Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vědci na okraji Hradce Králové objevili rozsáhlé středověké sídliště

 
úterý, 17. července 2018, 11:08

Archeologové na západním okraji Hradce Králové objevili sídliště z raného středověku. Nálezy potvrzují význam osídlení území dnešního Hradce v období před založením města na počátku 13. století, řekl archeolog Muzea východních Čech v Hradci Králové Radek Bláha.

Výzkum, který archeologové dělali od jara na ploše několika hektarů mezi městskými částmi Kukleny, Svobodné Dvory a hlavním nádražím, označil za významný svým rozsahem a zkoumaným obdobím. „Raně středověké sídliště takového rozsahu se ještě v Hradci a okolí nezkoumalo. Podařilo se odkrýt velkou část zaniklé osady. Předběžně lze osídlení datovat do osmého až 13. století, přičemž nejvíce nálezů je z 11. a 13. století, tedy z období před vznikem vrcholně-středověkého města,“ řekl Bláha.

Vědci nyní nálezy analyzují. „Už teď je možné říci, že sídliště představovalo hospodářské zázemí přemyslovského hradiště na návrší mezi Labem a Orlicí. Ukazuje se, že raně středověká hradecká aglomerace byla rozsáhlá, což velmi záhy vyústilo v založení města. Osad podobného typu bylo tehdy v okolí hradiště více,“ řekl hradecký archeolog Pavel Horník, který výzkum vedl.

Osídlení tvořily různě velké většinou zahloubené objekty s kulovou konstrukcí. Součástí sídliště byla soustava hliněných pecí umístěných v jamách, která by podle vědců mohla naznačovat vztah tehdejších obyvatel osady k oblasti dnešního Maďarska a Slovenska. O tom svědčí i některé tvary keramických nádob typické pro toto území. „Předpokládáme, že pece souvisely s potravinářskou výrobu, mohly sloužit k pečení chleba či uzení masa. Podobné soustavy pecí z tohoto období nebyly dosud v ČR zdokumentované, byly zjištěny hlavně na sídlištích na území Slovenska a Maďarska,“ řekl Bláha.

Vědci pracují s několika hypotézami, jak pece v Hradci vznikly. Jednou z nich je, že sídliště obývali přesídlenci z této oblasti. „Víme, že v raném středověku k tomu docházelo. Jsou známé různé zajatecké osady. Mohlo jít ale jen o přesun znalostí, technologií,“ dodal Bláha.

Hradec Králové byl jako město založen kolem roku 1225 a od počátku 14. století se stal věnným městem českých královen. Osídlení na území města sahá hluboko do minulosti, navrší v centru je nepřetržitě osídleno od pravěku.

Napsal(a) ČTK, Tomáš Vodička | Foto Tomáš Vodička
 


 

Kam dál?

Archeopark Všestary se vrátil do doby Keltů, tavilo se železo

pondělí, 16. července 2018, 08:51

Archeopark ve Všestarech na Královéhradecku se o víkendu vrátil do doby Keltů, tedy do období před více než 2000 lety. Desítky...

Sochy svatého Václava a Anežky Přemyslovny míří do Itálie

neděle, 15. července 2018, 09:45

Studenti Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích u příležitosti stého výročí samostatného Československa...

Krytý plavecký bazén čeká pravidelná letní odstávka, uzavřen bude...

pátek, 13. července 2018, 11:43

Od pondělí 16. července bude uzavřen padesátimetrový krytý plavecký bazén na Eliščině nábřeží. Důvodem je plánovaná technická...

Po koupání v Jinolicích a Dolcích by se lidé měli osprchovat

pátek, 13. července 2018, 08:37

Rozbory vody odebrané v tomto týdnu v koupacích oblastech v Královéhradeckém kraji prokázaly zhoršenou kvalitu vody ke koupání v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

AKTUÁLNĚ: Policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo

Policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Dle informaci NEOVLIVNI.CZ policie navrhne žalobci, aby premiéra Andreje Babiše postavil před soud. Případ Andreje Babiše juniora chce policie vyřešit samostatně. Podrobnosti připravujeme.

Nejhorší, co můžete v kampani říkat, jsou vlastní názory, vzpomíná rok po prezidentské volbě Vratislav Kulhánek

Ani více než rok po neúspěšné kandidatuře na úřad prezidenta republiky nelituje pětasedmdesátiletý Vratislav Kulhánek této zkušenosti. Otevřeně ale přiznává, že by do něčeho podobného už nešel. „V tomhle věku bych se měl starat spíš o vnoučata,“ dodává. Jak na prezidentskou volbu vzpomíná a co ho nyní nejvíce zaměstnává? To zjišťovala v rozhovoru Drbna.

Projekt haly je mrtvý, tvrdí budějcký primátor. Multifunkční centrum se ani letos stavět nebude

Ani v tomto roce se Budějce v kauze bourání Sportovní haly a výstavby Multifunkčního centra Dlouhá louka posunu nedočkají. Hnutí Občané pro Budějovice se po zveřejnění nového posudku od projektu distancovalo. Na samotné hlasování o multifunkčním centru na zastupitelstvu nedošlo. Primátor Svoboda však prohlásil, že je projekt mrtvý.