Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ve věznici Valdice chodí do školy a kurzů 15 procent odsouzených

 
středa, 5. září 2018, 08:10

V nejtěžší české věznici ve Valdicích na Jičínsku zahájilo nový školní rok ve vězeňském středním odborném učilišti téměř 160 vězňů. Představuje to přibližně 15 procent ze zhruba 1100 valdických vězňů. Novinářům to ve Valdicích řekli představitelé věznice a Vězeňské služby ČR.

Zhruba 65 vězňů se ve třech třídách vzdělává v učebním oboru obráběč kovů. Dalších více než 90 vězňů chodí do různých kurzů, například na svářeče, malíře či knihaře. „Vězni u nás získají vzdělání jako na každé jiné civilní škole, vyučování je podle stejných osnov. Z výučního listu není patrné, že jej získali ve vězeňské škole,“ řekl vedoucí školy Zdeněk Bartoň.

Valdické školské středisko je jakousi věznicí ve věznici. Vězni po celou dobu školy žijí v celách, které jsou v budově školského střediska a přímo sousedí s učebnami pro výuku všeobecných a odborných předmětů. Jen dílny odborného výcviku jsou v nedaleké budově. Výuku mají na starosti čtyři učitelé a dva mistři odborného výcviku.

Motivace vězňů k výuce je podle Bartoně různá, ale řada z nich si podle něj uvědomuje, že se získáním výučního listu připravují na jednodušší přechod do civilního života po propuštění. Kromě oboru obráběč kovů mají vězni zájem o počítačové kurzy, kurz knihaře a obrábění na CNC strojích. Vězeň Martin, odsouzený na 19 let, novinářům řekl, že do školy se přihlásil pro zpestření, aby zahnal nudu. „Začalo mě to ale bavit, chtěl bych do kurzu na CNC stroje a naučit se programovat. U oboru bych chtěl zůstat,“ řekl.

Po absolvování školy nebo kurzu vězni většinou nacházejí uplatnění v údržbářských provozech věznice, v různých zámečnických dílnách. Mohou také pracovat ve výrobních provozech, které věznice nabízejí. Například ve Valdicích mohou ve strojírenském provozu opracovávat litinové odlitky. „Další prací ve věznici dál získávají praxi,“ řekl Bartoň.

Vězni se ve Valdicích mohou vzdělávat od roku 1983. Od té doby získalo výuční list asi 600 odsouzených, dalších více než 4000 vězňů prošlo různými kurzy. Průměrný věk žáka učiliště či účastníka kurzu se pohybuje kolem 40 let. „Jednou z podmínek pro přijetí do školy je ukončené základní vzdělání. To má drtivá většina žáků školy,“ uvedl Bartoň.

Podle ředitele valdické věznice Jiřího Macha si vězeň absolvováním školy zvýší kvalifikaci, kterou uplatní nejen ve věznici, ale i po výkonu trestu. „Výkon trestu tak může strávit plnohodnotným způsobem, nejenom na kavalci,“ řekl.

Valdické školské středisko patří pod Střední odborné učiliště Vězeňské služby ČR se sídlem v Praze. „Učiliště má celkem deset středisek a nabízí sedm učebních oborů. V letošním školním roce má 1000 žáků,“ uvedl náměstek generálního ředitele Vězeňské služby ČR Simon Michailidis. Dodal, že možnost vzdělání je „velikou pomocí pro ty, kteří ji opravdu hledají a snaží se najít uplatnění jako poctiví občané“. V českých věznicích je nyní asi 22 tisíc odsouzených a vazebně stíhaných.

Napsal(a) ČTK | Foto Dominik Svoboda
 


 

Kam dál?

V Trutnově vznikne nové Centrum duševního zdraví. Nahradí bývalý...

úterý, 4. září 2018, 17:37

Do dvou let vznikne v Trutnově nové Centrum duševního zdraví za více jak 55,5 milionu korun. Cílem projektu je získat...

Město Hradec Králové nabízí startovací byty

úterý, 4. září 2018, 14:10

Město Hradec Králové pronajme uvolněné startovací byty v ulicích Svatojánská a Ve Stromovce. Ve výběrovém řízení nabízí 10 bytů o...

Na hradeckém sídlišti sedělo mládě dravce, nemělo se k odletu

úterý, 4. září 2018, 13:15

Na rušné silnici uprostřed velkého hradeckého sídliště sedělo mládě poštolky. Usadilo se a nechtělo se mu odletět. Hrozilo...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to ze studie poradenské firmy KPMG, kterou máme k dispozici. Podle posledních dostupných údajů je v hlavním městě 46 tisíc neobydlených bytů, bytový fond tvoří zhruba 600 tisíc bytů. Jak uvedl odborník na nemovitosti v KPMG Pavel Dolák, počet skutečně prázdných bytů je menší.

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala by měli být mezi osobnostmi oceněnými prezidentem Milošem Zemanem letos 28. října. Pražský hrad seznam vyznamenaných každoročně tají, některá jména ale v uplynulých měsících zveřejnil sám Zeman. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že všichni kandidáti na vyznamenání již o rozhodnutí prezidenta ví. Seznam také již spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO).

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.