Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

K výročí 17. listopadu odhalí v Hradci náměstí Václava Havla

 
sobota, 17. srpna 2019, 10:13

V Královéhradeckém kraji připomenou letošní 30. výročí sametové revoluce a 80. výročí boje studentstva za svobodu desítky akcí, včetně koncertů, výstav, přednášek, divadelních představení, pietních akcí či vzpomínkových průvodů. Instituce, které se do připrav zapojily, program většinou ještě ladí, vyplynulo z ankety ČTK. Například v Hradci Králové bude 16. listopadu, v předvečer výročí, slavnostně otevřeno náměstí Václava Havla. Název ponese piazzetta uprostřed kampusu Univerzity Hradec Králové v lokalitě Na Soutoku.

Otevření náměstí bude součástí projektu Cesta ke svobodě, na kterém se v Hradci Králové podílí magistrát s Královéhradeckým krajem, Univerzitou Hradec Králové a neziskovou organizací Post Bellum, která loni ve městě otevřela východočeskou pobočku Paměť národa. "Program začne v 16:30 v kampusu univerzity odhalením náměstí Václava Havla.

Poté vyrazí svíčkový průvod ulicí ČSA a ulicí V Kopečku do historického centra na Pivovarské náměstí, kde okolo 18:00 začne koncert k výročí sametové revoluce a věnovaný obětem totality," řekl mluvčí univerzity Jakub Novák.

Hradec Králové dosud žádné veřejné prostranství pojmenované po bývalém prezidentovi Havlovi nemá. Před městskou knihovnou je od října 2014 takzvaná Havlova lavička, kterou navrhl architekt a Havlův přítel Bořek Šípek.

V Královehradeckém kraji se chystá spousta akcí

V neděli v den výročí listopadových událostí bude před Klicperovým divadlem tradiční happening. "V rámci připomínky 30. výročí sametové revoluce se ve městě bude konat celá řada akcí. Předcházet jim bude Hradecký memoriál 8. října, který tradičně filharmonie k 17. listopadu pořádá. Letos se představí David Koller Acoustic. Divadlo v Dlouhé pro hosty a veřejnost připravuje na 6. listopadu představení Dopisy Olze v Klicperově divadle," sdělila ČTK mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová.

Také v Jičíně bude několik akcí. "Prozatím ale k připravovaným vzpomínkovým akcím k 30. výročí sametové revoluce a 80. výročí boje studentstva za svobodu nelze říct nic bližšího. Samozřejmě dojde k pietní připomínce. Budeme ctít charakter událostí, aby se pod tíhou oficialit neskrylo, že jde o dvě jubilea výrazně spojená s občanskými iniciativami a dokládající sílu veřejnosti," sdělil  mluvčí jičínské radnice Jan Jireš.

Investice za desítky tisíc 

Například v Náchodě bude od 14. listopadu do 12. ledna výstava věnovaná výročí sametové revoluce a Občanskému fóru a v neděli 17. listopadu u sousoší svaté Trojice na Masarykově náměstí komponované hudební vystoupení s mluveným slovem k tématu výročí.

Jednotlivé radnice plánují investovat do akcí spjatých s výročím desítky tisíc korun. Třeba jen v Náchodě by se podle mluvčí radnice Niny Adlof měli vejít do 104.800 korun.

 

Napsal(a) ČTK | Foto Ben Skála
 


 

Kam dál?

Komentář: Koupaliště Flošna k Hradci patří. Nespokojenost ale začíná...

pátek, 16. srpna 2019, 14:46

Koupaliště Flošna, které naproti fotbalovém stadiónu vyrostlo v roce 2010 atakuje už hranici miliónu návštěvníků. V prvních...

ROZHOVOR: Nedokážu si představit, že by knihkupectví zaniklo. Budu za...

čtvrtek, 15. srpna 2019, 15:29

Jednomu z nejstarších knihkupectví v Hradci Králové hrozí zánik. Prodejna, která se nachází na hlavním nádraží funguje pod...

Město dá ztrátovou jídelnu důchodců soukromníkovi

středa, 14. srpna 2019, 16:56

Město Hradec Králové se ke konci srpna zbaví ztrátové jídelny pro důchodce v centru města a pronajme ji soukromníkovi. Ten by měl...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to ze studie poradenské firmy KPMG, kterou máme k dispozici. Podle posledních dostupných údajů je v hlavním městě 46 tisíc neobydlených bytů, bytový fond tvoří zhruba 600 tisíc bytů. Jak uvedl odborník na nemovitosti v KPMG Pavel Dolák, počet skutečně prázdných bytů je menší.

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala by měli být mezi osobnostmi oceněnými prezidentem Milošem Zemanem letos 28. října. Pražský hrad seznam vyznamenaných každoročně tají, některá jména ale v uplynulých měsících zveřejnil sám Zeman. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že všichni kandidáti na vyznamenání již o rozhodnutí prezidenta ví. Seznam také již spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO).

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.