Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Fotka ze slavného derby motivuje Votroky dodnes

 
čtvrtek, 8. listopadu 2018, 16:41

Když Votroci v téhle sezoně procházejí útrobami Malšovického stadionu z kabiny na trávník, míjejí na stěně chodby velkou černobílou fotografii hráče se zkrvaveným obvazem na čele a únavou v tváři. Na snímku s motivačním nápisem je Ladislav Pokorný, hradecký mistr ligy z roku 1960, který odchází ze hřiště po jednom z nejslavnějších (a nejtvrdších) derby Hradce s Pardubicemi.

Spartak Hradec Králové v sezoně 1959/1960 získal jediný ligový titul ve své historii a užíval si evropské poháry. Fotbalisté, kteří tenhle fenomenální úspěch vybojovali, ale začali stárnout, okysličení kádru ani angažmá některých trenérů se nedařily a v létě 1964 se čtyři roky starý šampion poroučel do druhé ligy.

Během sezony o patro níž ale nastoupil na trenérský post František Havránek, hráčům dal pořádně do těla v zimní přípravě a na jaře 1965 začali Votroci stoupat druholigovou tabulkou. Až přišlo 13. června předposlední kolo – derby s VCHZ Pardubice – a vítězství mohlo Hradec vrátit do nejvyšší soutěže.

Hřiště U Nemocnice obsypaly tisíce fanoušků, napětí bylo hmatatelné. A projevilo se i na průběhu zápasu: hra byla z obou stran nervózní a tvrdá. Hned v první čtvrthodině utrpěl při jednom ze soubojů Ladislav Pokorný krvavé zranění hlavy a musel odejít ze hřiště. „Nedovolených zákroků tam bylo dost. Šel jsem k lajně, trenér mě přemluvil, ať hraju, tak jsem se nechal ošetřit a hrál jsem dál,“ vzpomíná dnes někdejší vyhlášený technik. Ošetření trvalo zhruba deset minut a Pokorný se vrátil do boje se sešitou a obvázanou hlavou. Během zápasu obvaz prosákl, hřiště bylo rozmoklé a rozbahněné, a tak hradecký záložník dohrával s vizáží válečného veterána.

Votroci měli před bouřlivou diváckou kulisou velkou převahu (na konci zápasu to bylo 13:2 na rohy), kterou gólem zúročil paradoxně bývalý pardubický útočník Zdeněk Zikán. Další branka nepadla, Hradec vyhrál 1:0 a zajistil si návrat do první ligy. Nad škvárou se objevily připravené transparenty, na jednom z nich stálo dnes ikonické zvolání „Půlka herky zpěněné nám už ligu neveme!“ – a hráči se objevili nad hlavami davu. Ten slavnostně odpochodoval až k hotelu Avion, podobně jako o pět let dříve po zisku titulu. „A já jsem musel na ošetření do nemocnice,“ s úsměvem krčí rameny Pokorný.

Fotografie jeho zakrváceného štěstí zdobí chodbu mezi kabinou a hřištěm na Malšovickém stadionu. Má motivovat i dnešní Votroky k tomu, aby prokazovali stejnou oddanost a obětavost.

Třeba už v neděli proti Pardubicím.

Zdroj FC Hradec Králové
 


 

Kam dál?

Většina lidí letos neutratí za vánoční dárky více než 10 tisíc korun

čtvrtek, 8. listopadu 2018, 10:32

Více než čtvrtina lidí začíná právě v těchto dnech s nákupy vánočních dárků. Více než 10 tisíc korun utratí za dárky asi třetina...

U příležitosti 90. výročí otevření areálu fakultní nemocnice dostalo...

úterý, 6. listopadu 2018, 09:24

Téměř šedesát bývalých i současných zaměstnanců Fakultní nemocnice Hradec Králové dostalo u příležitosti letošního 90. výročí...

Hradec byl vyhlášen obcí přátelskou seniorům pro rok 2018

pondělí, 5. listopadu 2018, 15:00

Hradec Králové se stal obcí přátelskou seniorům pro rok 2018. Toto významné ocenění si zástupci města převzali z rukou ministryně...

Cyklobusy v Krkonoších letos svezly přes 40 tisíc lidí

neděle, 4. listopadu 2018, 12:00

Služeb cyklobusů v Krkonoších v uplynulé letní sezoně využilo rekordních 40 266 cestujících. Téměř každý desátý pasažér si vezl...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ANKETA: Vláda se postavila proti volebnímu právu od 16 let

Poslanecký návrh Starostů, podle něhož by komunální politiky směli volit lidé už od 16 let věku, vláda na svém dnešním zasedání odmítla. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Proti snížení věkové hranice voličů o dva roky se postavila ministerstva vnitra a spravedlnosti, výhrady mělo i celkově neutrální ministerstvo financí. O předloze rozhodne Sněmovna.

Na hostivařské trati nastal další milník. Začala rekonstrukce železniční stanice Praha-Vršovice

Jeden z největších železničních projektů v zemi, čtyřmiliardová optimalizace traťového úseku z Prahy-Hostivaře na Hlavní nádraží, pokročil k dalšímu milníku – rekonstrukci stanice Praha-Vršovice.

Kterým eshopům s potravinami se raději vyhnout? Upozorňuje na to web potravinářské inspekce

Jak nakoupit potraviny a doplňky stravy snadno přes internet a přitom se nenapálit? To se snaží zajistit potravinářská inspekce, která zřídila novou sekci webu Potraviny na pranýři s názvem Rizikové weby.