Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nový domov pro seniory v Opočně nabídne 48 lůžek

 
úterý, 3. září 2019, 12:02

Nový domov pro seniory s kapacitou 48 lůžek v areálu bývalé nemocnice v Opočně na Rychnovsku má být hotov v roce 2021. Královéhradecký kraj uzavře smlouvu o spolupráci s městy Opočno a Dobruška, která budou zařízení provozovat. Od jara je budova chirurgie a porodnice, ze které domov vznikne, ve vlastnictví kraje. Novinářům to dnes sdělili zástupci hejtmanství. Smlouvu musí schválit ještě zastupitelstva Královéhradeckého kraje a obou měst.

Náklady na rekonstrukci budovy kraj odhaduje téměř na 69 milionů korun včetně DPH. Peníze půjdou z krajského rozpočtu. Na provoz sociálních služeb v opočenském zařízení bude kraj přispívat, v roce 2020 navíc poskytne 2,8 milionu korun na vybavení budovy. Město Dobruška dá obdobnou částku.

"Na přelomu příštího roku města Opočno a Dobruška založí společně zapsaný ústav, kterému bude objekt po dokončení stavby přenechán do užívání. Přestavbou dáme nový smysl dlouho nevyužívaným prostorám a pro obyvatele Opočenska a Dobrušska to bude znamenat navýšení kapacity pobytových služeb o více jak čtyři desítky lůžek," uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

V první polovině září by měl kraj mít dokumentaci ke stavebnímu povolení a koncem roku prováděcí dokumentaci. "Otevření nového domova předpokládáme v roce 2021," řekl radní pro investice Václav Řehoř.

Kapacita by měla růst celoplošně 

Pro obyvatele Rychnovska to bude znamenat zvýšení kapacity pobytových služeb o více než tři desítky lůžek. Pokoje v novém zařízení budou většinou jednolůžkové se samostatným sociálním zařízením. Část lůžek bude pro pacienty s nejtěžším stadiem Alzheimerovy nemoci.

"V bývalé budově chirurgie a porodnice plánujeme nový domov pro seniory s kapacitou 48 lůžek. Podařilo se nám ještě navýšit kapacity z původních 34 lůžek, jelikož využijeme půdní prostor tak, že přistavíme další patro," uvedl náměstek hejtmana pro sociální oblast Vladimír Derner.

Kapacita domovů pro seniory v Královéhradeckém kraji je v současnosti asi 2500 míst, do roku 2024 se má zvýšit téměř o 800 lůžek. Spadá to do koncepce kraje, podle které je kvůli stárnutí populace zvyšování kapacit domovů pro seniory nezbytné.

 

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Výstavba bytů v hradeckém kraji je nejvyšší za posledních 10 let

neděle, 1. září 2019, 16:46

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji v letošním prvním pololetí meziročně vzrostla o 6,5 procenta a byla nejvyšší za posledních...

S novým školním rokem bezpečně

sobota, 31. srpna 2019, 17:07

Příští týden začíná v České republice nový školní rok. Děti se vrací do školních lavic. Někdo o ročník výš, někdo přechází na...

Turismus v hradeckém kraji stagnuje

sobota, 31. srpna 2019, 11:30

Návštěvnost turistických cílů a hotelů v Královéhradeckém kraji byla o letních prázdninách v meziročním srovnání většinou na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to ze studie poradenské firmy KPMG, kterou máme k dispozici. Podle posledních dostupných údajů je v hlavním městě 46 tisíc neobydlených bytů, bytový fond tvoří zhruba 600 tisíc bytů. Jak uvedl odborník na nemovitosti v KPMG Pavel Dolák, počet skutečně prázdných bytů je menší.

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala by měli být mezi osobnostmi oceněnými prezidentem Milošem Zemanem letos 28. října. Pražský hrad seznam vyznamenaných každoročně tají, některá jména ale v uplynulých měsících zveřejnil sám Zeman. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že všichni kandidáti na vyznamenání již o rozhodnutí prezidenta ví. Seznam také již spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO).

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.