Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na univerzitě proběhla Noc vědců, do kampusu přilákala přes dva tisíce lidí

 
čtvrtek, 11. října 2018, 15:00

Univerzita se otevřela veřejnosti. V rámci Noci vědců se lidé všech věkových kategorií mohli těšit na bohatý program. Čekala na ně například komentovaná zkouška orchestru, úniková hra, jazykové workshopy či práce s robotem. Další akci chystá univerzita na listopad.

100 let české vědy, tak znělo hlavní téma letošního ročníku Noci vědců. Akce po celém Česku přilákala desítky tisíc lidí. Do kampusu UHK (Univerzity Hradec Králové) jich dorazilo více jak dva tisíce. Program byl připraven úplně pro všechny věkové skupiny, a to v rámci programu od sociálně-vědních oborů až po exaktní přírodní vědy. 

Na programu byla například komentovaná zkouška univerzitního orchestru, aktivity na principu únikové hry, či jazykové workshopy se zahraničními studenty. Na své si přišli i milovníci robotiky, kteří si mohli vyzkoušet práci s miniaturními roboty Ozobot. Na návštěvníky čekalo na šest desítek podobných aktivit. Program byl obohacen také o občerstvení, hudební doprovod, tématický fotokoutek či prodej dětské literatury.

Cílem Noci vědců je zábavnou a populární formou přibližovat laické veřejnosti vědeckou činnost univerzit, vědeckých pracovišť nebo třeba hvězdáren. I proto se do letošního ročníku zapojilo již třicet institucí včetně UHK. „Na hradecký program letos našlo cestu dokonce několik školních tříd s pedagogickým doprovodem z našeho regionu, nejčastěji ale chodí rodiny s dětmi nebo děti v doprovodu prarodičů,” vysvětluje Jakub Novák, tiskový mluvčí univerzity.

Ti, kteří Noc vědců na hradecké univerzitě nestihli, nemusí zoufat. Akademická obec se již chystá další akci. Od 5. do 11. listopadu proběhne největší vědecký festival v České republice, do kterého se UHK zapojí letos poprvé. Je jím Týden vědy a techniky Akademie věd ČR.

Napsal Ondřej Mazura | Foto Tomáš Vodička
 


 

Kam dál?

Šlehačky ve spreji: kdo „vaří“ z vody?

čtvrtek, 11. října 2018, 08:08

Vypadají stejně, uvnitř se diametrálně liší. Řeč je o šlehačkách ve spreji. Spotřebitelský časopis dTest porovnal 25 šlehačkových...

ČOI: Kontrola zákazu prodeje tabáku mladistvým přinesla další odhalení

úterý, 9. října 2018, 11:56

Česká obchodní inspekce provedla ve 2. čtvrtletí 2018 další kontroly dodržování zákona o ochraně zdraví před škodlivými látkami....

Nezaměstnanost v hradeckém kraji 2,2 procenta, míst je rekordní počet

úterý, 9. října 2018, 08:06

Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji v září zůstala na srpnových 2,2 procenta. Počet lidí bez práce se snížil o 299 na 8397....

FOTO: Ženou regionu se stala Tereza Melišová, pomáhá dětem v...

pondělí, 8. října 2018, 17:00

Vítězkou devátého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Královéhradecký kraj stala PR manažerka Tereza Melišová. V...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Taxify v krajských městech končí, od pondělí zůstává pouze v Praze

Estonská alternativní přepravní služba Taxify ukončuje provoz ve všech krajských městech v tuzemsku. Společnost o tom v pondělí informovala nejen novináře, ale také všechny registrované klienty. Taxify si tak uživatelé od dnešního dne objednají v České republice pouze v Praze. V Ostravě, Olomouci, Plzni a Českých Budějovicích přestala firma své služby nabízet.

SPD podle vnitra není extremistická, vybírá si ale podobná témata

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury není podle definice ministerstva vnitra extremistický subjekt, vybírá si ale podobná témata jako pravicoví extremisté. Hnutí také dokázalo tradiční pravicově extremistické subjekty upozadit. Uvádí to výroční zpráva ministerstva vnitra o extremismu za rok 2017. Materiál projednala Bezpečnostní rada státu, čeká na schválení vládou. Média dříve informovala, že projednávání materiálu zdržovaly výhrady Pražského hradu,kterému údajně vadily zmínky o SPD v dokumentu.

Drbna pomáhala tam, kde bylo potřeba. Podpořených projektů je více než prstů na obou rukách

Když můžu, pomůžu. Tohle heslo není Drbně cizí. V letošním roce podpořila několik charitativních a dobročinných projektů. V zimních měsících nenechala na holičkách lidi bez domova, už několikátým rokem podpořila onkologicky nemocné děti skrze nadační fond Pink Bubble a v prosinci opět mediálně podpořila Andělskou aukci v Budějcích.