Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Počet obyvatel hradeckého kraje vzrostl na více než půl milionu

 
středa, 11. září 2019, 12:28

Počet obyvatel Královéhradeckého kraje v 1. pololetí vzrostl o 144 na 551.165 lidí. Zasloužili se o to výhradně přistěhovalci z jiných krajů a z ciziny. Přirozený přírůstek byl záporný, kdy více lidí v kraji zemřelo, než se narodilo. Vyplývá to z dnes zveřejněných předběžných údajů Českého statistického úřadu.

Stěhováním kraji od konce loňského prosince do konce června přibylo 378 lidí. Do kraje se přistěhovalo 2919 lidí, naopak z něj odešlo bydlet jinam 2541 lidí. Počet přistěhovalých se meziročně zvýšil o 231, počet vystěhovalých v porovnání s prvním pololetím loňského roku klesl o 250.

Do kraje přichází stále více cizinců. Počet lidí přistěhovalých ze zahraničí letos do konce června vzrostl o 30 procent na 1054 lidí. Většinu cizinců přicházejících do kraje tvořili muži, bylo jich 68 procent.

Přirozenou cestou kraj ztratil 234 obyvatel, když se narodilo 2748 lidí, ale zemřelo 2982 osob. Porodnost v kraji meziročně klesla o 62 narozených dětí. Snížila se i úmrtnost, a to o 180 zemřelých.

Nárust v celé republice

Zvýšení počtu obyvatel zaznamenaly okresy Hradec Králové, Jičín a Rychnov nad Kněžnou. Nejvíce lidí přibylo Královéhradecku, a to 196. Přírůstek tam byl dán stěhováním, které vykázalo kladné saldo 249 lidí. Sto obyvatel přibylo na Rychnovsku, kam lidi táhne rostoucí závod automobilky Škoda Auto v Kvasinách, který nabízí nadprůměrné výdělky. Naopak lidí ubylo v pohraničních okresech Trutnov a Náchod. Náchod byl jediným okresem s přirozeným přírůstkem v kraji, ale kvůli stěhování obyvatele ztratil.

Hradecko bylo se 163.867 obyvateli nadále nejlidnatějším okresem. Nejméně obyvatel žilo na Rychnovsku, 79.188.

Příznivý trend statistici v prvním pololetí zaznamenali u sňatků i rozvodů. Počet uzavřených manželství v hradeckém kraji meziročně vzrostl o 60 na 1133. Počet rozvedených manželství se snížil o 17 na 647.

Počet obyvatel České republiky se v letošním prvním pololetí zvýšil o 18.841 na 10,669 milionu lidí. Veškerý přírůstek zajistila zahraniční migrace, které vévodí občané Ukrajiny. Zemřelých bylo více než narozených.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com
 


 

Kam dál?

Náchodská nemocnice pořídila magnetickou rezonanci

pondělí, 9. září 2019, 18:53

Nemocnice v Náchodě vrátí Královéhradeckému kraji z poskytnuté dotace na pořízení magnetické rezonance ve výši okolo 46 milionů...

Hradecká Drbna slaví historicky nejvyšší počet čtenářů. Na podzim...

neděle, 8. září 2019, 17:33

Okurková sezona? To na Drbně neznáme. Zpravodajské weby skupiny TRIMA NEWS zažívají historicky nejúspěšnější rok své osmileté...

Divadlo Járy Cimrmana smutní. Zemřel dlouholetý člen Jaroslav Weigel

čtvrtek, 5. září 2019, 11:48

Ve věku 88 let zemřel dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana Jaroslav Weigel. Informaci potvrdil syn spoluzakladatele Miloňe...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.