Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Archeopark Všestary má aplikaci umožňující návrat do pravěku

 
středa, 4. září 2019, 16:00

Návštěvníci Archeoparku Všestary na Hradecku se mohou díky mobilní aplikaci dostat do pravěku a prozkoumat život tehdejších lidí. Prostřednictvím takzvané rozšířené reality jim v mobilních telefonech či tabletech ožijí jednotlivé objekty pravěkého skanzenu. Aplikaci Visit More dnes ve Všestarech představili zástupci kraje a autoři aplikace.

Obdobná aplikace je od jara k dispozici i návštěvníkům barokního hospitalu Kuks, kde si ji dosud stáhlo přes 2000 lidí. Aplikace pro Kuks i Všestary nechalo u firmy More.is.More vytvořit hradecké hejtmanství. Za její vývoj pro Kuks zaplatilo milion korun a pro Všestary půl milionu. Třetím místem s aplikací rozšířené reality bude Braunův betlém u Kuksu.

Rozšířená realita podaná prostřednictvím mobilních zařízení by měla k návštěvě památek přitáhnout hlavně mladší generace. "Především děti si odnesou cenné informace o tom, jak by pravděpodobně vypadal jejich dům, co by nosily na sobě, co by jedly, jaká domácí zvířata by chovaly," uvedl k aplikaci hejtman Jiří Štěpán.

Při exkurzi do pravěké vesnice mohou lidé zažít virtuální setkání s mamutem nebo prozkoumat vnitřek pravěké pohřební mohyly. Součástí aplikace jsou i videa, v nichž návštěvníci nahlédnou například do pravěké kovárny, hrnčírny nebo si prohlédnou lití a výpal bronzu. "Mohou si tak na vlastní kůži vyzkoušet, jaké by to bylo žít v mladší době kamenné zhruba před sedmi až deseti tisíci lety," dodal archeolog Radomír Tichý. Aplikace je ke stažení zdarma pro všechny návštěvníky, funguje však pouze v archeoparku.

Archeopark pravěku Všestary, jehož výstavba stála 40 milionů korun, se veřejnosti otevřel v roce 2013. Každoročně jej navštíví asi 15.000 lidí. Archeopark neslouží jen veřejnosti, ale praxi zde mají také studenti hradecké univerzity. Archeopark Všestary je obecně prospěšnou společností, jejímiž zakladateli jsou Královéhradecký kraj a Univerzita Hradec Králové.

 

Napsal(a) ČTK | Foto Hkregion.cz
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 1. září 2019, 16:54

Trojnásobný vítěz Pardubické bude mít památeční sochu. Tvoří jí autor...

neděle, 1. září 2019, 18:00

V umělecké slévárně v Horní Kalné na Trutnovsku dokončují bronzovou sochu trojnásobného vítěze Velké pardubické, koně Peruána ve...

Gripeny zahájily leteckou přehlídku CIAF v Hradci Králové

sobota, 31. srpna 2019, 15:02

Přeletem dvou stíhacích letounů gripen nad hradeckých letištěm začala dnes dvoudenní letecká akce CIAF. Letos návštěvníci uvidí...

Oprava muzea v Krkonoších se rapidně podraží. Z 65 milionů na více...

pátek, 30. srpna 2019, 15:00

O zhruba dvě třetiny na 110 milionů korun se zvýšila předpokládaná cena opravy krkonošského muzea ve Vrchlabí. Správa...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.