Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hradec Králové plánuje schodkový rozpočet, investovat chce 240 milionů

 
čtvrtek, 6. prosince 2018, 08:44

Stotisícový Hradec Králové plánuje pro rok 2019 rozpočet se schodkem 20 milionů korun při příjmech 2,075 miliardy korun a výdajích 2,095 miliardy korun. Na investice chce město dát 240 milionů korun, hlavní investicí má být stavba fotbalového stadionu. Schodek rozpočtu město vyrovná z peněz ušetřených v minulých letech, úvěr si brát nebude. Návrh rozpočtu projednala rada města, schvalovat jej budou zastupitelé 17. prosince.

Na stavbu fotbalové arény si město v rozpočtu vyčlenilo 180 milionů korun. Kdy stavba zhruba za 400 milionů korun bez DPH skutečně začne, je však zatím nejasné. Na konci listopadu zastupitelé na návrh nového vedení města zrušili již druhé výběrové řízení na stavební firmu. Vedení radnice slíbilo, že do tří měsíců udělá revizi tendru a soutěž, která se bude týkat stavby dvou tribun, vypíše znovu.

Druhou hlavní investicí města by v příštím roce měla být stavba lávky přes Labe u kongresového centra Aldis asi za 48 milionů korun. Město má na lávku stavební povolení a připravuje tendr na stavební firmu.

Nejasné je zatím pokračování dvousetmilionové rekonstrukce Základní umělecké školy Střezina. Stavba sice začátkem letošního roku začala, ale stavební firma od stavby v polovině roku odstoupila. Radnice nyní podle náměstka primátora pro investice Jiřího Bláhy (ODS) přepracovává projektovou dokumentaci s cílem zlevnění stavby. Současně také řeší spor se stavební firmou o vypořádání nároků z ukončení stavby.

Podle náměstkyně primátora pro ekonomiku Moniky Štayrové (ANO) v říjnu ustavená koalice ANO, ODS a Změny pro Hradec neměla při tvorbě rozpočtu mnoho možností udělat v něm zásadní změny. „Příští rok k tomu chceme přistoupit jinak. Především je potřeba zreálnit investiční záměry, abychom zbytečně neblokovali prostředky na akce, jejichž realizace se stále odkládá," uvedla Štayrová.

Velké náměstí, Benešovka, Mileta

Prioritní investiční projekty, kterými jsou rekonstrukce historického Velkého náměstí, oprava panelákové Benešovy třídy a přestavba křižovatky Mileta, město zařadilo do rozpočtového výhledu na roky 2020 až 2022. Do všech tří let radnice například rozložila opravu Velkého náměstí s náklady 180 milionů korun.

Radnice předpokládá, že další investiční akce do rozpočtu přibudou postupně v roce 2019, až bude vypořádán výsledek hospodaření letošního roku. Vše ale podle náměstka primátora pro investice Jiřího Bláhy (ODS) bude záležet na projektové připravenosti investic, která se v minulých letech ne vždy dařila. „Obrátit trend (klesajících investic) bude obtížné," uvedl Bláha.

Hradci Králové v uplynulých čtyřech letech výrazně klesly investice. Zatímco ještě v roce 2014 město investovalo téměř 550 milionů korun, v dalších letech následoval postupný pokles až na loňských 149 milionů korun. Klesající investice se odrazily v tom, že Hradec o více než pětinu snížil své zadlužení a objem našetřených peněz na účtech ke konci roku 2017 zvedl na 1,34 miliardy korun. Rozpočty města skončily v letech 2014 až 2017 v souhrnném přebytku 635 milionů korun.

Napsal(a) ČTK | Foto Tomáš Vodička
 


 

Kam dál?

Královéhradecký kraj bude příští rok hospodařit se schodkem 337,5...

pondělí, 3. prosince 2018, 16:40

Královéhradecký kraj bude v roce 2019 hospodařit s rozpočtovým schodkem 337,5 milionu korun, a to kvůli výdajům na již zahájenou...

Fotbalový stadion postavit chceme, ubezpečuje fanoušky náměstek...

pátek, 30. listopadu 2018, 15:10

V pondělí hradečtí zastupitelé rozhodli o zrušení tendru na fotbalový stadion. Za tři měsíce, po prostudování materiálů a...

Musíme věřit, že město za tři měsíce vypíše soutěž znovu, říká...

úterý, 27. listopadu 2018, 16:12

Zastupitelstvo města Hradce Králové na svém pondělním zasedání odhlasovalo zrušení výběrového řízení na dodavatele stavby první...

Náměstek primátora Hanousek bude od ledna plně placeným funkcionářem...

úterý, 27. listopadu 2018, 12:35

Náměstek primátora Hradce Králové Martin Hanousek (Změna pro Hradec a Zelení) bude od 1. ledna 2019 uvolněným, tedy plně placeným...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VÝSTRAHA: Meteorologové varují před vydatným deštěm, od středy platí povodňová pohotovost

Během středy bude vydatně pršet. Celkem může napršet až 75 milimetrů, v Jizerkách dokonce až 100 mm. Déšť může zvednout hladiny řek.

Hru o trůny sledovali i na Ministerstvu zahraničních věcí, dnes vyzradili konec

Seriál Hra o trůny poslední týdny doslova hýbal světem. Zejména tím na sociálních sítích. Vše samozřejmě vyvrcholilo dlouho očekávaným posledním dílem. I v Česku každý díl seriálu hltaly desetitisíce fanoušků. Mezi nimi třeba i Ministerstvo zahraničních věcí.

Žalobce neuspěl s dovoláním v případu exprimátora Thomy

Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma je nevinen v případu smlouvy na počítačové vybavení. Nejvyšší státní zástupce podle České televize neuspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu, kterým se snažil zvrátit osvobozující rozsudek pražského vrchního soudu z poloviny loňského března. Thoma čelil obžalobě ze zneužití pravomoci.