Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Univerzita chce v kampusu náměstí pojmenovat podle Václava Havla

 
středa, 12. června 2019, 15:20

Hradec by mohl mít k 30. výročí sametové revoluce náměstí Václava Havla. S nápadem přišla Univerzita Hradec Králové (UHK). Název náměstí Václava Havla by měla nést piazzetta v univerzitním kampusu Na Soutoku. Návrh ale ještě musí schválit městská rada a zastupitelstvo.

„Když si Hradečáci budou chtít dát sraz, tak už nebudou muset říkat, že se sejdou u fontány v kampusu, ale na náměstí Václava Havla. Osobnostem boje proti totalitě to v Hradci Králové stále dlužíme," řekl mluvčí univerzity Jakub Novák.

Pokud půjde vše dobře, předpokládá, že slavnostní odhalení náměstí Václava Havla by mělo být 16. listopadu. „Bude tam cedule s novým názvem náměstí. Souhlas paní Dagmar Havlové již máme. Rada města by měla o návrhu jednat 18. června," řekl Novák.

Náměstí Svobody se nepřejmenovalo

Hradec Králové dosud nemá žádné veřejné prostranství pojmenované po prezidentu Havlovi. Vedení města chtělo v minulosti pojmenovat po Václavu Havlovi náměstí Svobody v centru města, zastupitelé však návrh v červnu 2012 neschválili.

Jen před městskou knihovnou je od října 2014 takzvaná Havlova lavička, kterou navrhl architekt a Havlův přítel Bořek Šípek. Má podobu dvou židlí, které spojuje stolek, jehož středem prorůstá strom. Lavička sloužící k setkávání a dialogu lidí existuje v řadě měst v ČR a také například ve Washingtonu, Dublinu či v Barceloně.

Bývalý prezident a dramatik Václav Havel zemřel na své chalupě na Hrádečku nedaleko Trutnova v prosinci 2011 ve věku 75 let.

Napsal(a) ČTK | Foto UHK
 


 

Kam dál?

Studenti z Nikaraguy či Zambie za katedrou. Učili děti ze základky na...

neděle, 9. června 2019, 10:23

Zahraniční studenti Filozofické fakulty hradecké univerzity se proměnili na učitele a vydali se na základku na třídě SNP. Tamní...

Založí vlastní stát, zachrání knihy před zkázou. Děti mohou vyrazit...

úterý, 4. června 2019, 12:00

Filozofická fakulta hradecké univerzity pořádá poslední týden v srpnu každoroční příměstský tábor. Co na děti čeká? Slavnostní...

První ročník FIM SIM CUPu na Univerzitě Hradec Králové je minulostí

pátek, 31. května 2019, 13:46

Rozvoj manažersko-ekonomických dovedností studentů byl hlavním cílem prvního ročníku soutěže FIM SIM CUP, kterou pro své studenty...

Děkanem Filozofické fakulty UHK byl zvolen politolog dr. Jan Prouza

pondělí, 27. května 2019, 09:51

Akademický senát Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové zvolil 24. května 2019 v tajné volbě kandidáta na funkci děkana....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V devatenácti se odhodlal k natočení celovečerního filmu. Můj scénář přesvědčil i zkušené herce, říká mladý režisér

Je mu pouhých devatenáct let, jeho životním snem je režírování filmů a zatímco většina jeho vrstevníků tráví volný čas sportem nebo zábavou v klubech, on se raději zavře do střižny nebo obsluhuje kameru na place. Řeč je o Petru Hejzlarovi, který se pokouší o husarský kousek. Bez větších zkušeností s filmem se mu podařilo dát dohromady scénář filmu, který je natolik poutavý, že oslovi i více či méně zkušené herce. Společně s nimi nyní finišuje na přípravě filmu Z města na venkov, který by měl zamířit do českých kin v září letošního roku.

Policie obvinila kvůli prodeji bytů v Praze 1 na 30 lidí

Policie obvinila kvůli prodeji městských bytů v Praze 1 přes 30 lidí. Jsou mezi nimi zejména členové bývalého vedení městské části včetně někdejšího starosty Oldřicha Lomeckého a jeho zástupce Daniela Hodka a čelí obvinění, že jako zastupitelé hlasovali pro prodej bytů za nižší než obvyklé ceny. Uvedl to v pondělí server SeznamZprávy.cz. Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než 20 bytů, a vznikla tak škoda za zhruba 40 milionů korun.

Slovenský exprezident Kiska představil svou stranu Za lidi

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska představil svou budoucí stranu s názvem Za lidi. Do stranické politiky vstupuje s heslem Vraťme Slovensko všem lidem. Kiska, kterého v sobotu ve funkci hlavy státu vystřídala Zuzana Čaputová, na přípravě nové strany spolupracuje například s představiteli samosprávy, dále bývalým velvyslancem při NATO, manažery ale i se spoluorganizátorem loňských mohutných protivládních demonstrací Jurajem Šeligou. Dřívější průzkumy naměřily budoucí straně popularitu mezi šesti až deseti procenty.