Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Muzeum války 1866 zahájilo sezonu a chystá novou expozici

 
neděle, 24. března 2019, 12:30

Salvami z pušek a děla a přehlídkou uniformovaných jednotek pruských a rakouských vojáků včera zahájilo návštěvnickou sezonu Muzeum války 1866 v obci Chlum u Hradce Králové. Muzeum, které i s přilehlou rozhlednou ročně navštíví přes 12 tisíc lidí, chystá novou expozici. Měla by návštěvníkům lépe představit válečný konflikt mezi Pruskem a Rakouskem. Nová expozice by mohla být otevřena v roce 2021. Řekl to Petr Grulich, ředitel Muzea východních Čech, pod které chlumské muzeum patří.

Střetnutí na vyvýšenině Chlum na začátku července 1866 bylo jednou z největších bitev 19. století v Evropě. Boje vyvrcholily 3. července 1866, kdy se v jediném dni střetlo 436 tisíc vojáků a po krvavém boji zůstalo na 16 tisíc mrtvých a pohřešovaných. Rakouské jednotky bitvu prohrály a habsburský trůn nakonec musel přijmout pruské podmínky příměří.

Nová expozice za odhadovaných sedm milionů korun by měla lidem poskytnout i pohled na nové technologie, které se v konfliktu objevily, například telegraf, železnici či raketové zbraně.

„Měla by ukázat i běžný život vojáka před bitvou i po bitvě, ukázat jeho výcvik nebo válečnou medicínu," řekl vedoucí chlumského muzea Jan Hrubecký. Expozice by měla také osvětlit zásadní význam války pro následnou proměnu Rakouska-Uherska a změnu vztahu Čechů k mocnářství. Expozice by měla získat moderní technologie, například holografické projekce ukazující pohyby vojsk v krajině, dotykové obrazovky či dioráma zaměřené na klíčová místa bojů, a to les Svíb a Baterii mrtvých.

Muzeum chtělo na expozici dotaci z česko-polského programu Interreg, ale neuspělo. Bude hledat jiné dotační zdroje. Právě shánění financí by konečné otevření expozice mohlo oddálit. „Změny v expozici by ale měl návštěvník vidět již v sezoně roku 2020," uvedl Grulich.

Muzeum by také mělo do příští návštěvnické sezony získat klimatizaci, protože kvůli proskleným stěnám budovy je v objektu horko. Do instalace nové expozice také muzeum bude muset řešit havarijní situaci s průniky podzemní vody do hlavního expozičního sálu. Náklady na opravu Grulich odhadl v řádu milionů korun.

Do letošní sezony muzeum vstoupilo se zkráceným názvem Muzeum války 1866 místo dosavadního Muzeum války roku 1866 na Chlumu. „Nový název přesněji vystihne zaměření muzea a pomůže oslovit milovníky historie z Česka i ciziny. Na Chlumu se neodehrála celá prusko-rakouská válka, ale pouhý zlomek jedné bitvy. Konflikt zasáhl několik států Evropy," uvedl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Hejtmanství je zřizovatelem muzea.

Muzeum v Chlumu vzniklo v roce 1936. Od roku 1993 je součástí Muzea východních Čech v Hradci Králové jako jeho pobočka. V roce 2010 muzeum prošlo rekonstrukcí a rozšířením, kdy u něj vznikla přístavba s novým hlavním výstavním sálem. Vše přišlo na asi 40 milionů korun.

Muzeum války 1866 je od včerejška otevřeno denně mimo pondělí od 09:00 do 17:00. Rozhledna vedle muzea bude do konce května otevřena o víkendech, od června bude přístupná denně mimo pondělí. V místech rozhodující bitvy na Chlumu celé prusko-rakouské války je rozmístěno pět stovek památníků.

Napsal(a) ČTK | Foto Královéhradecký kraj
 


 

Kam dál?

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

sobota, 23. března 2019, 12:26

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit,...

Stát plánuje odškodňovat i rodiče, kterým po očkování dítě zemře

sobota, 23. března 2019, 10:22

Stát plánuje odškodňovat i rodiče a další blízké, kterým po povinném očkování zemře dítě či bude zvlášť závažně poškozeno. Návrh...

Safari Park Dvůr Králové: V záchraně antilop Derbyho budou v Senegalu...

pátek, 22. března 2019, 13:16

V první části tohoto roku se do Senegalu vypravila Markéta Grúňová z dvorského safari parku. V rezervaci Bandia, kde probíhá...

Více lidí zemřelo, než se narodilo. Počet obyvatel hradeckého kraje...

čtvrtek, 21. března 2019, 11:15

Počet obyvatel Královéhradeckého kraje loni klesl o 68, tedy na 551 021. Důvodem bylo to, že více lidí zemřelo, než se narodilo....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Před vysvědčením na Maker Faire Prague. Sedm aktivit, které s dětmi můžete vyzkoušet na festivalu kreativity

Festival Maker Faire Prague 2019 definitivně uzavřel letošní výzvu pro makery – novodobé kutily a všechny tvořivé lidi, kteří předvedou svá díla o víkendu 22. a 23. června na Výstavišti Praha. Chystá se přehlídka téměř 200 projektů, při níž můžete žasnout nad tím, co všechno lidé ve volném čase vyrábějí. A nejvíc si to užijí děti. Co si mohou mimo jiné na festivalu vyzkoušet?

Legendární Dave Mustaine z kapely Megadeth bojuje s rakovinou

Dave Mustaine, frontman kapely Megadeth, má rakovinu krku. Tato zpráva, kterou kapela zveřejnila v pondělí, vyděsila fanoušky z celého světa. Zpívajícímu kytaristovi okamžitě vyjádřili obrovskou podporu.

Odsouzená za vraždu otěhotněla ve věznici. Teď je v Jilemnici a místním se to nelíbí

Petra Janáková, která byla odsouzena za vraždu sběratele a následně byl její trest kvůli těhotenství přerušen, nyní pobývá v Jilemnici. Místní jí na sociálních sítích adresují nenávistné i vulgární vzkazy.