Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Univerzita chce v kampusu náměstí pojmenovat podle Václava Havla

 
středa, 12. června 2019, 15:20

Hradec by mohl mít k 30. výročí sametové revoluce náměstí Václava Havla. S nápadem přišla Univerzita Hradec Králové (UHK). Název náměstí Václava Havla by měla nést piazzetta v univerzitním kampusu Na Soutoku. Návrh ale ještě musí schválit městská rada a zastupitelstvo.

„Když si Hradečáci budou chtít dát sraz, tak už nebudou muset říkat, že se sejdou u fontány v kampusu, ale na náměstí Václava Havla. Osobnostem boje proti totalitě to v Hradci Králové stále dlužíme," řekl mluvčí univerzity Jakub Novák.

Pokud půjde vše dobře, předpokládá, že slavnostní odhalení náměstí Václava Havla by mělo být 16. listopadu. „Bude tam cedule s novým názvem náměstí. Souhlas paní Dagmar Havlové již máme. Rada města by měla o návrhu jednat 18. června," řekl Novák.

Náměstí Svobody se nepřejmenovalo

Hradec Králové dosud nemá žádné veřejné prostranství pojmenované po prezidentu Havlovi. Vedení města chtělo v minulosti pojmenovat po Václavu Havlovi náměstí Svobody v centru města, zastupitelé však návrh v červnu 2012 neschválili.

Jen před městskou knihovnou je od října 2014 takzvaná Havlova lavička, kterou navrhl architekt a Havlův přítel Bořek Šípek. Má podobu dvou židlí, které spojuje stolek, jehož středem prorůstá strom. Lavička sloužící k setkávání a dialogu lidí existuje v řadě měst v ČR a také například ve Washingtonu, Dublinu či v Barceloně.

Bývalý prezident a dramatik Václav Havel zemřel na své chalupě na Hrádečku nedaleko Trutnova v prosinci 2011 ve věku 75 let.

Napsal(a) ČTK | Foto UHK
 


 

Kam dál?

Studenti z Nikaraguy či Zambie za katedrou. Učili děti ze základky na...

neděle, 9. června 2019, 10:23

Zahraniční studenti Filozofické fakulty hradecké univerzity se proměnili na učitele a vydali se na základku na třídě SNP. Tamní...

Založí vlastní stát, zachrání knihy před zkázou. Děti mohou vyrazit...

úterý, 4. června 2019, 12:00

Filozofická fakulta hradecké univerzity pořádá poslední týden v srpnu každoroční příměstský tábor. Co na děti čeká? Slavnostní...

První ročník FIM SIM CUPu na Univerzitě Hradec Králové je minulostí

pátek, 31. května 2019, 13:46

Rozvoj manažersko-ekonomických dovedností studentů byl hlavním cílem prvního ročníku soutěže FIM SIM CUP, kterou pro své studenty...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.