Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Město dá ztrátovou jídelnu důchodců soukromníkovi

 
středa, 14. srpna 2019, 16:56

Město Hradec Králové se ke konci srpna zbaví ztrátové jídelny pro důchodce v centru města a pronajme ji soukromníkovi. Ten by měl provoz jídelny obnovit v polovině září. Novinářům to dnes řekl primátor Alexandr Hrabálek (za ODS). Radnice původně uvažovala, že kvůli klesajícímu zájmu seniorů jídelnu zruší bez náhrady. Nakonec se v květnu vedení města po kritice z řad zastupitelů a důchodců rozhodlo pro její zachování v rukou soukromníka. Jídelna seniorů je jedinou svého druhu ve městě.

Do výběrového řízení na nájemce jídelny se přihlásila pouze hradecká firma Medos-stravování, která již provozuje jídelnu v Pražské ulici. "Pro návštěvníky (jídelny) by měla být k dispozici na výběr čtyři jídla a cena jednoho oběda by měla vycházet na 70 korun," uvedl náměstek primátora pro sociální věci Martin Hanousek (Změna pro Hradec). Nyní cena oběda pro důchodce činí 70 korun.

Letos město jídelnu dotuje milionem korun a v příštím roce při dalším poklesu vaření obědů očekávalo dotaci až 1,5 milionu korun. Konečné rozhodnutí o zrušení jídelny jako organizace města by měli udělat hradečtí zastupitelé na konci srpna. Tři ze čtyř zaměstnankyň jídelny již pracovní poměr dohodou ukončily.

Zájem o jídelnu stále klesá

Jídelnu město zřídilo v roce 2005 v centru Hradce v Šafaříkově ulici. Kapacita kuchyně je až 380 obědů denně, v poslední době si pro obědy chodilo kolem 90 důchodců. Důvodem poklesu zájmu o jídelnu je podle radnice rostoucí nabídka soukromých restaurací či městských školních jídelen, a to včetně možnosti rozvozu obědů do domácností seniorů.

Zrušení ztrátové jídelny město řešilo již v roce 2013. Proti zavření vývařovny se však tehdy vyslovila řada zastupitelů a radnice nakonec jídelnu zachovala. Letos nové vedení radnice začalo jídelnu opět řešit. Na březnovém jednání zastupitelstva ale její zrušení neprošlo. V květnu se zastupitelé vyslovili pro variantu svěřit ji soukromníkovi.

 

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com
 


 

Kam dál?

Nejlepší Univerzita? Podle mezinárodního hodnocení ta v Hradci!

pondělí, 12. srpna 2019, 20:58

Organizace Times Higher Education zveřejnila výsledky mezinárodního hodnocení vysokých škol European Teaching Ranking 2019....

Hubení hrabošů vzbuzuje vlny pobouření. Ministerstvo bude jednat o...

sobota, 10. srpna 2019, 09:40

Téma hubení přemnožených hrabošů v posledních dnech hýbe českou společností. Povolení trávit tato zvířata plošně jedem Stutox...

Zdravotní klauni navštívili děti v hradecké nemocnici

pátek, 9. srpna 2019, 10:30

Dvojice zdravotních klaunů navštívila nejmenší pacienty hradecké Fakultní nemocnice. Zpestřili tak dětem den během jejich náročné...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli. Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. Novinářům o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.