Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Oprava budovy hradecké univerzity má začít v létě 2020. Stát bude téměř půl miliardy

 
čtvrtek, 5. září 2019, 14:45, aktualizováno 5. září 2019, 13:34

Univerzita Hradec Králové (UHK) dokončuje přípravu rekonstrukce dvou budov na náměstí Svobody. U Filosofické fakulty chce na jaře 2020 vypsat výběrové řízení na dodavatele prací a v létě začít stavět. Oprava druhé budovy, kde sídlí Pedagogická fakulta, by mohla začít o rok později. Potvrdil to mluvčí univerzity Jakub Novák. Předpokládané náklady jsou asi 423 milionů Kč s DPH.

"Obě budovy mají pravomocné stavební povolení, což považujeme za velký úspěch. Leží totiž v památkové zóně a Pedagogická fakulta je navíc památkově chráněná," řekl Novák.

Obě univerzitní budovy na náměstí Svobody v roce 2015 dostaly novou fasádu včetně zateplení. Plánová rekonstrukce se proto bude týkat hlavně interiérů. Obnova Filosofické fakulty, včetně přístavby na úkor parkoviště pro akademiky, by měla vyjít na asi 173 milionů korun s DPH. "Zahájení rekonstrukce by mohlo začít po ukončení letního semestru 2020, tedy na přelomu dubna května, respektive června," podotkl Novák.

Z programového financování ministerstva školství univerzita dostala na opravu 147 milionu korun s DPH, zbývajících 26 milionů uhradí sama. "Doufáme, že rekonstrukci Filosofické fakulty dokončíme do roku 2022," dodal Novák.

Univerzita hledá finanční zdroje 

Oprava sousední památkově chráněné Pedagogické fakulty by měla stát 250 milionů korun s daní. Univerzita teď hledá zdroje na spolufinancování. Stavební práce by mohly propuknout na začátku léta 2021. Výuka se má dočasně přesunout do méně užívané budovy v ulici Víta Nejedlého.

Univerzita chce opravit o vysokoškolské koleje v Palachově ulici na Moravském Předměstí, kde UHK nabízí studentům v panelákové zástavbě ubytování. Opravy budou rozděleny do dvou etap, první by měla podle zástupců univerzity stát 19,9 milionu korun se započtením daně, přičemž dotace činí 11,9 milionu korun.

V první etapě plánované na léto 2020 má být opravena střecha, balkony, schodiště, částečně rekonstruovány rozvody a aspoň ve dvou vchodech vyměněn nábytek. "První práce by mohly začít už na jaře příštího roku, aby do konce roku 2020 první etapa skončila," řekl Novák.

Druhá etapa by měla vyjít na 11,6 milionu korun s DPH a dotace má činit sedm milionů. Druhá etapa by měla na první navázat a začít na jaře roku 2021. V plánu je oprava dalších vchodů včetně vrátnice, ubytovací kanceláře a vybudování zázemí pro sportovní aktivity studentů.

 

Napsal(a) Martin Doležal, ČTK | Foto cs.wikipedia.org
 


 

Kam dál?

Lesy ČR znásobily stipendia pro studenty lesnických učilišť

úterý, 3. září 2019, 08:58

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) pro nynější školní rok zdvojnásobil výši stipendií pro žáky lesnických učilišť....

Do 1.ročníků ZŠ a SŠ v hradeckém kraji usedne přes 11.000 dětí

pondělí, 2. září 2019, 09:44

Do prvních ročníků základních a středních škol v Královéhradeckém kraji nastoupilo v novém školním roce přes 11.000 dětí. Okolo...

Investice za téměř 100 milionů. Nemocnice hradeckého kraje propojí...

středa, 28. srpna 2019, 16:44

Královéhradecký kraj chce do podzimu 2022 propojit své nemocnice informačním systémem za 98 milionů korun. Zatím dokončil výběr...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.