Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Za vlkem strženou ovci náhrada ano, za daňky ne. Kraj volá po změně

 
čtvrtek, 13. června 2019, 13:18

Královehradecký kraj navrhuje novelu zákona tak, aby se vyplácely náhrady škod způsobené chráněnými živočichy nejen farmářům s ovcemi, ale také lidem, kteří chovají například jeleny nebo muflony v oborách.

Řeč je tu hlavně o vlcích. Ti se pomalu v posledních letech vrací na české území a úspěšně zde odchovávají i vlčata. Vlk patří mezi zvláště chráněné živočichy, a pokud dojde ke škodám způsobeným tímto tvorem, kraj vyplatí náhradu. Jenže to se týká třeba chovatelů ovcí. 

Na muflony, daňky a další podobnou možnou kořist se ale zákon nevztahuje. „Na zvířata jako jsou daňci nebo mufloni chovaní v zájmových chovech se nevztahují náhrady za způsobenou škodu. Současný zákon je zastaralý,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán. Vedení Královehradeckého kraje proto navrhuje Ministerstvu životního prostředí úpravu zákona z roku 2000 tak, aby se i majitelé farmové zvěře v oborách a podobných zvířat dočkali náhrady škod.

Za jedno s krajem je i Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) doufá v novelu zákona. „Vedle samotné náhrady škody by podle AOPK měli mít chovatelé nárok i na proplacení dalších výdajů. Například veterinárního posudku nebo kafilerie,“ sdělila mluvčí kraje Sylvie Velčovská.

Zároveň se kraj obrací na chovatele. „Pro podporu změny zákona je důležité znát přehled škod způsobených zvláště chráněnými živočichy,“ komentoval radní Karel Klíma. Proto by se chovatelé, kteří v minulosti zaznamenali například útok vlků, měli by o události informovat Ministerstvo životního prostředí nebo Krajský úřad.

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto pixabay.com

Štítky vlci, daňci, mufloni, kraj, škoda,

 


 

Kam dál?

Kdo bude letošní ženou regionu? Rozhodnete o tom i vy

čtvrtek, 13. června 2019, 09:40

Letos se koná už desátý ročník projektu Žena regionu. V každém kraji je mnoho výjimečných žen, které toho dokázaly opravdu hodně....

Gastronomické zážitky už tento víkend na Beko Fresh festivalu...

středa, 12. června 2019, 18:15

Tento víkend doporučujeme naplánovat si pohodu ve skvělé společnosti dobrého jídla a pití, nechat si v žaludku místo na vybrané...

Fastfoody u nás změní omáčku a propagují to jako zcela nový produkt,...

středa, 12. června 2019, 09:23

Na jaké jídlo se vyplatí zajít a čemu se raději vyvarovat? Nejen o tom je tvorba uživatele JdemeŽrát, který pravidelně publikuje...

Komplikace pro turisty. KRNAP opravuje frekventované cesty, musel je...

středa, 12. června 2019, 08:10

Hned několik turistických cest nechal uzavřít Krkonošský národní park. Probíhá totiž jejich rekonstrukce. Jít se tak nedá třeba z...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V devatenácti se odhodlal k natočení celovečerního filmu. Můj scénář přesvědčil i zkušené herce, říká mladý režisér

Je mu pouhých devatenáct let, jeho životním snem je režírování filmů a zatímco většina jeho vrstevníků tráví volný čas sportem nebo zábavou v klubech, on se raději zavře do střižny nebo obsluhuje kameru na place. Řeč je o Petru Hejzlarovi, který se pokouší o husarský kousek. Bez větších zkušeností s filmem se mu podařilo dát dohromady scénář filmu, který je natolik poutavý, že oslovi i více či méně zkušené herce. Společně s nimi nyní finišuje na přípravě filmu Z města na venkov, který by měl zamířit do českých kin v září letošního roku.

Policie obvinila kvůli prodeji bytů v Praze 1 na 30 lidí

Policie obvinila kvůli prodeji městských bytů v Praze 1 přes 30 lidí. Jsou mezi nimi zejména členové bývalého vedení městské části včetně někdejšího starosty Oldřicha Lomeckého a jeho zástupce Daniela Hodka a čelí obvinění, že jako zastupitelé hlasovali pro prodej bytů za nižší než obvyklé ceny. Uvedl to v pondělí server SeznamZprávy.cz. Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než 20 bytů, a vznikla tak škoda za zhruba 40 milionů korun.

Slovenský exprezident Kiska představil svou stranu Za lidi

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska představil svou budoucí stranu s názvem Za lidi. Do stranické politiky vstupuje s heslem Vraťme Slovensko všem lidem. Kiska, kterého v sobotu ve funkci hlavy státu vystřídala Zuzana Čaputová, na přípravě nové strany spolupracuje například s představiteli samosprávy, dále bývalým velvyslancem při NATO, manažery ale i se spoluorganizátorem loňských mohutných protivládních demonstrací Jurajem Šeligou. Dřívější průzkumy naměřily budoucí straně popularitu mezi šesti až deseti procenty.