Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Hradci Králové vysadili strom na památku Olgy Havlové

 
sobota, 19. května 2018, 20:20

V areálu Fakultní nemocnice v Hradci Králové dnes vysadili strom pro Olgu Havlovou. Manželka prvního českého prezidenta by se letos dožila 85 let. Nemocnice se tím připojila k výzvě Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, který vysazením 85 stromů po celé republice připomíná osobnost Olgy Havlové. Výsadba javoru červeného byla současně oficiálním zahájením cyklu akcí k letošnímu 90. výročí vzniku areálu fakultní nemocnice.

Dnes vysazený strom před budovou emergency je v pořadí 32. stromem pro Olgu Havlovou, uvedla koordinátorka projektu z Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové Libuše Bautzová. „Stromy se vysazují například v areálech vysokých škol, ale i na různých místech ve velkých městech i na malých obcích,“ uvedla Bautzová. V hradeckém kraji již byl strom Olgy Havlové vysazen v polovině dubna v Jičíně v areálu Valdštejnské lodžie.

Ředitel nemocnice Vladimír Palička připomněl vztah Olgy Havlové k medicíně. „Založila mnoho podpůrných aktivit, například pro děti s cystickou fibrózou, handicapované a další. Proto jsem rád, že její osobnost i její dobré skutky můžeme tímto způsobem připomenout,“ řekl Palička.

Fakultní nemocnice Hradec Králové si 90. výročí vzniku svého areálu dále připomene v červnu dnem otevřených dveří nemocniční lékárny či dětským dnem. V areálu nemocnice budou také vystavené historické fotografie z doby vzniku areálu. Stavba nemocnice nedaleko soutoku Labe a Orlice začala 21. dubna 1926 a dokončena byla v listopadu 1928.

Fakultní nemocnice Hradec Králové zaměstnává na 4000 lidí a je jedním z největších zaměstnavatelů v kraji. Patří ke špičkovým zdravotnickým pracovištím v zemi. Vysoce hodnocená je třeba urologická klinika. V někdejším Československu byla první transplantace ledviny provedena na podzim 1961 právě v Hradci Králové.

Olga Havlová se narodila v roce 1933. Za Václava Havla se provdala v roce 1964. Za normalizace po boku svého muže aktivně působila v disentu. Počátkem roku 1990 jako první dáma založila Výbor dobré vůle, o dva roky později nadaci na pomoc postiženým a znevýhodněným. Zemřela po těžké nemoci v roce 1996.

Napsal(a) ČTK | Foto Tomáš Vodička
 


 

Kam dál?

Housenka zabaví děti na novém hřišti v hradeckých Sukových sadech

sobota, 19. května 2018, 14:00

Malý kolotoč, závěsné nebo vahadlové houpačky, houpací misky a uprostřed veselá housenka, která nabídne celou řadu dalších...

Krkonoším má odlehčit propagace málo známých turistických cílů

pátek, 18. května 2018, 11:25

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) ve spolupráci se Svazkem měst a obcí Krkonoš zahájila projekt, který má v příštích...

Krkonošský národní park oslaví 55 let své existence

středa, 16. května 2018, 17:10

Ve čtvrtek 17. května uplyne 55 let od vyhlášení nejstaršího českého národního parku. Před pětapadesáti lety byla završena snaha...

Platba kartou v městské hromadné dopravě se stává samozřejmostí,...

středa, 16. května 2018, 12:30

Jízdné placené hotovostí v městské hromadné dopravě pomalu ale jistě vytlačují různé varianty elektronické platby, které dnes...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Co dělat při jízdě v protisměru? Zastavit a hlavně se neotáčet

Dvě rychle po sobě jdoucí nehody na dálnicích D5 a D10 v posledních dvou dnech upoutaly opět pozornost k nehodám způsobeným auty v protisměru. O dalších poobných událostech informovaly naše redakce také začátkem letošního roku. BESIP radí: zastavte na krajnici, opusťte vůz a zavolejte policii. V žádném případě se na dálnici autem neotáčejte.

Tomu se říká úspěch! Rybníkoví hokejisté z Náměště ovládli mistrovství světa v Kanadě

Skvělá zpráva dorazila před pár hodinami z kanadské provincie Nový Brunšvik, kde se od 14. do 17. února konalo Mistrovství světa v rybníkovém hokeji. Tým z Vysočiny Captains Namest nenašel konkurenta a domů na Vysočinu odváží titul mistrů světa.

Finanční úřady vymohly loni dvě pětiny z 31 miliard nedoplatků daní

Finanční úřady loni získaly 12,9 miliardy korun z 30,9 miliardy korun vymáhaných daňových nedoplatků. Úspěšnost vymáhání nedoplatků tak ve srovnání s předchozím rokem stoupla a činila 41,7 procenta. Vyplývá to z údajů, které poskytlo Generální finanční ředitelství.