Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hradecký kraj zahájí spolupráci s univerzitou z Vietnamu

 
pondělí, 9. září 2019, 15:30

Zastupitelé Královéhradeckého kraje otevřeli cestu ke spolupráci krajských škol technického zaměření s vietnamskými studenty. Dnes schválili uzavření memoranda o spolupráci mezi krajem a vietnamskou univerzitou Ton Duc Thang. Memorandum podepíšou zástupci stran tento čtvrtek v Hradci Králové. Ročně by mohlo v hradeckém kraji studovat na středních školách 40 až 150 Vietnamců, kteří by se pak v regionu zapojili do práce ve vystudovaných oborech. První studenti by mohli nastoupit v září 2020.

"Spolupráce mezi Královéhradeckým krajem a univerzitou umožní vietnamským žákům dosáhnout středoškolského vzdělání na našich vybraných školách. Žáci se budou vzdělávat v oborech textilního, zdravotního či sociálního zaměření. Je podstatné, že tito žáci po absolvování studia chtějí trvale pracovat v našem regionu, čímž bychom částečně vyřešili nedostatek pracovníků v technických oborech, ale také ve zdravotnictví a sociálních službách," uvedla náměstkyně hejtmana pro školství Martina Berdychová.

Podle Svatoňové budou následovat konkrétní kroky, vietnamská strana například zahájí nábor zájemců ve Vietnamu a získávání víz pro ně. Královéhradecký kraj začne připravovat ubytování pro vietnamské žáky a zkrácenou formu studia vybraných oborů vzdělávání.

Kraj oslovila první univerzita z Ho Či Minova Města, která si pro pilotní projekt vzdělávání na středních školách vietnamských studentů vybrala Královéhradecký kraj. Vietnamská strana má zájem hlavně o studijní obory technického zaměření úzce propojené se zaměstnavateli, slibuje si od toho lepší uplatnění přímo ve firmách v regionu.

Snaha zlepšit situaci u oborů, kde není zájem

Kraj si zase od toho slibuje obsazení oborů, o které není velký zájem. Vytipoval už několik škol, například Zemědělskou akademii a Gymnázium v Hořicích na Jičínsku, kde by pro zahraniční studenty připadal v úvahu obor ošetřovatelství, nebo školu zaměřenou na textilní průmysl v Červeném Kostelci na Náchodsku.

Pokud vše půjde podle plánu, první studenti by mohli přijet už na začátku roku 2020 a v září nastoupit ke zkrácenému, jeden a půl ročnímu, studiu konkrétního oboru. Mělo by jim být 18 let, měli by mít ve Vietnamu ukončené středoškolské vzdělání a přibližně tříměsíční kurz českého jazyka. V Královéhradeckém kraji budou ubytovaní v domovech mládeže v místě škol, kde absolvují další šestiměsíční kurz češtiny.

Už při praxi by studenti měli zaměření na daný podnik, ve kterém by pak našli pracovní uplatnění. Finanční stránku projektu by v první fázi zajistila vietnamská strana, na kraji by bylo zajištění výuky a zprostředkování provázání s firmami.

 

Napsal(a) ČTK | Foto UHK
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 5. září 2019, 13:34

Oprava budovy hradecké univerzity má začít v létě 2020. Stát bude...

čtvrtek, 5. září 2019, 14:45

Univerzita Hradec Králové (UHK) dokončuje přípravu rekonstrukce dvou budov na náměstí Svobody. U Filosofické fakulty chce na jaře...

Lesy ČR znásobily stipendia pro studenty lesnických učilišť

úterý, 3. září 2019, 08:58

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) pro nynější školní rok zdvojnásobil výši stipendií pro žáky lesnických učilišť....

Do 1.ročníků ZŠ a SŠ v hradeckém kraji usedne přes 11.000 dětí

pondělí, 2. září 2019, 09:44

Do prvních ročníků základních a středních škol v Královéhradeckém kraji nastoupilo v novém školním roce přes 11.000 dětí. Okolo...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.