Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hradecký kraj chce studenty technických oborů z Vietnamu

 
středa, 31. července 2019, 09:34

Vedení Královéhradeckého kraje chce na krajských školách technického zaměření vietnamské studenty. Zástupci vietnamské univerzity Ton Duc Thang oslovili na jaře hradecké hejtmanství s nabídkou spolupráce na pilotním projektu pro ČR ve vzdělávání. Rada kraje na pondělním zasedání rozhodla o uzavření memoranda o spolupráci s vietnamskou stranou. Na zářijovém jednání o tom rozhodne krajské zastupitelstvo. Novinářům to dnes řekla náměstkyně hejtmana pro kulturu a vzdělávání Martina Berdychová (Východočeši). Ročně by mohlo v kraji studovat na středních školách 40 až 150 Vietnamců, kteří by se pak v regionu zapojili do práce ve vystudovaných oborech.

„Oslovil nás ředitel evropského centra univerzity z Hočiminova Města. Pro pilotní projekt vzdělávání na středních školách vietnamských studentů si vybrali Královéhradecký kraj. Jsme úplně na samém začátku," řekla Berdychová. Nastartování projektu by podle ní mohl zkomplikovat zákon o pobytu cizinců. „Oslovila jsem proto poslance z meziparlamentní skupiny přátel s Vietnamem, jestli by nám nepomohli otevřít dveře jak na ministerstvo zahraničí, tak vnitra. Možná ale maluji čerty na zeď a ani to nebude potřeba, uvidíme," řekla Berdychová.

Hlavně technické zaměření

Vietnamská strana má zájem hlavně o studijní obory technického zaměření úzce propojené se zaměstnavateli, slibuje si od toho lepší uplatnění přímo ve firmách v regionu. Kraj si zase od toho slibuje obsazení oborů, o které není velký zájem. „Vytipovali jsme obory technického zaměření z oblasti strojírenství, textilního průmyslu, ale také z oblasti sociálně-zdravotní, obor ošetřovatelství," řekla Berdychová.

Pokud vše půjde podle plánu, první studenti vytipovaní vietnamskou stranou by mohli přijet už na začátku roku 2020. Mělo by jim být 18 let, měli by mít ve Vietnamu ukončené středoškolské vzdělání a přibližně tříměsíční kurz českého jazyka. V Královéhradeckém kraji budou ubytovaní v domovech mládeže v místě škol, kde absolvují další šestiměsíční kurz českého jazyka. „Do vybraných středních škol by pak nastoupili od příštího školního roku, tedy v září 2020. Vytipovali jsme už školy, které mají jak volnou vzdělávací kapacitu, tak prostor k ubytování," řekla Berdychová.

Do několik škol

Ve hře je třeba Zemědělská akademie a Gymnázium v Hořicích na Jičínsku, kde by pro zahraniční studenty připadal v úvahu obor ošetřovatelství, nebo škola zaměřená na textilní průmysl v Červeném Kostelci na Náchodsku. „Není to tak, že by na jednu školu každý rok přibylo přes sto studentů, rozvrstvili bychom je do několika škol," dodala.

Studium by mělo trvat rok a půl a už při praxi by studenti měli zaměření na daný podnik, ve kterém by pak našli pracovní uplatnění. Finanční stránku projektu by v první fázi zajistila vietnamská strana, na kraji by bylo zajištění výuky a zprostředkování provázání s firmami.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Univerzita zůstane otevřená i přes léto. Míří sem dvě stovky...

čtvrtek, 4. července 2019, 16:23

V rámci letních škol se bude na hradecké univerzitě učit i během prázdnin. Do Hradce míří dvě stě zahraničních studentů z desítek...

Prvních sedm studentek dokončilo studium tlumočnictví českého...

středa, 3. července 2019, 17:58

První studenti v historii dokončili studium tlumočnictví českého znakového jazyka na hradecké vyšší odborné škole. Tedy vlastně...

Novou prorektorkou univerzity je bývalá děkanka Springerová, v čele...

úterý, 2. července 2019, 14:50

Novou prorektorkou Univerzity Hradec Králové (UHK) pro strategii a rozvoj se stala Pavlína Springerová (42), která dosud...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to ze studie poradenské firmy KPMG, kterou máme k dispozici. Podle posledních dostupných údajů je v hlavním městě 46 tisíc neobydlených bytů, bytový fond tvoří zhruba 600 tisíc bytů. Jak uvedl odborník na nemovitosti v KPMG Pavel Dolák, počet skutečně prázdných bytů je menší.

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala by měli být mezi osobnostmi oceněnými prezidentem Milošem Zemanem letos 28. října. Pražský hrad seznam vyznamenaných každoročně tají, některá jména ale v uplynulých měsících zveřejnil sám Zeman. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že všichni kandidáti na vyznamenání již o rozhodnutí prezidenta ví. Seznam také již spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO).

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.