Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Cenu dr. Františka Ulricha letos obdržel architekt Karel Schmied

 
pátek, 30. března 2018, 14:30

Ocenění města za celoživotní úsilí, mimořádný úspěch nebo reprezentaci města dnes převzaly významné osobnosti Hradce Králové z rukou primátora Zdeňka Finka. Prestižní Cenu dr. Františka Ulricha letos obdržel hradecký architekt Karel Schmied, ocenění Primus inter pares převzala pedagožka a kurátorka Marie Rumlarová. Výroční ceny město uděluje tradičně v několika dalších kategoriích. Událostí roku 2017 v Hradci Králové, o které rozhodovala veřejnost, se stal loňský evropský šampionát v karate.

Slavnostní večer předávání cen se letos konal v sále hradeckého Adalbertina v atmosféře 100. výročí vzniku republiky. Výroční ceny města se udělují každoročně od roku 1993, návrhy na ocenění vycházejí z hodnocení komisí v jednotlivých kategoriích. O finálním seznamu oceněných osobností nakonec rozhodují ještě městští zastupitelé. Výjimkou je kategorie Událost roku, kde o vítězi hlasují občané města prostřednictvím hlasovacích lístků a internetových stránek města.

Cenu dr. Františka Ulricha letos obdržel architekt Karel Schmied, který po celý svůj život aktivně formoval výstavbu ve městě a ovlivňoval jeho architekturu. V Hradci Králové projektoval patnáct veřejných budov, z nichž nejvýznamnější je areál učňovských škol s Farmaceutickou fakultou UK a kolejí VLA nebo atypické bytové domy na sídlišti Labská kotlina II. Ve svých 84 letech se projektování stále věnuje.

Ocenění Primus inter pares převzala pedagožka a kurátorka celé řady úspěšných hradeckých výstav Marie Rumlarová. Celoživotní sběratelka drobné grafiky a exlibris, která svoji iniciativu v prezentaci a popularizaci výtvarného umění v Hradci Králové zahájila pořádáním školních výstav. Přes spolupráci s Galerií moderního umění se postupně dostala k vystavování vlastních sbírek, aktivně se podílela na činnosti hradeckého Spolku sběratelů a přátel exlibris a je čestnou členkou Unie výtvarného umění v Hradci Králové.

Událostí roku veřejnost zvolila květnové Mistrovství Evropy v karate 2017. Jako úspěšný šampionát jej ale neocenili jen hradečtí občané. Velmi pozitivně jej vnímali i sportovci a funkcionáři tohoto sportu, protože Hradec Králové byl vybrán jako hostitelské město světového mistrovství, které se uskuteční již příští rok.

Cenu primátora města za studentskou tvůrčí práci získal Andrej Kováčik. Jeho specializací je syntéza pro kůži zcela jedinečných kožních lipidů, následně svou práci rozšířil na studium významu vztahu struktury a účinku kožních lipidů v bariérové funkci kůže. Je autorem celé řady odborných publikací a věnuje se i popularizaci vědy, spolupodílí se na výuce studentů farmacie a ve volném čase provází v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu.

Držitelem Hradecké múzy 2017 se stal klavírista Matyáš Novák, dvacetiletý talent, který má za sebou koncertní vystoupení po celém světě, v loňském roce například v prestižní Carnegie Hall v New Yorku. Na klavír začal hrát v pěti letech a již od dětství sbírá různá ocenění v mezinárodních soutěžích. Zajímavostí je jeho záliba v chovu slepic, aktuálně chová pět plemen a je členem Českého svazu chovatelů.

Hradeckou sportovní cenu si za své skvělé výsledky odnesla štafeta mužů na 4×400 m z TJ Sokol Hradec Králové. Tým atletů ve složení Michal Desenský, Vít Müller, Lukáš Hodboď a Štěpán Jirman zvítězil loni v červnu na Mistrovství České republiky dospělých, poprvé za 113 let atletiky v Hradci Králové. Členové štafety mají zároveň celou řadu dalších individuálních úspěchů a titulů i s jinými štafetami.

Tisková zpráva | Foto hradeckralove.org
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na Hradecku se střílelo, zásahová jednotka...

  • FOTO: Tygři a lev, kteří utekli v Bioparku...

  • Nehoda v centru Hradce. Řidič najel na...

  • Útěk lva a dvou tygrů na Hradecku policie...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Přejezd ve Studénce bude bezpečnější. Auta už nebudou křižovat železniční trať

Nebezpečné křížení železniční trati a silnice ve Studénce, které bylo v roce 2015 svědkem tragické události, bude brzy bezpečnější. Správa železniční dopravní cesty připravila jeho modernizaci, kdy silnice nově povede pod železniční tratí a nebude ji tak přímo křižovat. Práce by měly začít v roce 2020.

„Prodá“ Moskva Sibiř Číně? Zdroje přecházejí do čínských rukou, zůstává jen pustina

Portál Jamestown již několik let prostřednictvím Paula Gobleho monitoruje sílící čínskou přítomnost na Sibiři na ruském Dálném východě, zejména v oblasti kolem Bajkalu, a narůstající protičínské nálady v regionu. Minimálně od roku 2010 zde Číňané využívají „místní pohostinnosti“, aniž by za to regionu cokoli vraceli.

Dovoz ledovců z Antarktidy má zachránit Kapské Město

"Vypadá to jako šílený nápad, ale když si to rozeberete, není to tak bláznivé," tvrdí kapitán Nick Sloane. Proč neodříznout nějaké ty ledovce z Antarktidy, aby Kapské Město mohlo být zásobováno vodou? Sloane mívá nápady, které se vymykají normám. Tento šestapadesátiletý Jihoafričan zambijského původu, zakladatel firmy Sloane Marine Ltd, se již proslavil tím, že uvolnil uvázlou loď Concordia, při jejímž ztroskotání u pobřeží Itálie v roce 2012 zahynulo 32 lidí.