Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Aldis prohrál spor o pozemky pod kongresovým centrem, může platit miliony

 
čtvrtek, 18. července 2019, 13:37

Kongresové centrum Aldis Hradec Králové prohrálo se státem soudní spor o pozemky pod kongresovým centrem. Firmě, jejímž hlavním vlastníkem je město, pozemky pod budovou a přilehlým parkovištěm podle soudu nepatří. Aldisu kvůli tomu hrozí mnohamilionová platba z titulu bezdůvodného obohacení za užívání pozemků bez smlouvy. Firma také nemá vyřešen budoucí vztah k pozemkům.

Samotný chod kongresového centra by neměl být ohrožen. „Měli bychom se postarat o to, aby společnost fungovala dál. Nějaké zdroje má sama, může hledat úvěr," řekla náměstkyně hradeckého primátora pro majetek Věra Pourová (ANO), která je ve vedení města od loňského října a kauzu s počátkem před 16 lety označuje za vážnou.

20 milionů

Pourová odhadla, že z titulu bezdůvodného obohacení by se platba Aldisu státu mohla pohybovat na úrovni 20 milionů korun. A pokud by společnost Aldis chtěla pozemky o rozloze asi jednoho hektaru od státu koupit, mohlo by ji to přijít na dalších přibližně 30 milionů korun. Vedení Aldisu ve výroční zprávě za loňský rok uvedlo, že firma jedná o mimosoudním narovnání sporu a ke konci loňského roku na to měla vytvořenu rezervu 21,5 milionu korun.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) žalobou po Aldisu z titulu bezdůvodného obohacení požaduje za období do konce roku 2016 celkem téměř 54,5 milionu korun. Žaloba na období od roku 2017 podle mluvčího úřadu Radka Ležatky zatím podána nebyla. Částky podle něj vycházejí a budou vycházet ze znaleckých posudků. Úřad o případném smírném řešení s firmou Aldis jedná. O prodeji pozemků se podle Ležatky v současné době jednání nevedou, protože nejdříve se musí vyřešit otázka bezdůvodného obohacení.

Spory o vlastnictví pozemků začaly v roce 2003, kdy katastr nemovitostí v souvislosti se založením ÚZSVM vymazal firmě Aldis právo trvalého užívání pozemků, uvedl Aldis ve výroční zprávě. V následných soudních sporech o určení vlastníka pozemků firma Aldis nejprve uspěla. Stát pak ale v roce 2015 uspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu. Jeho verdikt nezměnily ani následné stížnosti Aldisu u Ústavního soudu a u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Jeden z největších sálů v Česku

Kongresové centrum Aldis disponuje jedním z největších sálů v Česku. Konají se v něm kongresy, konference, výstavy, koncerty, plesy. Jednou z největších akcí je celostátní konference Internet ve státní správě a samosprávě. Loni měla firma tržby 39 milionů korun a vykázala zisk 1,2 milionu korun. Společnost má téměř 30 zaměstnanců.

Hlavním vlastníkem Aldisu je s podílem 48,54 procenta akcií město Hradec Králové. Dalšími vlastníky jsou Odborový svaz KOVO s podílem 45,93 procenta a Odborový svaz státních orgánů a organizací s podílem 5,53 procenta. Společnost byla založena v roce 1992 tehdejším Sdružením odborových svazů, podnikem ČKD Hradec Králové a Okresním úřadem v Hradci Králové. Stala se právním nástupcem tehdejšího Domu kultury odborů Hradec Králové.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější...

středa, 17. července 2019, 17:45

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele...

Rychnovská radnice vyhlásila sbírku na pomoc pozůstalým dětem...

středa, 17. července 2019, 12:28

Rychnov nad Kněžnou dnes vyhlásil veřejnou sbírku na podporu pozůstalých dětí po vraždě jejich matky v rychnovské restauraci....

Hradecká radnice zvažuje nákup elektromobilů, dva bude testovat

středa, 17. července 2019, 08:12

Radnice stotisícového Hradce Králové zvažuje nákup elektromobilů pro úředníky. Zatím si město na půl roku dva elektromobily...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to ze studie poradenské firmy KPMG, kterou máme k dispozici. Podle posledních dostupných údajů je v hlavním městě 46 tisíc neobydlených bytů, bytový fond tvoří zhruba 600 tisíc bytů. Jak uvedl odborník na nemovitosti v KPMG Pavel Dolák, počet skutečně prázdných bytů je menší.

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala by měli být mezi osobnostmi oceněnými prezidentem Milošem Zemanem letos 28. října. Pražský hrad seznam vyznamenaných každoročně tají, některá jména ale v uplynulých měsících zveřejnil sám Zeman. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že všichni kandidáti na vyznamenání již o rozhodnutí prezidenta ví. Seznam také již spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO).

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.