli koagulázopozitivní stafylokoky. „Uvedené výsledky svědčí o nezvládnutí hygieny výrobního procesu, nedodržování správné výrobní a hygienické praxe při výrobě zmrzliny a neúčinném nastavení postupů založených na zásadách HACCP. Konkrétně se zjištěné závady, kromě překročení mikrobiologických kritérií, týkaly zejména nedodržení sanitačních postupů, technologie výroby, nevyhovujícího technického stavu provozu, neoznámení činnosti,“ dodala mluvčí.

Čtyři prodejci zmrzliny museli prodej pozastavit, dokud neodstraní nedostatky. „Někteří provozovatelé provedli uvedená nápravná opatření dobrovolně sami. Obnovit přípravu a prodej daného druhu zmrzliny může provozovatel po provedení opatření a doložení laboratorního rozboru s vyhovujícím výsledkem,“ uzavřela Krejčí.

Napsal(a) Luboš Vrabec | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Nemocnice v Jičíně bude mít nový vjezd a lékárnu za 36 milionů korun

úterý, 9. července 2019, 11:04

V krajské Oblastní nemocnici Jičín by měl do podzimu 2020 stát nový objekt vjezdu do nemocnice a lékárny. Stavba za 35,7 milionu...

Zemřel zakladatel československé dětské onkologie Josef Koutecký....

sobota, 6. července 2019, 15:01

Ve věku 88 let zemřel v pátek chirurg Josef Koutecký, který v 60. letech založil v Československu dětskou onkologii. Za...

Nadační fond Pink Bubble proměnil a vybavil další prostory, které...

neděle, 30. června 2019, 18:15

Tento týden se na Klinice dětské hematologie a onkologie 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol při otevření...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".

Kremlík: Nový mýtný systém vynese okolo 12 miliard korun ročně

Stát chce v rámci nového mýtného systému vybrat okolo 12 miliard korun ročně, z toho 1,5 miliardy na nově zpoplatněných silnicích první třídy. Náklady na provoz budou méně než desetina ročního výnosu. Na briefingu to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). V roce 2018 zaplatily kamiony v Česku na mýtu rekordních 10,8 miliardy korun, což bylo meziročně skoro o čtyři procenta více. V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy korun, což je o 2,6 procenta víc než za stejné období loni.

Objem sázek v ČR byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný

Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství. Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58 procent), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 procent). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.