Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Fotka ze slavného derby motivuje Votroky dodnes

 
čtvrtek, 8. listopadu 2018, 16:41

Když Votroci v téhle sezoně procházejí útrobami Malšovického stadionu z kabiny na trávník, míjejí na stěně chodby velkou černobílou fotografii hráče se zkrvaveným obvazem na čele a únavou v tváři. Na snímku s motivačním nápisem je Ladislav Pokorný, hradecký mistr ligy z roku 1960, který odchází ze hřiště po jednom z nejslavnějších (a nejtvrdších) derby Hradce s Pardubicemi.

Spartak Hradec Králové v sezoně 1959/1960 získal jediný ligový titul ve své historii a užíval si evropské poháry. Fotbalisté, kteří tenhle fenomenální úspěch vybojovali, ale začali stárnout, okysličení kádru ani angažmá některých trenérů se nedařily a v létě 1964 se čtyři roky starý šampion poroučel do druhé ligy.

Během sezony o patro níž ale nastoupil na trenérský post František Havránek, hráčům dal pořádně do těla v zimní přípravě a na jaře 1965 začali Votroci stoupat druholigovou tabulkou. Až přišlo 13. června předposlední kolo – derby s VCHZ Pardubice – a vítězství mohlo Hradec vrátit do nejvyšší soutěže.

Hřiště U Nemocnice obsypaly tisíce fanoušků, napětí bylo hmatatelné. A projevilo se i na průběhu zápasu: hra byla z obou stran nervózní a tvrdá. Hned v první čtvrthodině utrpěl při jednom ze soubojů Ladislav Pokorný krvavé zranění hlavy a musel odejít ze hřiště. „Nedovolených zákroků tam bylo dost. Šel jsem k lajně, trenér mě přemluvil, ať hraju, tak jsem se nechal ošetřit a hrál jsem dál,“ vzpomíná dnes někdejší vyhlášený technik. Ošetření trvalo zhruba deset minut a Pokorný se vrátil do boje se sešitou a obvázanou hlavou. Během zápasu obvaz prosákl, hřiště bylo rozmoklé a rozbahněné, a tak hradecký záložník dohrával s vizáží válečného veterána.

Votroci měli před bouřlivou diváckou kulisou velkou převahu (na konci zápasu to bylo 13:2 na rohy), kterou gólem zúročil paradoxně bývalý pardubický útočník Zdeněk Zikán. Další branka nepadla, Hradec vyhrál 1:0 a zajistil si návrat do první ligy. Nad škvárou se objevily připravené transparenty, na jednom z nich stálo dnes ikonické zvolání „Půlka herky zpěněné nám už ligu neveme!“ – a hráči se objevili nad hlavami davu. Ten slavnostně odpochodoval až k hotelu Avion, podobně jako o pět let dříve po zisku titulu. „A já jsem musel na ošetření do nemocnice,“ s úsměvem krčí rameny Pokorný.

Fotografie jeho zakrváceného štěstí zdobí chodbu mezi kabinou a hřištěm na Malšovickém stadionu. Má motivovat i dnešní Votroky k tomu, aby prokazovali stejnou oddanost a obětavost.

Třeba už v neděli proti Pardubicím.

Zdroj FC Hradec Králové
 


 

Kam dál?

Většina lidí letos neutratí za vánoční dárky více než 10 tisíc korun

čtvrtek, 8. listopadu 2018, 10:32

Více než čtvrtina lidí začíná právě v těchto dnech s nákupy vánočních dárků. Více než 10 tisíc korun utratí za dárky asi třetina...

Hradec byl vyhlášen obcí přátelskou seniorům pro rok 2018

pondělí, 5. listopadu 2018, 15:00

Hradec Králové se stal obcí přátelskou seniorům pro rok 2018. Toto významné ocenění si zástupci města převzali z rukou ministryně...

Cyklobusy v Krkonoších letos svezly přes 40 tisíc lidí

neděle, 4. listopadu 2018, 12:00

Služeb cyklobusů v Krkonoších v uplynulé letní sezoně využilo rekordních 40 266 cestujících. Téměř každý desátý pasažér si vezl...

Před 90 lety byla otevřena Fakultní nemocnice v Hradci Králové

sobota, 3. listopadu 2018, 10:53

Fakultní nemocnice Hradec Králové, která byla před 90 lety, 4. listopadu 1928, slavnostně otevřena po názvem Všeobecná veřejná...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Může hlína v jídle léčit obezitu? Prý zbavuje tuků

Dát si při večeři jako přílohu určitý druh hlíny možná pomáhá při prevenci obezity. Hlína z organismu vyplavuje tuk, tvrdí nová studie, o níž informoval britský server Mail Online.

ŘSD o víkendu vyrazilo na kontrolu. Na problematickém úseku nebyl žádný dělník

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovalo úsek dálnice D1 u Humpolce, kde firma Geosan dostala příkaz k opravě vysypaných kaveren. Podle ŘSD se situace na místě nijak nezměnila. Novinářům to dnes řekl jeho mluvčí Jan Rýdl. Podle aktuálních informací v sobotu ani dnes nikdo na opravě vysypaných kavaren nepracoval.

Budou Vánoce na sněhu? V příštím týdnu se oteplí, zima přijde až na Silvestra

O vánočních svátcích budou v Česku podle meteorologů venkovní teploty pravděpodobně nad nulou, až na Silvestra se ochladí. Sněhu se Češi asi o svátcích nedočkají. Příští víkend mají teploty vystoupat až na pět stupňů.