Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Hradci Králové vysadili strom na památku Olgy Havlové

 
sobota, 19. května 2018, 20:20

V areálu Fakultní nemocnice v Hradci Králové dnes vysadili strom pro Olgu Havlovou. Manželka prvního českého prezidenta by se letos dožila 85 let. Nemocnice se tím připojila k výzvě Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, který vysazením 85 stromů po celé republice připomíná osobnost Olgy Havlové. Výsadba javoru červeného byla současně oficiálním zahájením cyklu akcí k letošnímu 90. výročí vzniku areálu fakultní nemocnice.

Dnes vysazený strom před budovou emergency je v pořadí 32. stromem pro Olgu Havlovou, uvedla koordinátorka projektu z Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové Libuše Bautzová. „Stromy se vysazují například v areálech vysokých škol, ale i na různých místech ve velkých městech i na malých obcích,“ uvedla Bautzová. V hradeckém kraji již byl strom Olgy Havlové vysazen v polovině dubna v Jičíně v areálu Valdštejnské lodžie.

Ředitel nemocnice Vladimír Palička připomněl vztah Olgy Havlové k medicíně. „Založila mnoho podpůrných aktivit, například pro děti s cystickou fibrózou, handicapované a další. Proto jsem rád, že její osobnost i její dobré skutky můžeme tímto způsobem připomenout,“ řekl Palička.

Fakultní nemocnice Hradec Králové si 90. výročí vzniku svého areálu dále připomene v červnu dnem otevřených dveří nemocniční lékárny či dětským dnem. V areálu nemocnice budou také vystavené historické fotografie z doby vzniku areálu. Stavba nemocnice nedaleko soutoku Labe a Orlice začala 21. dubna 1926 a dokončena byla v listopadu 1928.

Fakultní nemocnice Hradec Králové zaměstnává na 4000 lidí a je jedním z největších zaměstnavatelů v kraji. Patří ke špičkovým zdravotnickým pracovištím v zemi. Vysoce hodnocená je třeba urologická klinika. V někdejším Československu byla první transplantace ledviny provedena na podzim 1961 právě v Hradci Králové.

Olga Havlová se narodila v roce 1933. Za Václava Havla se provdala v roce 1964. Za normalizace po boku svého muže aktivně působila v disentu. Počátkem roku 1990 jako první dáma založila Výbor dobré vůle, o dva roky později nadaci na pomoc postiženým a znevýhodněným. Zemřela po těžké nemoci v roce 1996.

Napsal(a) ČTK | Foto Tomáš Vodička
 


 

Kam dál?

Housenka zabaví děti na novém hřišti v hradeckých Sukových sadech

sobota, 19. května 2018, 14:00

Malý kolotoč, závěsné nebo vahadlové houpačky, houpací misky a uprostřed veselá housenka, která nabídne celou řadu dalších...

Krkonoším má odlehčit propagace málo známých turistických cílů

pátek, 18. května 2018, 11:25

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) ve spolupráci se Svazkem měst a obcí Krkonoš zahájila projekt, který má v příštích...

Krkonošský národní park oslaví 55 let své existence

středa, 16. května 2018, 17:10

Ve čtvrtek 17. května uplyne 55 let od vyhlášení nejstaršího českého národního parku. Před pětapadesáti lety byla završena snaha...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba jejich výtvory následně odstraňovat. Výrobci přitom většinou zdůrazňují, že čáry po jejich popisovačích lze z textilu snadno odstranit. Spotřebitelský časopis dTest nechal prověřit kvalitu 18 balení fixů pro děti. Zjišťoval, jak snadno je lze vyprat a jak jsou na tom s obsahem rizikových chemikálií.

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké profesionalitě a odbornosti se postupně daří čistit koryta bosenských řek od nevybuchlé munice, která je pozůstatkem války v devadesátých letech minulého století.

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na každém rohu. Tak to vypadalo, na den přesně, před jedenapadesáti lety v Budějcích na místech, kterými dnes bezpečně projdeme. Redaktoři a ostatní pracovníci ČTK naposledy informovali veřejnost o aktuálním dění právě 22. srpna roku 1968. V tento den skončila svobodná zpravodajská činnost ČTK.