Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hradec Králové plánuje schodkový rozpočet, investovat chce 240 milionů

 
čtvrtek, 6. prosince 2018, 08:44

Stotisícový Hradec Králové plánuje pro rok 2019 rozpočet se schodkem 20 milionů korun při příjmech 2,075 miliardy korun a výdajích 2,095 miliardy korun. Na investice chce město dát 240 milionů korun, hlavní investicí má být stavba fotbalového stadionu. Schodek rozpočtu město vyrovná z peněz ušetřených v minulých letech, úvěr si brát nebude. Návrh rozpočtu projednala rada města, schvalovat jej budou zastupitelé 17. prosince.

Na stavbu fotbalové arény si město v rozpočtu vyčlenilo 180 milionů korun. Kdy stavba zhruba za 400 milionů korun bez DPH skutečně začne, je však zatím nejasné. Na konci listopadu zastupitelé na návrh nového vedení města zrušili již druhé výběrové řízení na stavební firmu. Vedení radnice slíbilo, že do tří měsíců udělá revizi tendru a soutěž, která se bude týkat stavby dvou tribun, vypíše znovu.

Druhou hlavní investicí města by v příštím roce měla být stavba lávky přes Labe u kongresového centra Aldis asi za 48 milionů korun. Město má na lávku stavební povolení a připravuje tendr na stavební firmu.

Nejasné je zatím pokračování dvousetmilionové rekonstrukce Základní umělecké školy Střezina. Stavba sice začátkem letošního roku začala, ale stavební firma od stavby v polovině roku odstoupila. Radnice nyní podle náměstka primátora pro investice Jiřího Bláhy (ODS) přepracovává projektovou dokumentaci s cílem zlevnění stavby. Současně také řeší spor se stavební firmou o vypořádání nároků z ukončení stavby.

Podle náměstkyně primátora pro ekonomiku Moniky Štayrové (ANO) v říjnu ustavená koalice ANO, ODS a Změny pro Hradec neměla při tvorbě rozpočtu mnoho možností udělat v něm zásadní změny. „Příští rok k tomu chceme přistoupit jinak. Především je potřeba zreálnit investiční záměry, abychom zbytečně neblokovali prostředky na akce, jejichž realizace se stále odkládá," uvedla Štayrová.

Velké náměstí, Benešovka, Mileta

Prioritní investiční projekty, kterými jsou rekonstrukce historického Velkého náměstí, oprava panelákové Benešovy třídy a přestavba křižovatky Mileta, město zařadilo do rozpočtového výhledu na roky 2020 až 2022. Do všech tří let radnice například rozložila opravu Velkého náměstí s náklady 180 milionů korun.

Radnice předpokládá, že další investiční akce do rozpočtu přibudou postupně v roce 2019, až bude vypořádán výsledek hospodaření letošního roku. Vše ale podle náměstka primátora pro investice Jiřího Bláhy (ODS) bude záležet na projektové připravenosti investic, která se v minulých letech ne vždy dařila. „Obrátit trend (klesajících investic) bude obtížné," uvedl Bláha.

Hradci Králové v uplynulých čtyřech letech výrazně klesly investice. Zatímco ještě v roce 2014 město investovalo téměř 550 milionů korun, v dalších letech následoval postupný pokles až na loňských 149 milionů korun. Klesající investice se odrazily v tom, že Hradec o více než pětinu snížil své zadlužení a objem našetřených peněz na účtech ke konci roku 2017 zvedl na 1,34 miliardy korun. Rozpočty města skončily v letech 2014 až 2017 v souhrnném přebytku 635 milionů korun.

Napsal(a) ČTK | Foto Tomáš Vodička
 


 

Kam dál?

Královéhradecký kraj bude příští rok hospodařit se schodkem 337,5...

pondělí, 3. prosince 2018, 16:40

Královéhradecký kraj bude v roce 2019 hospodařit s rozpočtovým schodkem 337,5 milionu korun, a to kvůli výdajům na již zahájenou...

Fotbalový stadion postavit chceme, ubezpečuje fanoušky náměstek...

pátek, 30. listopadu 2018, 15:10

V pondělí hradečtí zastupitelé rozhodli o zrušení tendru na fotbalový stadion. Za tři měsíce, po prostudování materiálů a...

Náměstek primátora Hanousek bude od ledna plně placeným funkcionářem...

úterý, 27. listopadu 2018, 12:35

Náměstek primátora Hradce Králové Martin Hanousek (Změna pro Hradec a Zelení) bude od 1. ledna 2019 uvolněným, tedy plně placeným...

Královéhradecká ČSSD nominovala na předsedu Hamáčka

neděle, 25. listopadu 2018, 09:20

Sociální demokraté Královéhradeckého kraje nominovali na předsedu strany Jana Hamáčka, na pozici prvního místopředsedy Romana...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podle Babiše není výrok Novákové důvodem k zásadním krokům

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům, řekl novinářům v Jeruzalémě premiér Andrej Babiš (ANO) na dotaz, zda Novákovou odvolá. Vyjádření ministryně v nedělním pořadu 168 hodin České televize, že data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí a Češi spíš hledají připojení k wi-fi sítím, považuje za nešťastné.

VIDEO: Legendární Čtyřlístek letos slaví 50 let. K narozeninám vychází celovečerní film

Legendární český komiks Čtyřlístek letos oslaví 50 let! U příležitosti kulatého výročí vstoupí 4. dubna do kin celovečerní film s názvem Velké dobrodružství Čtyřlístku.

Ozzy Osbourne ruší ze zdravotních důvodů další koncerty

Legendární Ozzy Osbourne byl nucen odložit další část svého rozlučkového turné No More Tours 2. Zpěvákův management oznámil, že se ruší koncerty v Austrálii, Novém Zélandu a Japonsku. Děje se tak ze zdravotních důvodů. Už dříve byla zrušena i evropská část šňůry.