Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Cenu dr. Františka Ulricha letos obdržel architekt Karel Schmied

 
pátek, 30. března 2018, 14:30

Ocenění města za celoživotní úsilí, mimořádný úspěch nebo reprezentaci města dnes převzaly významné osobnosti Hradce Králové z rukou primátora Zdeňka Finka. Prestižní Cenu dr. Františka Ulricha letos obdržel hradecký architekt Karel Schmied, ocenění Primus inter pares převzala pedagožka a kurátorka Marie Rumlarová. Výroční ceny město uděluje tradičně v několika dalších kategoriích. Událostí roku 2017 v Hradci Králové, o které rozhodovala veřejnost, se stal loňský evropský šampionát v karate.

Slavnostní večer předávání cen se letos konal v sále hradeckého Adalbertina v atmosféře 100. výročí vzniku republiky. Výroční ceny města se udělují každoročně od roku 1993, návrhy na ocenění vycházejí z hodnocení komisí v jednotlivých kategoriích. O finálním seznamu oceněných osobností nakonec rozhodují ještě městští zastupitelé. Výjimkou je kategorie Událost roku, kde o vítězi hlasují občané města prostřednictvím hlasovacích lístků a internetových stránek města.

Cenu dr. Františka Ulricha letos obdržel architekt Karel Schmied, který po celý svůj život aktivně formoval výstavbu ve městě a ovlivňoval jeho architekturu. V Hradci Králové projektoval patnáct veřejných budov, z nichž nejvýznamnější je areál učňovských škol s Farmaceutickou fakultou UK a kolejí VLA nebo atypické bytové domy na sídlišti Labská kotlina II. Ve svých 84 letech se projektování stále věnuje.

Ocenění Primus inter pares převzala pedagožka a kurátorka celé řady úspěšných hradeckých výstav Marie Rumlarová. Celoživotní sběratelka drobné grafiky a exlibris, která svoji iniciativu v prezentaci a popularizaci výtvarného umění v Hradci Králové zahájila pořádáním školních výstav. Přes spolupráci s Galerií moderního umění se postupně dostala k vystavování vlastních sbírek, aktivně se podílela na činnosti hradeckého Spolku sběratelů a přátel exlibris a je čestnou členkou Unie výtvarného umění v Hradci Králové.

Událostí roku veřejnost zvolila květnové Mistrovství Evropy v karate 2017. Jako úspěšný šampionát jej ale neocenili jen hradečtí občané. Velmi pozitivně jej vnímali i sportovci a funkcionáři tohoto sportu, protože Hradec Králové byl vybrán jako hostitelské město světového mistrovství, které se uskuteční již příští rok.

Cenu primátora města za studentskou tvůrčí práci získal Andrej Kováčik. Jeho specializací je syntéza pro kůži zcela jedinečných kožních lipidů, následně svou práci rozšířil na studium významu vztahu struktury a účinku kožních lipidů v bariérové funkci kůže. Je autorem celé řady odborných publikací a věnuje se i popularizaci vědy, spolupodílí se na výuce studentů farmacie a ve volném čase provází v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu.

Držitelem Hradecké múzy 2017 se stal klavírista Matyáš Novák, dvacetiletý talent, který má za sebou koncertní vystoupení po celém světě, v loňském roce například v prestižní Carnegie Hall v New Yorku. Na klavír začal hrát v pěti letech a již od dětství sbírá různá ocenění v mezinárodních soutěžích. Zajímavostí je jeho záliba v chovu slepic, aktuálně chová pět plemen a je členem Českého svazu chovatelů.

Hradeckou sportovní cenu si za své skvělé výsledky odnesla štafeta mužů na 4×400 m z TJ Sokol Hradec Králové. Tým atletů ve složení Michal Desenský, Vít Müller, Lukáš Hodboď a Štěpán Jirman zvítězil loni v červnu na Mistrovství České republiky dospělých, poprvé za 113 let atletiky v Hradci Králové. Členové štafety mají zároveň celou řadu dalších individuálních úspěchů a titulů i s jinými štafetami.

Tisková zpráva | Foto hradeckralove.org
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V Hradci chybí řidiči MHD, podnik jedná s...

  • TRAILER TÝDNE: Hudební legenda Freddie...

  • Záchranáři vyjížděli k osobě ležící na...

  • Hradec Králové odložil tendr na stadion,...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Policie podle České televize zadržela muže podezřelého z napadení Kvitové

Podle informací České televize policisté zadrželi muže, který je podezřelý z předloňského napadení tenistky Petry Kvitové. S informací přišla veřejnoprávní televize, policisté se k podrobnostem zatím nevyjadřují.

Studie o vlivu fanoušků potvrdila existenci „12. muže na hřišti“

Studie vypracovaná sportovními psychology pro společnost Mastercard, sponzora Ligy mistrů UEFA, zjistila, že fanoušci skutečně dokážou být „12 mužem na hřišti“. Hlasitá podpora z tribun a mávání klubovými vlajkami a šálami dokáže ovlivnit duševní rozpoložení fotbalistů a zvýšit jejich úsilí až o osm procent. Když se vezme v potaz dopad na všech 11 hráčů týmu, odpovídá takové navýšení prakticky hráči navíc. Finalisté letošní Ligy mistrů, Liverpool a Real Madrid, tak budou mít i tajnou zbraň: své fanoušky.

Život s hlavou nad rybníčkem. O těch, co jsou pod vodou, nevíte nic

V Česku je v exekuci zhruba 900 tisíc lidí. O jejich životech, osudech, pocitech a frustracích i důvodech, proč volí extrémisty, populisty a Zemana, však centrální média, politici ani lidé, kteří neřeší existenční problémy, mnoho neví.