Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Expedice Monoxylon vyrazí na Krétu, před tím se představí v Hradci

 
sobota, 12. května 2018, 19:47

Přispět k poznání o šíření raných zemědělských populací ve Středomoří má expedice Monoxylon III. Archeologové a nadšenci do experimentální archeologie se pokusí příští rok v květnu a v červnu překonat v devítimetrovém člunu vyrobeném z jednoho kusu kmene stromu trasu dlouhou téměř 400 kilometrů v Egejském moři.

Expedice naváže na námořní výpravy experimentálních archeologů v dlabaných člunech z let 1995 a 1998. „Cílem expedice je zdůraznit význam tradice dřevěných lodí pro nejstarší námořní plavbu ve Středomoří, oproti například rákosovým, které dostatečně popularizoval Thor Heyerdahl. Nejde ale o bitvu mezi rákosovým a dřevěným člunem, jen věřím, že dřevěné lodě mají ve Středomoří větší tradici,“ řekl šéf výpravy Radomír Tichý. Organizátoři expedice představí plavidlo 26. května na Labi v centru Hradce Králové.

Plavidlo vážící 1,5 tuny je stejné, jaké použili mořeplavci z Hradce před 20 lety. Než vyplují, chtějí člun upravit, aby lépe odpovídal předloze, 8000 let starému neolitickému plavidlu, které bylo v roce 1994 objeveno v jezeře Bracciano u Říma. „Cílem je zrychlit loď a zdokonalit její tvar. Když odebereme část hmoty přiblíží se parametrům své předlohy, a to je hlavním cílem. Chceme aby byl člun co možná nejautentičtější,“ řekl Tichý. Plavidlo poháněné především vesly by podle něho mohlo na moři dosáhnout rychlost až pěti kilometrů v hodině.

Při pádlování by se měly ve člunu střídat dvě jedenáctičlenné posádky. Pokud to podmínky dovolí, mohla by si posádka pomoci jednoduchou plachtou. „Pouze dva členové posádky budou noví, jinak to budou lidé, kteří se expedice v minulosti účastnili,“ řekl další z organizátorů expedice Jiří Miler. Na moři bude expediční člun jistit doprovodné plavidlo.

Trasa povede z řeckého poloostrova Attika přes řetězec ostrovů na ostrov Mélos a odtud přes ostrov Santorini na Krétu. Rozpočet akce není uzavřen, organizátoři odhadují, že je akce vyjde na více než půl milionu korun.

Zatím poslední expedice Monoxylon II v roce 1998 vedla trasu devítimetrového člunu západním Středomořím a téměř výhradně se držela pobřeží Itálie, Francie, Španělska a Portugalska. Dohromady urazili 800 kilometrů. První expedice v roce 1995 přepádlovala 300 kilometrů přes ostrovy napříč Egejským mořem na člunu o délce šest metrů.

Napsal(a) ČTK | Foto monoxylon.cz
 


 

Kam dál?

DRBNA BARISTKA: Jak poznat kvalitní výběrovou kávu, aneb jak se při...

čtvrtek, 10. května 2018, 14:35

S kávou se většina z nás setkává dnes a denně, avšak bohužel ne vždy jde o kávu kvalitní. Ale znáte to, kolikrát potřebujeme kávu...

Koupaliště Flošna v Hradci zahájí sezonu v sobotu 12. května

čtvrtek, 10. května 2018, 12:55

Koupaliště Flošna ve stotisícovém Hradci Králové zahájí letní sezonu v sobotu 12. května. Je to o 15 dní dříve než loni, kdy...

Během dvou dnů zmizely z přírody Krkonoš skoro čtyři tuny odpadků

úterý, 8. května 2018, 17:00

Během dvou dnů sesbírali dobrovolníci a pracovníci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) při Akci Čisté Krkonoše téměř...

Na hradeckém Pivovarském náměstí se slaví Den kraje

úterý, 8. května 2018, 13:30

Pivovarské náměstí v Hradci Králové dnes patří tradičním oslavám Dne kraje. Oficiální část programu začala slavnostním nástupem a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Projekt haly je mrtvý, tvrdí budějcký primátor. Multifunkční centrum se ani letos stavět nebude

Ani v tomto roce se Budějce v kauze bourání Sportovní haly a výstavby Multifunkčního centra Dlouhá louka posunu nedočkají. Hnutí Občané pro Budějovice se po zveřejnění nového posudku od projektu distancovalo. Na samotné hlasování o multifunkčním centru na zastupitelstvu nedošlo. Primátor Svoboda však prohlásil, že je projekt mrtvý.

Zemřel extravagantní zpěvák Dan Nekonečný, bylo mu 52 let

Smutná zpráva přišla z pražských Řeporyjí. Podle informací Novinek zde byl v jednom z bytů nalezen zpěvák Dan Nekonečný bez známek života. Příčinu úmrtí zjišťují vyšetřovatelé. Legendární hudebník známý svým extravagantním vystupováním by letos v červnu oslavil 53. narozeniny. Informaci potvrdil na Twitteru starosta Řeporyjí Pavel Novotný.

Europoslanci schválili kontroverzní reformu autorského práva na internetu

Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili spornou reformu ochrany autorských práv na internetu, jejímž cílem je přizpůsobit evropské autorské právo digitální éře. Příslušnou směrnici musejí ještě formálně schválit členské státy EU a jednotlivé země pak budou mít dva roky na to, aby ji převedly do svého práva.