Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Trojnásobný vítěz Pardubické bude mít památeční sochu. Tvoří jí autor z Jaroměře

 
neděle, 1. září 2019, 18:00, aktualizováno 1. září 2019, 16:54

V umělecké slévárně v Horní Kalné na Trutnovsku dokončují bronzovou sochu trojnásobného vítěze Velké pardubické, koně Peruána ve cvalu. Sochu dostihového koně čekají už jen závěrečné úpravy. Potvrdil to spolumajitel slévárny Pavel Horák. Autorem sochy je Petr Novák z Jaroměře, který se tématu koní věnuje řadu let. Podle investora a majitele Peruána Václava Bruny by měl být pomník odhalen v Zámrsku v Pardubickém kraji 12. října, tedy den před Velkou pardubickou.

"Už je v bronzu, je kompletně svařený. Teď se budou cizelovat sváry, aby nikdo nepoznal, kde svár byl. Příští týden přijede autor, který na soše bude ještě něco dělat a nakonec se dá konečná patina," řekl Horák.

Sádrová socha vytvořená Novákem, podle které bronzový kůň vznikl, byla převezena do slévárny v Horní Kalné z Jaroměře letos v květnu. Od té doby slévači na více než 170 centimetrů vysoké a zhruba čtyři metry dlouhé skulptuře pracují. Bronzová socha vznikla metodou ztraceného vosku. Znamená to, že hotová forma vyplněná voskem se zahřála v peci, vosk vytekl a do uvolněné dutiny se nalil bronz. Celá socha je složena z více než 20 dílů a uvnitř má kvůli lepší stabilitě nerezovou kostru.

Na soše pracuje dva roky

Novák na soše Peruána pracoval od listopadu 2017. Menší model sochy vytvořil ještě v době, kdy Peruán žil. Sejmul zvířeti veškeré míry potřebné ke ztvárnění. Podle Horáka je socha pozoruhodná právě dynamikou, kterou sochař zachytil. "Všichni, co sochu viděli, oceňovali právě to zachycení rychlosti," řekl Horák.

Pomník Peruána za dva miliony korun bude umístěn před dostihovým centrem v Zámrsku, kde kůň žil, byl trénován a kde také před dvěma lety uhynul. "S myšlenkou udělat Peruánovi pomník jsem si pohrával už po jeho vítězstvích, což je řada let. Pak jsem od toho ustoupil. Po jeho úmrtí jsem si o to více uvědomil, co ten kůň znamená pro mě, pro náš statek a pro celý český dostihový sport. Rozhodl jsem se proto, že se do této akce pustím," řekl investor vzniku sochy Bruna.

Hnědák Peruán uhynul v létě 2017 ve věku 29 let. Odchovanec Státního statku Znojmo ovládl v kariéře 20 dostihů, z toho 16 překážkových a čtyři rovinové. Vydělal přes sedm milionů korun a dostihový důchod trávil ve stáji v Zámrsku u svého majitele Bruny.

Peruán je jedním z pouhých osmi koní, kteří dokázali vyhrát Velkou pardubickou třikrát. Valach Peruán slavil na pardubické dráze hattrick v letech 1998 až 2000, vždy v sedle s žokejem Zdeňkem Matysíkem.

Napsal(a) ČTK | Foto jezdci.cz
 


 

Kam dál?

Gripeny zahájily leteckou přehlídku CIAF v Hradci Králové

sobota, 31. srpna 2019, 15:02

Přeletem dvou stíhacích letounů gripen nad hradeckých letištěm začala dnes dvoudenní letecká akce CIAF. Letos návštěvníci uvidí...

Oprava muzea v Krkonoších se rapidně podraží. Z 65 milionů na více...

pátek, 30. srpna 2019, 15:00

O zhruba dvě třetiny na 110 milionů korun se zvýšila předpokládaná cena opravy krkonošského muzea ve Vrchlabí. Správa...

Zájem o letecký festival CIAF výrazně poklesl. Před třemi roky jej...

pátek, 30. srpna 2019, 13:36

Čtyři desítky letounů a vrtulníků uvidí lidé o víkendu na královéhradeckém letišti, kde se koná 26. ročník mezinárodního...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.