Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výstavba bytů v hradeckém kraji je nejvyšší za posledních 10 let

 
neděle, 1. září 2019, 16:46

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji v letošním prvním pololetí meziročně vzrostla o 6,5 procenta a byla nejvyšší za posledních deset let. Investoři za leden až červen zahájili stavbu 852 bytů, zatímco loni ve stejném období rozestavěli 800 bytů. Bytová výstavba v kraji začala trvale růst na začátku roku 2016 a táhne ji stavba rodinných domků. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V celém Česku počet zahájených staveb bytů do konce června stoupl o 15 procent na 19.102 bytů.

Nejčastěji investoři v hradeckém kraji i letos zahajovali stavby rodinných domků, jejichž počet vzrostl o 17 procent na 573. Naopak u bytových domů statistici zaregistrovali pokles ze 142 zahájených bytů na 119. V domech pro seniory se začalo stavět 24 bytů, zatímco loni žádný. Zbytek zahájených bytů připadl na další kategorie, jako jsou nástavby a vestavby bytů v již hotových budovách.

Přes nárůst počtu zahajovaných staveb současná bytová výstavba zatím nepřekonala čísla z doby konjunktury před více než deseti lety. Tehdy se v roce 2009 v prvním pololetí začalo stavět přes 1000 bytů.

Počet bytů každoročně roste

Počet dokončených bytů v hradeckém kraji v prvním pololetí byl meziročně vyšší o 56 procent. Stavbaři do konce června dokončili 858 bytů proti 550 ve stejném období loni. Výsledky počtu dokončovaných bytů s jistým zpožděním jednoho až dvou let přibližně kopírují čísla zahajovaných staveb bytů. V celé republice bylo za leden až červen dokončeno 16.444 bytů, meziročně o deset procent více.

Za loňský rok výstavba bytů v Královéhradeckém kraji vzrostla meziročně téměř o pětinu, když stavbaři začali stavět 1696 bytů. K největším bytovým projektům v kraji patří v Hradci Králové výstavba nové čtvrti Rezidence Na Plachtě zahájená v roce 2015

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

S novým školním rokem bezpečně

sobota, 31. srpna 2019, 17:07

Příští týden začíná v České republice nový školní rok. Děti se vrací do školních lavic. Někdo o ročník výš, někdo přechází na...

Turismus v hradeckém kraji stagnuje

sobota, 31. srpna 2019, 11:30

Návštěvnost turistických cílů a hotelů v Královéhradeckém kraji byla o letních prázdninách v meziročním srovnání většinou na...

V Hradci vznikne domov pro handicapované za 120 milionů

středa, 28. srpna 2019, 12:53

V Hradci by mělo vzniknout zařízení pro dočasné umístění zdravotně handicapovaných za 120 milionů korun. Objekt s kapacitou až 35...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to ze studie poradenské firmy KPMG, kterou máme k dispozici. Podle posledních dostupných údajů je v hlavním městě 46 tisíc neobydlených bytů, bytový fond tvoří zhruba 600 tisíc bytů. Jak uvedl odborník na nemovitosti v KPMG Pavel Dolák, počet skutečně prázdných bytů je menší.

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala by měli být mezi osobnostmi oceněnými prezidentem Milošem Zemanem letos 28. října. Pražský hrad seznam vyznamenaných každoročně tají, některá jména ale v uplynulých měsících zveřejnil sám Zeman. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že všichni kandidáti na vyznamenání již o rozhodnutí prezidenta ví. Seznam také již spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO).

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.