Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Hradci Králové vysadili strom na památku Olgy Havlové

 
sobota, 19. května 2018, 20:20

V areálu Fakultní nemocnice v Hradci Králové dnes vysadili strom pro Olgu Havlovou. Manželka prvního českého prezidenta by se letos dožila 85 let. Nemocnice se tím připojila k výzvě Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, který vysazením 85 stromů po celé republice připomíná osobnost Olgy Havlové. Výsadba javoru červeného byla současně oficiálním zahájením cyklu akcí k letošnímu 90. výročí vzniku areálu fakultní nemocnice.

Dnes vysazený strom před budovou emergency je v pořadí 32. stromem pro Olgu Havlovou, uvedla koordinátorka projektu z Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové Libuše Bautzová. „Stromy se vysazují například v areálech vysokých škol, ale i na různých místech ve velkých městech i na malých obcích,“ uvedla Bautzová. V hradeckém kraji již byl strom Olgy Havlové vysazen v polovině dubna v Jičíně v areálu Valdštejnské lodžie.

Ředitel nemocnice Vladimír Palička připomněl vztah Olgy Havlové k medicíně. „Založila mnoho podpůrných aktivit, například pro děti s cystickou fibrózou, handicapované a další. Proto jsem rád, že její osobnost i její dobré skutky můžeme tímto způsobem připomenout,“ řekl Palička.

Fakultní nemocnice Hradec Králové si 90. výročí vzniku svého areálu dále připomene v červnu dnem otevřených dveří nemocniční lékárny či dětským dnem. V areálu nemocnice budou také vystavené historické fotografie z doby vzniku areálu. Stavba nemocnice nedaleko soutoku Labe a Orlice začala 21. dubna 1926 a dokončena byla v listopadu 1928.

Fakultní nemocnice Hradec Králové zaměstnává na 4000 lidí a je jedním z největších zaměstnavatelů v kraji. Patří ke špičkovým zdravotnickým pracovištím v zemi. Vysoce hodnocená je třeba urologická klinika. V někdejším Československu byla první transplantace ledviny provedena na podzim 1961 právě v Hradci Králové.

Olga Havlová se narodila v roce 1933. Za Václava Havla se provdala v roce 1964. Za normalizace po boku svého muže aktivně působila v disentu. Počátkem roku 1990 jako první dáma založila Výbor dobré vůle, o dva roky později nadaci na pomoc postiženým a znevýhodněným. Zemřela po těžké nemoci v roce 1996.

Napsal(a) ČTK | Foto Tomáš Vodička
 


 

Kam dál?

Housenka zabaví děti na novém hřišti v hradeckých Sukových sadech

sobota, 19. května 2018, 14:00

Malý kolotoč, závěsné nebo vahadlové houpačky, houpací misky a uprostřed veselá housenka, která nabídne celou řadu dalších...

Krkonoším má odlehčit propagace málo známých turistických cílů

pátek, 18. května 2018, 11:25

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) ve spolupráci se Svazkem měst a obcí Krkonoš zahájila projekt, který má v příštích...

Krkonošský národní park oslaví 55 let své existence

středa, 16. května 2018, 17:10

Ve čtvrtek 17. května uplyne 55 let od vyhlášení nejstaršího českého národního parku. Před pětapadesáti lety byla završena snaha...

Platba kartou v městské hromadné dopravě se stává samozřejmostí,...

středa, 16. května 2018, 12:30

Jízdné placené hotovostí v městské hromadné dopravě pomalu ale jistě vytlačují různé varianty elektronické platby, které dnes...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

První termín přijímacích zkoušek byl dosud úspěšnější

Mezi průměrnou úspěšností z prvního a druhého termínu jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory středních škol byly v minulých letech rozdíly od jednoho do deseti procentních bodů. Uchazeči, kteří využili možnosti konat zkoušky dvakrát, měli lepší výsledek spíše z prvního termínu. Výjimkou byl v roce 2017 test z matematiky pro čtyřleté obory a loni testy z češtiny pro víceletá gymnázia, ve kterých žáci uspěli v průměru lépe až napodruhé.

Ochladí se až příští víkend, kdy přijde místy vydatný déšť

Teplé počasí vydrží i v následujících dnech, podle meteorologů bude v příštím týdnu až nezvykle teplo. Ochladí se na jeho konci, kdy odpolední teploty klesnou místy až o deset stupňů Celsia. V závěru týdne bude také pršet, srážky by mohly být místy i vydatné. Celkově bude období od 22. dubna do 19. května teplotně průměrné, srážkově pak slabě nadnormální nebo normální. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes na webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Focení samotné je jednoduché. Těžší je dostat do tváře modelky výraz, říká Richard Nowak

Před objektivem Richarda Nowaka stála už řada celebrit. O kvalitách tohoto budějckého profíka tak nemusí být vedené dlouhé řeči. Kromě krásných módních fotek už ale nějakou dobu pracuje na projektu s názvem Anonymous. Co je to za projekt? A jaké fotografie v něm najdeme?