Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hradec Králové odmítl smír s ADB v při o stadion, bude se dál soudit

 
úterý, 21. května 2019, 19:13

Zastupitelé Hradce Králové dnes odmítli soudní smír s firmou ABD Invest ve vleklém sporu v kauze přestavby zimního stadionu. Vyslovili se pro to, aby ve sporu rozhodl soud. Ve sporu firma ABD Invest po městu požaduje 248 milionů korun. V dubnu ABD Invest přišla s návrhem smíru, aby jí město zaplatilo 40 milionů korun plus dva miliony na úhradu nákladů řízení. Rada města doporučila, aby firmě město v rámci smíru zaplatilo 12 milionů korun. Obě varianty smíru zastupitelé dnes odmítli.

Město věří, že jeho pozice ve sporu s ABD Invest je silnější i proto, že loni za 20 milionů korun koupilo více než stomilionovou pohledávku banky UniCreditBank Czech Republic za ABD Invest. Právní zástupce města Martin Prosser zastupitelům řekl, že firma ABD Invest žádné peníze nemá a z 99 procent je osvobozena od placení soudních poplatků. Upozornil, že celý spor ještě může trvat několik let a zastupitelům neúspěšně doporučil uzavření smíru.

Hradec Králové kontrakt s ABD Invest uzavřel v roce 2006 a měl trvat do roku 2022. Projekt počítal s tím, že firma jako nájemce promění stadion v moderní arénu bez toho, že by město muselo naráz investovat stamiliony korun. Rekonstrukci mělo město splácet ročně 25 miliony korun a dále mělo ročně platit 12 milionů na provoz. Celkem měla firma dostat 610 milionů. Na rekonstrukci si ABD Invest vzala u UniCreditBank úvěr.

Na jaře 2011 radnice začala tvrdit, že kontrakt je pro město nevýhodný. V roce 2012 město oznámilo, že při vzniku smlouvy byl obejit zákon o veřejných zakázkách, a smlouva je tedy neplatná. Město firmě kontrakt vypovědělo. Soudy smlouvu označily za neplatnou a Hradec Králové poté stadion v prosinci 2013 od firmy převzal. Následný spor mezi Hradcem Králové firmou ABD o zaplacená a provedená plnění při rekonstrukci se přesunul k soudu.

V kauze pronájmu a rekonstrukce stadionu čelil trestnímu stíhání pro pokus o porušení povinnosti při správě cizího majetku bývalý náměstek hradeckého primátora Josef Malíř (VPM). Podle spisu mohla městu vzniknout škoda 26 milionů korun. Malíř obžalobu od začátku odmítal a v roce 2015 jej hradecký krajský soud pravomocně obžaloby zprostil.

Na stadionu hraje zápasy a má zázemí extraligový klub Mountfield HK, v němž po polovině akcií mají město Hradec Králové a firma Mountfield. Chodu klubu se spor města s firmou ABD Invest nijak nedotýká.

Napsal(a) ČTK | Foto Tomáš Vodička
 


 

Kam dál?

Město Hradec Králové se připravuje na volby do Evropského parlamentu

čtvrtek, 9. května 2019, 14:35

Obálky s hlasovacími lístky pro letošní volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční 24. a 25. května, by měli všichni...

Polská velvyslankyně Barbara Anna Ćwioro navštívila Hradec

středa, 10. dubna 2019, 15:00

Na svou první oficiální návštěvu včera přijela do Hradce Králové velvyslankyně Polska Barbara Anna Ćwioro. Hlavním tématem...

Spor ohledně rekonstrukce ZUŠ Střezina pokračuje. Město připravuje...

středa, 13. března 2019, 11:15

Od poloviny loňského roku řeší vedení Hradce Králové spor se společností Prima ohledně rekonstrukce ZUŠ Střezina. Od té doby, co...

Ministr kultury Antonín Staněk dnes navštíví Královéhradecký kraj

úterý, 5. března 2019, 08:19

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) se na své pracovní návštěvě v Hradci setká s představiteli krajského úřadu, města a se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Policie obvinila kvůli prodeji bytů v Praze 1 na 30 lidí

Policie obvinila kvůli prodeji městských bytů v Praze 1 přes 30 lidí. Jsou mezi nimi zejména členové bývalého vedení městské části včetně někdejšího starosty Oldřicha Lomeckého a jeho zástupce Daniela Hodka a čelí obvinění, že jako zastupitelé hlasovali pro prodej bytů za nižší než obvyklé ceny. Uvedl to v pondělí server SeznamZprávy.cz. Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než 20 bytů, a vznikla tak škoda za zhruba 40 milionů korun.

Slovenský exprezident Kiska představil svou stranu Za lidi

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska představil svou budoucí stranu s názvem Za lidi. Do stranické politiky vstupuje s heslem Vraťme Slovensko všem lidem. Kiska, kterého v sobotu ve funkci hlavy státu vystřídala Zuzana Čaputová, na přípravě nové strany spolupracuje například s představiteli samosprávy, dále bývalým velvyslancem při NATO, manažery ale i se spoluorganizátorem loňských mohutných protivládních demonstrací Jurajem Šeligou. Dřívější průzkumy naměřily budoucí straně popularitu mezi šesti až deseti procenty.

Hamáček pohrozil koncem koalice. Nepřijatelné by pro něj bylo zvolení Semína do Rady ČTK

Pro sociální demokracii by bylo nepřijatelné zvolení kandidáta hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Michala Semína do Rady ČTK hlasy hnutí ANO. Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes při příchodu na jednání vlády novinářům řekl, že pokud by si koaliční partneři nemohli věřit v takto zásadních hlasováních, nemělo by smysl ve vládní spolupráci pokračovat.