Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brexit může ztížit studijní pobyty, školy na Hradecku zatím opatření neplánují

 
pátek, 15. března 2019, 08:19

Dopad brexitu na studijní pobyty ve Velké Británii by mohl být pro školy i studenty komplikací. ČTK to zjistila od zástupců škol v Královéhradeckém kraji. Jen někteří z nich ale mají z brexitu obavy a školy v kraji zatím nechystají žádná opatření. O podobě brexitu totiž dosud nepadlo rozhodující slovo a o dopadech na školství se zatím jen spekuluje. Studijní pobyty v Británii jsou mezi studenty v Královéhradeckém kraji oblíbené a zájem o ně neklesá.

Ředitel královéhradeckého Gymnázia J. K Tyla Matěj Ondřej Havel řekl, že bude záležet na tom, jak nakonec brexit dopadne. „Z naší školy jezdíme se studenty do Británie na jazykové pobyty dokonce dvakrát ročně. Pochopitelně tu je jistá obava, jak brexit dopadne, jestli zájezdy budeme vůbec uskutečňovat, a pokud ano, tak za jakých podmínek. To je věc, která nás trošku straší, nazval bych to mírnými obavami," řekl.

Většina studentů vyráží do Britanie v rámci programu Erasmus, hodně pobytů se uskutečňuje i formou poznávacích zájezdů. Každý rok v rámci programu Erasmus vyjede z Česka do Velké Británie přibližně 600 vysokoškolských studentů, 700 středoškoláků či 200 učitelů. Zástupci škol v Královéhradeckém kraji upozornili v souvislosti s brexitem na možnost zdražení studijních pobytů. „Komunikace v rámci evropských grantů nebo evropských peněz, které lze na to získat, by kvůli brexitu pravděpodobně odpadla. Takže v tomto směru existuje nejistota," řekl Havel.

Univerzita Hradec Králové (UHK) má v současnosti ve Velké Británii na studijních pobytech v rámci Erasmu tři studenty. Podle mluvčího univerzity Jakuba Nováka nemá škola s britskými univerzitami rozsáhlé vazby. Díky Erasmu jezdí do Británie ročně maximálně deset studentů. Výměnné studium se na UHK totiž soustřeďuje hlavně na regiony Asie, Afriky, Latinské Ameriky a kontinentální Evropy.

Přesto dění kolem odchodu Británie z EU vnímá UHK jako nepřehledné a pro univerzitu nepříjemné. „Věříme, že vědecká spolupráce v tomto ohledu nebude nijak narušena. Věříme ujištěním kabinetu premiérky Theresy Mayové, která se nechala několikrát slyšet, že odchod Velké Británie z EU neohrozí spolupráci mezi kontinentální a ostrovní Evropou na poli vědy, výzkumu a studia," řekl Novák.

Doufá, že případné náklady na výměnný pobyt či stáž studentů UHK stále pokryjí programy typu Erasmus. „Stejně tak věříme, že při nejhorší možné variantě takzvaného no deal brexitu najde britská vláda finanční prostředky pro financování této spolupráce z britské strany," dodal Novák.

Spojené království by mělo Evropskou unii opustit 29. března. Pokud by Londýn požádal o odklad, což je jedna z možných variant dalšího vývoje, musí s ním souhlasit všech zbylých 27 členských zemí EU včetně Česka.

Napsal(a) ČTK, Tomáš Vodička | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Přírodovědecká fakulta Univerzity Hradec Králové má nového děkana

pátek, 1. března 2019, 11:24

Přírodovědecká fakulta Univerzity Hradec Králové má od dnešního dopoledne nového děkana, fyzika Jana Kříže. Do funkce ho jmenoval...

Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové otevřela...

pondělí, 18. února 2019, 09:18

Velký dárek si k letošním "26. narozeninám" nadělila Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. Ve středu 13....

Mladí programátoři budou tvořit nejlepší opendatovou aplikaci

středa, 13. února 2019, 16:39

Na konci března se v Hradci Králové uskuteční první ročník soutěže pro žáky středních škol, konzervatoří, vyšších odborných škol...

Pololetní vysvědčení nemusí být strašák. Vyhrožování a tresty vašemu...

čtvrtek, 31. ledna 2019, 17:00

Dnes se ve školách rozdávalo pololetní vysvědčení. Pro některé žáky je to čas radosti, pro jiné naopak stres. Podstatný je hlavně...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ANKETA: Vláda se postavila proti volebnímu právu od 16 let

Poslanecký návrh Starostů, podle něhož by komunální politiky směli volit lidé už od 16 let věku, vláda na svém dnešním zasedání odmítla. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Proti snížení věkové hranice voličů o dva roky se postavila ministerstva vnitra a spravedlnosti, výhrady mělo i celkově neutrální ministerstvo financí. O předloze rozhodne Sněmovna.

Na hostivařské trati nastal další milník. Začala rekonstrukce železniční stanice Praha-Vršovice

Jeden z největších železničních projektů v zemi, čtyřmiliardová optimalizace traťového úseku z Prahy-Hostivaře na Hlavní nádraží, pokročil k dalšímu milníku – rekonstrukci stanice Praha-Vršovice.

Kterým eshopům s potravinami se raději vyhnout? Upozorňuje na to web potravinářské inspekce

Jak nakoupit potraviny a doplňky stravy snadno přes internet a přitom se nenapálit? To se snaží zajistit potravinářská inspekce, která zřídila novou sekci webu Potraviny na pranýři s názvem Rizikové weby.