Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Muzeum války 1866 zahájilo sezonu a chystá novou expozici

 
neděle, 24. března 2019, 12:30

Salvami z pušek a děla a přehlídkou uniformovaných jednotek pruských a rakouských vojáků včera zahájilo návštěvnickou sezonu Muzeum války 1866 v obci Chlum u Hradce Králové. Muzeum, které i s přilehlou rozhlednou ročně navštíví přes 12 tisíc lidí, chystá novou expozici. Měla by návštěvníkům lépe představit válečný konflikt mezi Pruskem a Rakouskem. Nová expozice by mohla být otevřena v roce 2021. Řekl to Petr Grulich, ředitel Muzea východních Čech, pod které chlumské muzeum patří.

Střetnutí na vyvýšenině Chlum na začátku července 1866 bylo jednou z největších bitev 19. století v Evropě. Boje vyvrcholily 3. července 1866, kdy se v jediném dni střetlo 436 tisíc vojáků a po krvavém boji zůstalo na 16 tisíc mrtvých a pohřešovaných. Rakouské jednotky bitvu prohrály a habsburský trůn nakonec musel přijmout pruské podmínky příměří.

Nová expozice za odhadovaných sedm milionů korun by měla lidem poskytnout i pohled na nové technologie, které se v konfliktu objevily, například telegraf, železnici či raketové zbraně.

„Měla by ukázat i běžný život vojáka před bitvou i po bitvě, ukázat jeho výcvik nebo válečnou medicínu," řekl vedoucí chlumského muzea Jan Hrubecký. Expozice by měla také osvětlit zásadní význam války pro následnou proměnu Rakouska-Uherska a změnu vztahu Čechů k mocnářství. Expozice by měla získat moderní technologie, například holografické projekce ukazující pohyby vojsk v krajině, dotykové obrazovky či dioráma zaměřené na klíčová místa bojů, a to les Svíb a Baterii mrtvých.

Muzeum chtělo na expozici dotaci z česko-polského programu Interreg, ale neuspělo. Bude hledat jiné dotační zdroje. Právě shánění financí by konečné otevření expozice mohlo oddálit. „Změny v expozici by ale měl návštěvník vidět již v sezoně roku 2020," uvedl Grulich.

Muzeum by také mělo do příští návštěvnické sezony získat klimatizaci, protože kvůli proskleným stěnám budovy je v objektu horko. Do instalace nové expozice také muzeum bude muset řešit havarijní situaci s průniky podzemní vody do hlavního expozičního sálu. Náklady na opravu Grulich odhadl v řádu milionů korun.

Do letošní sezony muzeum vstoupilo se zkráceným názvem Muzeum války 1866 místo dosavadního Muzeum války roku 1866 na Chlumu. „Nový název přesněji vystihne zaměření muzea a pomůže oslovit milovníky historie z Česka i ciziny. Na Chlumu se neodehrála celá prusko-rakouská válka, ale pouhý zlomek jedné bitvy. Konflikt zasáhl několik států Evropy," uvedl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Hejtmanství je zřizovatelem muzea.

Muzeum v Chlumu vzniklo v roce 1936. Od roku 1993 je součástí Muzea východních Čech v Hradci Králové jako jeho pobočka. V roce 2010 muzeum prošlo rekonstrukcí a rozšířením, kdy u něj vznikla přístavba s novým hlavním výstavním sálem. Vše přišlo na asi 40 milionů korun.

Muzeum války 1866 je od včerejška otevřeno denně mimo pondělí od 09:00 do 17:00. Rozhledna vedle muzea bude do konce května otevřena o víkendech, od června bude přístupná denně mimo pondělí. V místech rozhodující bitvy na Chlumu celé prusko-rakouské války je rozmístěno pět stovek památníků.

Napsal(a) ČTK | Foto Královéhradecký kraj
 


 

Kam dál?

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

sobota, 23. března 2019, 12:26

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit,...

Stát plánuje odškodňovat i rodiče, kterým po očkování dítě zemře

sobota, 23. března 2019, 10:22

Stát plánuje odškodňovat i rodiče a další blízké, kterým po povinném očkování zemře dítě či bude zvlášť závažně poškozeno. Návrh...

FOTO: Na stanici rychnovských hasičů byl slavnostně otevřen speciální...

úterý, 19. března 2019, 18:30

Dnes byl v Rychnově nad Kněžnou otevřen speciální výcvikový polygon pro hasiče. Zařízení bude určeno pro simulaci složitých...

Muzeum války 1866 v sobotu zahajuje turistickou sezónu

úterý, 19. března 2019, 17:07

Tradiční salva z pušek a děla zahájí v sobotu 23. března od 14:00 turistikou sezónu v Muzeu války 1866. Pořadatelé připravili...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

První termín přijímacích zkoušek byl dosud úspěšnější

Mezi průměrnou úspěšností z prvního a druhého termínu jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory středních škol byly v minulých letech rozdíly od jednoho do deseti procentních bodů. Uchazeči, kteří využili možnosti konat zkoušky dvakrát, měli lepší výsledek spíše z prvního termínu. Výjimkou byl v roce 2017 test z matematiky pro čtyřleté obory a loni testy z češtiny pro víceletá gymnázia, ve kterých žáci uspěli v průměru lépe až napodruhé.

Ochladí se až příští víkend, kdy přijde místy vydatný déšť

Teplé počasí vydrží i v následujících dnech, podle meteorologů bude v příštím týdnu až nezvykle teplo. Ochladí se na jeho konci, kdy odpolední teploty klesnou místy až o deset stupňů Celsia. V závěru týdne bude také pršet, srážky by mohly být místy i vydatné. Celkově bude období od 22. dubna do 19. května teplotně průměrné, srážkově pak slabě nadnormální nebo normální. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes na webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Focení samotné je jednoduché. Těžší je dostat do tváře modelky výraz, říká Richard Nowak

Před objektivem Richarda Nowaka stála už řada celebrit. O kvalitách tohoto budějckého profíka tak nemusí být vedené dlouhé řeči. Kromě krásných módních fotek už ale nějakou dobu pracuje na projektu s názvem Anonymous. Co je to za projekt? A jaké fotografie v něm najdeme?