Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výročí sametové revoluce se blíží. Snahou je zvýšit informovanost především u dětí

 
pondělí, 16. září 2019, 14:42

Nadcházející 30. výročí sametové revoluce připomene ve stotisícovém Hradci Králové téměř 20 vzpomínkových a různých kulturních akcí. Oslavy výročí pádu komunismu začnou v úterý 17. září koncertem klasické hudby na Pivovarském náměstí u krajského úřadu. Hlavní událostí bude 16. listopadu akce Cesta ke svobodě. Její součástí bude slavnostní pojmenování nového náměstí Václava Havla. Název ponese piazzetta uprostřed kampusu Univerzity Hradec Králové v lokalitě Na Soutoku.

Listopadové události před 30 lety patří podle hejtmana Jiřího Štěpána mezi nejzásadnější momenty 20. století v dějinách Československa. "Listopad 1989 připomínáme především nejmladší generaci, která tyto události zná spíše jen z učebnic. Je zcela zásadní si pozitiva demokracie připomínat, ale zároveň je ochraňovat," uvedl hejtman.

Akce Cesta ke svobodě bude po pojmenování náměstí po Václavu Havlovi pokračovat svíčkovým průvodem za oběti totalitního režimu na Pivovarské náměstí, kde vše vyvrcholí slavnostním koncertem. V neděli 17. listopadu se bude konat happening před Klicperovým divadlem, slavnostní mše v katedrále Svatého Ducha a divadlo Drak uvede inscenaci Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou.

Akce i v dalších okresech

Na neděli 17. listopadu také bude přichystána rekonstrukce stavby papírové zdi, která v prosinci 1989 vyrostla na tehdejším Gottwaldově, dnes Ulrichově, náměstí. Postavili ji vysokoškoláci a středoškoláci, aby vyjádřili nesouhlas s pomalým postupem vyšetřovací parlamentní komise událostí 17. listopadu. Papírové krabice se vzkazy či dobovými hesly budou moci lidé na Ulrichovo náměstí nosit od 11. listopadu.

Hradecká filharmonie připravuje na 8. října akustický koncert Davida Kollera a na 13. listopadu koncert Třicet let svobody. V divadle Drak budou moci lidé vidět 14. listopadu vystoupení Vladimíra Merty nebo 15. listopadu premiéru inscenace On The Road na motivy Jacka Kerouaca. Klicperovo divadlo také 6. listopadu uvede divadelní představení Dopisy Olze v podání hostujícího pražského Divadla v Dlouhé.

Akce k 17. listopadu se budou konat nejenom v Hradci Králové. Východočeská pobočka Paměti národa v rámci projektu Nezapomeňme uspořádá v Hořicích na Jičínsku vzdělávací projekt pro studenty středních škol. V Broumově na Náchodsku chystá s tamní radnicí venkovní výstavu Pocta broumovským pamětníkům totalit 20. století. Paměť národa také bude promítat krátký dokumentární film o sametové revoluci v hradeckém kraji.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Parkoviště u hradecké nemocnice má být hotové v únoru

pátek, 13. září 2019, 16:00

Provizorní parkoviště s 205 místy u Fakultní nemocnice v Hradci Králové by mělo být hotové příští rok v únoru. Postaví ho...

Počet obyvatel hradeckého kraje vzrostl na více než půl milionu

středa, 11. září 2019, 12:28

Počet obyvatel Královéhradeckého kraje v 1. pololetí vzrostl o 144 na 551.165 lidí. Zasloužili se o to výhradně přistěhovalci z...

Náchodská nemocnice pořídila magnetickou rezonanci

pondělí, 9. září 2019, 18:53

Nemocnice v Náchodě vrátí Královéhradeckému kraji z poskytnuté dotace na pořízení magnetické rezonance ve výši okolo 46 milionů...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to ze studie poradenské firmy KPMG, kterou máme k dispozici. Podle posledních dostupných údajů je v hlavním městě 46 tisíc neobydlených bytů, bytový fond tvoří zhruba 600 tisíc bytů. Jak uvedl odborník na nemovitosti v KPMG Pavel Dolák, počet skutečně prázdných bytů je menší.

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala by měli být mezi osobnostmi oceněnými prezidentem Milošem Zemanem letos 28. října. Pražský hrad seznam vyznamenaných každoročně tají, některá jména ale v uplynulých měsících zveřejnil sám Zeman. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že všichni kandidáti na vyznamenání již o rozhodnutí prezidenta ví. Seznam také již spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO).

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.