Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Politik Vedlich: Komunisté se znovu derou k moci. Jak si jinak vysvětlit, že máme premiérem estébáka?

 
čtvrtek, 15. srpna 2019, 11:47

V České republice po 30 letech svobody sílí hlasy těch, kdo si demokracie neváží a sympatizují se současnými totalitními režimy. V rozhovoru to řekl jeden ze studentských vůdců listopadové revoluce v roce 1989 v Hradci Králové a později dlouholetý regionální politik Jindřich Vedlich. Společnost je podle něj silně rozdělená a vztahy mezi lidmi se zhoršují. O to větší důvod je hodnoty liberální demokracie důsledně prosazovat a chránit, míní.

Sametová revoluce podle něj nebyla důsledná a příliš měkce postupovala vůči komunistům a představitelům minulého režimu. To považuje za jednu z největších chyb polistopadového vývoje. "V případě komunistické strany a Státní bezpečnosti (StB) jsme to nedotáhli do konce, to byla velká chyba a teď se nám to vrací. Proto se komunisté a 'estébáci' znovu derou k moci. Jak si jinak vysvětlit, že máme premiérem estébáka'? Proto se chci za to jménem bývalých studentských vůdců občanům České republiky omluvit," řekl Vedlich.

Podezření ze spolupráce s StB čelí premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Nařčení odmítá. Opakovaně řekl, že u slovenských soudů třikrát vyhrál a pak tamní Ústavní soud uvedl, že žaloval nesprávnou instituci. "Já jsem nic neudělal a vyhraju to na tisíc procent," prohlásil již dříve Babiš.

Kladný postoj k Evropské únii a NATO

Vedlich se domnívá, že měla být komunistická strana zakázána, lustrační zákon měl být přísnější a do vedení státu neměli být tolik zapojováni bývalí komunisté z roku 1968. Naopak za největší úspěchy polistopadového vývoje považuje kromě zavedení demokracie také oddělení moci zákonodárné, výkonné a soudní, malou privatizaci a vstup do NATO a EU. "Největším nebezpečím pro demokracii v ČR je v současnosti prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš," svěřil se Vedlich.

V listopadu 1989 mu bylo třiadvacet, studoval na Pedagogické fakultě v Hradci Králové a několik dní po událostech na Národní třídě v Praze se stal členem koordinačního studentského stávkového výboru hradeckých vysokých škol. Byl součástí týmu, co ve stotisícovém městě vyjednával s představiteli tehdejší moci. "Hradec Králové bylo tehdy velmi konzervativní a komunisticky založené město,"  poukázal Vedlich. "Rozjet demonstrace v ulicích města, na náměstích, proto trvalo déle," dodal. Účast na dění roku 1989 považuje za nejdůležitější ve svém životě.

Z politiky odešel, alespoň prozatím

Po sametové revoluci vstoupil do politiky, neboť považoval listopadové události za začátek změn, které se měly odehrát. Vstoupil do ODA, později do TOP 09. Většina jeho tehdejších "revolučních" kolegů ale v politice nepůsobí. Od svého zvolení do zastupitelstva v roce 2010 za TOP 09 působil jako náměstek primátora pro rozvoj města.

V roce 2012 se stal na jedno volební období krajským zastupitelem. Z politiky se stáhl po loňských komunálních volbách, když neuspěl s novým uskupením Slušná politika a Hradečtí patrioti, jehož byl hlavní tváří - nedostal se do městského zastupitelstva. Návrat do politiky nevyloučil. "Přes všechna negativa zůstávám optimistou a věřím, že slova Václava Havla, že 'pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí' stále platí," uzavřel.

Napsal(a) ČTK | Foto Hradečtí patrioti
 


 

Kam dál?

Česko předsedá V4. Jednota je ale zdánlivá, názory na EU se liší

neděle, 7. července 2019, 17:23

Česko od pondělí předsedá Visegrádské čtyřce a slibuje si od toho také společná vyjednávání v rámci EU. Jak to ale vlastně...

Na nedělní demonstraci na Letné se chystají stovky lidí. Pojedou i...

středa, 19. června 2019, 09:01

Z Královéhradeckého kraj na nedělní demonstraci na Letné v Praze se chystají stovky lidí. Z hradeckého kraje bude vypraveno také...

Změna na radnici. Ze dvou náměstků primátora budou rovnou čtyři

úterý, 4. června 2019, 15:18

Zástupci primátora Hradce Králové Alexandra Hrabálka (za ODS) by měli být všichni čtyři jeho náměstci. Dosud jej mohou v jeho...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to ze studie poradenské firmy KPMG, kterou máme k dispozici. Podle posledních dostupných údajů je v hlavním městě 46 tisíc neobydlených bytů, bytový fond tvoří zhruba 600 tisíc bytů. Jak uvedl odborník na nemovitosti v KPMG Pavel Dolák, počet skutečně prázdných bytů je menší.

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala by měli být mezi osobnostmi oceněnými prezidentem Milošem Zemanem letos 28. října. Pražský hrad seznam vyznamenaných každoročně tají, některá jména ale v uplynulých měsících zveřejnil sám Zeman. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že všichni kandidáti na vyznamenání již o rozhodnutí prezidenta ví. Seznam také již spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO).

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.