Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na univerzitě proběhla Noc vědců, do kampusu přilákala přes dva tisíce lidí

 
čtvrtek, 11. října 2018, 15:00

Univerzita se otevřela veřejnosti. V rámci Noci vědců se lidé všech věkových kategorií mohli těšit na bohatý program. Čekala na ně například komentovaná zkouška orchestru, úniková hra, jazykové workshopy či práce s robotem. Další akci chystá univerzita na listopad.

100 let české vědy, tak znělo hlavní téma letošního ročníku Noci vědců. Akce po celém Česku přilákala desítky tisíc lidí. Do kampusu UHK (Univerzity Hradec Králové) jich dorazilo více jak dva tisíce. Program byl připraven úplně pro všechny věkové skupiny, a to v rámci programu od sociálně-vědních oborů až po exaktní přírodní vědy. 

Na programu byla například komentovaná zkouška univerzitního orchestru, aktivity na principu únikové hry, či jazykové workshopy se zahraničními studenty. Na své si přišli i milovníci robotiky, kteří si mohli vyzkoušet práci s miniaturními roboty Ozobot. Na návštěvníky čekalo na šest desítek podobných aktivit. Program byl obohacen také o občerstvení, hudební doprovod, tématický fotokoutek či prodej dětské literatury.

Cílem Noci vědců je zábavnou a populární formou přibližovat laické veřejnosti vědeckou činnost univerzit, vědeckých pracovišť nebo třeba hvězdáren. I proto se do letošního ročníku zapojilo již třicet institucí včetně UHK. „Na hradecký program letos našlo cestu dokonce několik školních tříd s pedagogickým doprovodem z našeho regionu, nejčastěji ale chodí rodiny s dětmi nebo děti v doprovodu prarodičů,” vysvětluje Jakub Novák, tiskový mluvčí univerzity.

Ti, kteří Noc vědců na hradecké univerzitě nestihli, nemusí zoufat. Akademická obec se již chystá další akci. Od 5. do 11. listopadu proběhne největší vědecký festival v České republice, do kterého se UHK zapojí letos poprvé. Je jím Týden vědy a techniky Akademie věd ČR.

Foto Tomáš Vodička
 


 

Kam dál?

Šlehačky ve spreji: kdo „vaří“ z vody?

čtvrtek, 11. října 2018, 08:08

Vypadají stejně, uvnitř se diametrálně liší. Řeč je o šlehačkách ve spreji. Spotřebitelský časopis dTest porovnal 25 šlehačkových...

ČOI: Kontrola zákazu prodeje tabáku mladistvým přinesla další odhalení

úterý, 9. října 2018, 11:56

Česká obchodní inspekce provedla ve 2. čtvrtletí 2018 další kontroly dodržování zákona o ochraně zdraví před škodlivými látkami....

Nezaměstnanost v hradeckém kraji 2,2 procenta, míst je rekordní počet

úterý, 9. října 2018, 08:06

Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji v září zůstala na srpnových 2,2 procenta. Počet lidí bez práce se snížil o 299 na 8397....

FOTO: Ženou regionu se stala Tereza Melišová, pomáhá dětem v...

pondělí, 8. října 2018, 17:00

Vítězkou devátého ročníku prestižního ocenění Žena regionu se za Královéhradecký kraj stala PR manažerka Tereza Melišová. V...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.