Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Oprava muzea v Krkonoších se rapidně podraží. Z 65 milionů na více než trojnásobek

 
pátek, 30. srpna 2019, 15:00

O zhruba dvě třetiny na 110 milionů korun se zvýšila předpokládaná cena opravy krkonošského muzea ve Vrchlabí. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) vypsala novou soutěž na opravy, protože v předchozím tendru všechny nabídky firem výrazně přesáhly tehdejší předpokládanou cenu 65 milionů. Nabídky převyšovaly hranici 100 milionů korun. Prozradil to náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar. Práce se oproti původním plánům asi o rok zpozdí.

V prvním tendru správa nikoho nevybrala, protože všechny čtyři firmy, které se přihlásily, přesáhly požadovanou cenu. Tím nesplnily podmínky tendru. V novém tendru tak bylo podle Kašpara potřeba změnit předpokládanou cenu na současných 110 milionů korun a také upravit prováděcí projektovou dokumentaci na základě dotazů z minulého tendru. Soutěž se zatím netýká úpravy expozic muzea. "Celkové náklady předpokládáme zhruba ve výši 210 milionů korun bez daně," řekl Kašpar.

Oproti původním plánům se oprava muzea téměř o rok zpozdí. KRNAP chtěl mít vybraného dodavatele stavební části do konce loňského roku a letos na jaře začít se stavebními pracemi. Evropské dotace ve výši 123 milionů korun na projekt podle Kašpara ale ohroženy nejsou. V nyní vyklizeném objektu by mělo do konce roku 2021 vzniknout po přeměně expozic návštěvnické centrum KRNAP.

"Termín se budeme snažit dodržet, ale nemůžu vyloučit ve chvíli, kdy stále ještě nemáme uzavřenou soutěž ani na dodavatele stavebních prací, že se bude muset posunout," uvedl Kašpar.

Muzeum už je přes dva roky zavřené 

Muzeum, které sídlí v bývalém augustiniánském klášteře a patří Správě KRNAP, je uzavřeno od podzimu 2017. Opravené muzeum s novou expozicí, která naváže na úspěšnou expozici Kámen a život, by mělo sloužit pro návštěvníky jako reprezentativní vstupní brána Krkonoš. Návštěvnické centrum by mělo poskytnout co nejsrozumitelnější formou informace o minulosti a současnosti Krkonoš a motivovat lidi k objevování hor a jejich ochraně. Mělo by převzít i roli tradičního muzea.

Nová interaktivní expozice by měla být příběhem přírody a lidí usazených v horách. Expozice bude mít několik úrovní a bude jen na návštěvníkovi, do jaké hloubky si bude chtít nabídnuté informace prostudovat. Centrum nabídne i možnosti k pořádání koncertů, festivalů, divadelních představení nebo přednášek pod širým nebem. V plánech je vybudování nového vstupu do objektu, vznik badatelny či kavárny.

 

Napsal(a) ČTK | Foto krnap.cz
 


 

Kam dál?

Zájem o letecký festival CIAF výrazně poklesl. Před třemi roky jej...

pátek, 30. srpna 2019, 13:36

Čtyři desítky letounů a vrtulníků uvidí lidé o víkendu na královéhradeckém letišti, kde se koná 26. ročník mezinárodního...

Archeologové u Jaroměře objevili 7000 let starou obchodní stanici

pondělí, 26. srpna 2019, 12:48

Archeologové u Jaroměře našli zřejmě 7000 let starou obchodní stanici při výzkumu v trase budoucího úseku dálnice D11 severně od...

Slavnosti královny Elišky o ohňostroj nepřijdou

sobota, 24. srpna 2019, 20:06

Slavnosti Královny Elišky jsou tradičními historickými slavnostmi, které se konají v Hradci Králové od roku 2002, vždy o prvním...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.