Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vědci na okraji Hradce Králové objevili rozsáhlé středověké sídliště

 
úterý, 17. července 2018, 11:08

Archeologové na západním okraji Hradce Králové objevili sídliště z raného středověku. Nálezy potvrzují význam osídlení území dnešního Hradce v období před založením města na počátku 13. století, řekl archeolog Muzea východních Čech v Hradci Králové Radek Bláha.

Výzkum, který archeologové dělali od jara na ploše několika hektarů mezi městskými částmi Kukleny, Svobodné Dvory a hlavním nádražím, označil za významný svým rozsahem a zkoumaným obdobím. „Raně středověké sídliště takového rozsahu se ještě v Hradci a okolí nezkoumalo. Podařilo se odkrýt velkou část zaniklé osady. Předběžně lze osídlení datovat do osmého až 13. století, přičemž nejvíce nálezů je z 11. a 13. století, tedy z období před vznikem vrcholně-středověkého města,“ řekl Bláha.

Vědci nyní nálezy analyzují. „Už teď je možné říci, že sídliště představovalo hospodářské zázemí přemyslovského hradiště na návrší mezi Labem a Orlicí. Ukazuje se, že raně středověká hradecká aglomerace byla rozsáhlá, což velmi záhy vyústilo v založení města. Osad podobného typu bylo tehdy v okolí hradiště více,“ řekl hradecký archeolog Pavel Horník, který výzkum vedl.

Osídlení tvořily různě velké většinou zahloubené objekty s kulovou konstrukcí. Součástí sídliště byla soustava hliněných pecí umístěných v jamách, která by podle vědců mohla naznačovat vztah tehdejších obyvatel osady k oblasti dnešního Maďarska a Slovenska. O tom svědčí i některé tvary keramických nádob typické pro toto území. „Předpokládáme, že pece souvisely s potravinářskou výrobu, mohly sloužit k pečení chleba či uzení masa. Podobné soustavy pecí z tohoto období nebyly dosud v ČR zdokumentované, byly zjištěny hlavně na sídlištích na území Slovenska a Maďarska,“ řekl Bláha.

Vědci pracují s několika hypotézami, jak pece v Hradci vznikly. Jednou z nich je, že sídliště obývali přesídlenci z této oblasti. „Víme, že v raném středověku k tomu docházelo. Jsou známé různé zajatecké osady. Mohlo jít ale jen o přesun znalostí, technologií,“ dodal Bláha.

Hradec Králové byl jako město založen kolem roku 1225 a od počátku 14. století se stal věnným městem českých královen. Osídlení na území města sahá hluboko do minulosti, navrší v centru je nepřetržitě osídleno od pravěku.

Napsal(a) ČTK, Tomáš Vodička | Foto Tomáš Vodička
 


 

Kam dál?

Archeopark Všestary se vrátil do doby Keltů, tavilo se železo

pondělí, 16. července 2018, 08:51

Archeopark ve Všestarech na Královéhradecku se o víkendu vrátil do doby Keltů, tedy do období před více než 2000 lety. Desítky...

Sochy svatého Václava a Anežky Přemyslovny míří do Itálie

neděle, 15. července 2018, 09:45

Studenti Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích u příležitosti stého výročí samostatného Československa...

Krytý plavecký bazén čeká pravidelná letní odstávka, uzavřen bude...

pátek, 13. července 2018, 11:43

Od pondělí 16. července bude uzavřen padesátimetrový krytý plavecký bazén na Eliščině nábřeží. Důvodem je plánovaná technická...

Po koupání v Jinolicích a Dolcích by se lidé měli osprchovat

pátek, 13. července 2018, 08:37

Rozbory vody odebrané v tomto týdnu v koupacích oblastech v Královéhradeckém kraji prokázaly zhoršenou kvalitu vody ke koupání v...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kandidát na souseda roku! Opilý usnul na...

  • Křižovatku Mileta ochromila nehoda náklaďáku...

  • Při srážce s motorkářem na Královéhradecku...

  • Policisté rozdávali pokuty. Za tři hodiny...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Německá média píší o zemětřesení a debaklu pro CSU a SPD

O politickém zemětřesení, debaklu nebo těžké porážce pro Křesťanskosociální unii (CSU) a sociální demokracii (SPD) píší po nedělních zemských volbách v Bavorsku německá média. Řada komentátorů je přesvědčena o tom, že dopad silně pocítí i Berlín, podle některých dokonce může padnout německá vláda velké koalice CDU/CSU a SPD vedená kancléřkou Angelou Merkelovou.

Aktivisté z Kliniky chystají ústavní stížnost i schůzku se SŽDC

Aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika kvůli sporu o budovu v Jeseniově ulici v Praze na Žižkově chystají ústavní stížnost. Jejich dovolání proti verdiktu o vyklizení žižkovského domu nedávno zamítl Nejvyšší soud. Na svém facebookovém profilu aktivisté oznámili, že příští týden se také mají sejít se zástupci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), který jako majitel objektu chce prostory zrekonstruovat na kanceláře.

Ceny přezutí na zimní pneu jsou letos o desetinu vyšší

Ceny přezutí aut na zimní pneumatiky v pneuservisech jsou letos zhruba o desetinu vyšší než loni. Důvodem je nedostatek kvalitních pracovních sil i dlouhodobá stagnace cen v předchozích letech. Na výměnu 15 a 16 palcových pneumatik v kvalitním pneuservisu si tak budou muset čeští řidiči připravit v průměru 700 až 800 Kč. Samotné zimní pneu letos zlevnily nejčastěji o tři až pět procent. Vyplývá to z údajů obchodu Pneumatiky.cz.