Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rozhledna na Velké Deštné je ze dvou třetin hotová

 
čtvrtek, 19. září 2019, 14:51

Rozhledna na Velké Deštné v Orlických horách je hotová ze dvou třetin. Ocelovou konstrukci stavbaři sestavili v hale firmy a v současnosti ji jako stavebnici kompletují na místě, kde má stát. Potvrdil to stavbyvedoucí Vladimír Žák. Obec Deštné v Orlických horách plánuje otevření rozhledny vysoké 18 metrů na druhou polovinu října. Rozhledna za 4,7 milionu korun s DPH vzniká v nadmořské výšce 1115 metrů na nejvyšším vrcholu Orlických hor.

"Jsou hotová čtyři patra z pěti. Jde o ocelovou konstrukci, která bude obložená dřevem. Konstrukce je hotová asi tak z 80 procent, rozhledna jako celek ze dvou třetin. Začínáme dělat na dřevěném opláštění. Bude vysoká 18 metrů," řekl Vladimír Žák.

Rozhledna na půdorysu nepravidelného pětiúhelníku vzniká na betonových základech, které byly vybudovány přes léto. Stavbaře na hřebenu Orlických hor limituje počasí. "Když je vítr a prší, nejde pracovat. V současnosti dotahujeme spoje a děláme na vnitřním zábradlí," řekl Žák.

Obec usilovala o rozhlednu nekolik let

Stavbařům usnadňuje práci asfaltka, která vede od Šerlichu téměř až na Velkou Deštnou. Pro běžný provoz je uzavřena. "Dostat tam konstrukci tedy nebylo složité, a to také díky tomu, že je rozložená," dodal Žák.

Obec Deštné v Orlických horách usilovala o novou rozhlednu na Velké Deštné několik let. V minulosti tam vzniklo postupně několik jednoduchých dřevěných vyhlídek připomínající myslivecké posedy. Poslední byla odstraněna před devíti lety.

"Předpokládáme, že rozhlednu otevřeme v druhé polovině října, termín ještě upřesníme. Vstup na rozhlednu bude zdarma," řekla starostka Deštného v Orlických horách Alena Křížová.

Plánují se další tři rozhledny

Zdůraznila, že rozhledna mohla vzniknout díky podpoře vlastníka pozemku Jana Egona Kolowrata. "Pozemek pod rozhlednou nám daroval, okolní pozemky jsou v jeho vlastnictví. Bez toho by to nešlo, spolupráce s ním je od začátku výborná. Velmi nám pomohl," řekla Křížová.

Jde o jednu ze čtyř nových rozhleden, které vzniknou v Královéhradeckém kraji a jsou součástí projektu na obnovu hřebenové trasy v česko-polském pohraničí s finanční podporou EU. Zbývající tři rozhledny z projektu na území Královéhradeckého kraje by měly vzniknout nad Novým Hrádkem na Náchodsku, u Olešnice v Orlických horách a ve Vysoké Srbské. Stavby jsou v různém stadiu příprav a rozpracování.

Napsal(a) ČTK | Foto Architekti.in
 


 

Kam dál?

Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou, inscenace nejen o...

středa, 18. září 2019, 08:34

Oslavy 30. výročí sametové revoluce se blíží. V Hradci Králové se v rámci toho uskuteční desítky akcí a chybět nebude ani...

Výročí sametové revoluce se blíží. Snahou je zvýšit informovanost...

pondělí, 16. září 2019, 14:42

Nadcházející 30. výročí sametové revoluce připomene ve stotisícovém Hradci Králové téměř 20 vzpomínkových a různých kulturních...

Parkoviště u hradecké nemocnice má být hotové v únoru

pátek, 13. září 2019, 16:00

Provizorní parkoviště s 205 místy u Fakultní nemocnice v Hradci Králové by mělo být hotové příští rok v únoru. Postaví ho...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to ze studie poradenské firmy KPMG, kterou máme k dispozici. Podle posledních dostupných údajů je v hlavním městě 46 tisíc neobydlených bytů, bytový fond tvoří zhruba 600 tisíc bytů. Jak uvedl odborník na nemovitosti v KPMG Pavel Dolák, počet skutečně prázdných bytů je menší.

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala by měli být mezi osobnostmi oceněnými prezidentem Milošem Zemanem letos 28. října. Pražský hrad seznam vyznamenaných každoročně tají, některá jména ale v uplynulých měsících zveřejnil sám Zeman. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že všichni kandidáti na vyznamenání již o rozhodnutí prezidenta ví. Seznam také již spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO).

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.