Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brexit může ztížit studijní pobyty, školy na Hradecku zatím opatření neplánují

 
pátek, 15. března 2019, 08:19

Dopad brexitu na studijní pobyty ve Velké Británii by mohl být pro školy i studenty komplikací. ČTK to zjistila od zástupců škol v Královéhradeckém kraji. Jen někteří z nich ale mají z brexitu obavy a školy v kraji zatím nechystají žádná opatření. O podobě brexitu totiž dosud nepadlo rozhodující slovo a o dopadech na školství se zatím jen spekuluje. Studijní pobyty v Británii jsou mezi studenty v Královéhradeckém kraji oblíbené a zájem o ně neklesá.

Ředitel královéhradeckého Gymnázia J. K Tyla Matěj Ondřej Havel řekl, že bude záležet na tom, jak nakonec brexit dopadne. „Z naší školy jezdíme se studenty do Británie na jazykové pobyty dokonce dvakrát ročně. Pochopitelně tu je jistá obava, jak brexit dopadne, jestli zájezdy budeme vůbec uskutečňovat, a pokud ano, tak za jakých podmínek. To je věc, která nás trošku straší, nazval bych to mírnými obavami," řekl.

Většina studentů vyráží do Britanie v rámci programu Erasmus, hodně pobytů se uskutečňuje i formou poznávacích zájezdů. Každý rok v rámci programu Erasmus vyjede z Česka do Velké Británie přibližně 600 vysokoškolských studentů, 700 středoškoláků či 200 učitelů. Zástupci škol v Královéhradeckém kraji upozornili v souvislosti s brexitem na možnost zdražení studijních pobytů. „Komunikace v rámci evropských grantů nebo evropských peněz, které lze na to získat, by kvůli brexitu pravděpodobně odpadla. Takže v tomto směru existuje nejistota," řekl Havel.

Univerzita Hradec Králové (UHK) má v současnosti ve Velké Británii na studijních pobytech v rámci Erasmu tři studenty. Podle mluvčího univerzity Jakuba Nováka nemá škola s britskými univerzitami rozsáhlé vazby. Díky Erasmu jezdí do Británie ročně maximálně deset studentů. Výměnné studium se na UHK totiž soustřeďuje hlavně na regiony Asie, Afriky, Latinské Ameriky a kontinentální Evropy.

Přesto dění kolem odchodu Británie z EU vnímá UHK jako nepřehledné a pro univerzitu nepříjemné. „Věříme, že vědecká spolupráce v tomto ohledu nebude nijak narušena. Věříme ujištěním kabinetu premiérky Theresy Mayové, která se nechala několikrát slyšet, že odchod Velké Británie z EU neohrozí spolupráci mezi kontinentální a ostrovní Evropou na poli vědy, výzkumu a studia," řekl Novák.

Doufá, že případné náklady na výměnný pobyt či stáž studentů UHK stále pokryjí programy typu Erasmus. „Stejně tak věříme, že při nejhorší možné variantě takzvaného no deal brexitu najde britská vláda finanční prostředky pro financování této spolupráce z britské strany," dodal Novák.

Spojené království by mělo Evropskou unii opustit 29. března. Pokud by Londýn požádal o odklad, což je jedna z možných variant dalšího vývoje, musí s ním souhlasit všech zbylých 27 členských zemí EU včetně Česka.

Napsal(a) ČTK, Tomáš Vodička | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Přírodovědecká fakulta Univerzity Hradec Králové má nového děkana

pátek, 1. března 2019, 11:24

Přírodovědecká fakulta Univerzity Hradec Králové má od dnešního dopoledne nového děkana, fyzika Jana Kříže. Do funkce ho jmenoval...

Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové otevřela...

pondělí, 18. února 2019, 09:18

Velký dárek si k letošním "26. narozeninám" nadělila Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. Ve středu 13....

Projekt Studuj na zdrávce už dva roky zvyšuje počty studentů...

úterý, 8. ledna 2019, 17:36

Za více jak dva roky dokázal projekt Studuj na zdrávce zvýšit zájem o studium na středních zdravotnických školách v...

Přes čtyřicet procent dětí nikdy nevidělo dojení krávy, nejvíce jich...

sobota, 15. prosince 2018, 09:20

Český statistický úřad (ČSÚ) jako každoročně i letos prováděl Minisčítání dětí. Výzkumníci ratolestem pokládali otázky týkající...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Démon jménem „genderová ideologie“ v České republice

V návaznosti na článek o problematice zrušení genderových studií v Maďarsku a démonizaci genderu jakožto nepřítele tradičních hodnot se podíváme na situaci v České republice. Jak jsme na tom s genderem, tedy kulturně vzniklými rozdíly mezi muži a ženami u nás doma? Stáváme se tak moc obávanou “bezpohlavní” společností?

VIDEO: Ve Veletržním paláci se konala debata o SEFO. Řediteli Muzea umění bylo na konci debaty zabráněno vystoupit

V pondělí 18. března se konala ve Veletržním paláci v Praze odborná debata na téma Středoevropského fóra, projektu olomouckého Muzea umění. Ač se téma bezprostředně muzea týká, na debatu podle tiskového mluvčího Tomáše Kasala žádná pozvánka nedorazila, řediteli muzea navíc bylo v závěru debaty zabráněno vystoupit.

Zahráli si s Glenem Hansardem. Nyní brněnská kapela křtí novou desku, která rozhodně stojí za pozornost

Splnil se jim jejich životní i kariérní sen, když si je na své vystoupení pozval sám držitel Oscara Glen Hansard. Brněnská kapela The Shookies rozhodně stojí za pozornost. Zdobí je autentický projev zpěváka, unikátní zvuk i příjemný pocit z jejich hudby. Přesvědčit se o tom mohou lidé sami v Brně na Melodce, kde 21. března křtí novou desku Sooner or Later.