Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zájem o letecký festival CIAF výrazně poklesl. Před třemi roky jej navštívilo 40 tisíc lidí, loni jen 12 tisíc

 
pátek, 30. srpna 2019, 13:36

Čtyři desítky letounů a vrtulníků uvidí lidé o víkendu na královéhradeckém letišti, kde se koná 26. ročník mezinárodního leteckého festivalu CIAF. Své zastoupení v Hradci Králové budou mít vojenské a civilní stroje ze čtyř zemí - z Česka, Francie, Slovenska a Německa. Kvůli očekávanému náporu návštěvníků policie omezí kolem letiště a na některých příjezdových komunikacích dopravu. Letiště bude v sobotu a v neděli otevřené od 8:00 do 17:00. Letový program začne v 11:00 průletem dvou stíhacích letounů gripen.

"Většina letounů a vrtulníků bude k vidění v letových ukázkách. Program bude po oba dny totožný," řekl dnes mluvčí akce Tomáš Otruba.

Letošní ročník letecké show nabídne například letovou ukázku francouzské akrobatické formace Breitling Jet Team na letounech L-39 Albatros nebo české akrobatické skupiny The Flying Bulls z Roudnice nad Labem. "Specialitou bude simulace vzdušného souboje mezi letounem Mig 15 a vrtulníkem AH-1S Cobra," dodal Otruba.

Vstupné na den je 300 korun, děti do 15 let mají vstup zdarma, parkovné není v ceně a stojí 100 korun na den. Královéhradecký dopravní podnik posílí na letiště autobusovou linku, která návštěvníky dopraví až k branám areálu.

Řidiče čeká omezení dopravy

Podle mluvčí krajské policie Ivany Ježkové bude omezení v dopravě kolem letiště platit přibližně do nedělních 17:00. V okolí letiště bude během víkendu na příjezdových cestách zákaz zastavení. "Tak jako každý rok, bude i letos z důvodu očekávaného množství návštěvníků od soboty 8:00 uzavřena silnice od křižovatky ulic K Zastávce a Jana Černého k letišti. Tento úsek bude vyhrazen pouze pro složky IZS, zásobování a městskou hromadnou dopravu. Objízdná trasa bude vedena ulicí Pouchovská," uvedla Ježková.

Pořadatelé přehlídky CIAF pravidelně dostávají finanční podporu od města Hradec Králové a od Královéhradeckého kraje. Město letos akci podporuje dotací 2,577 milionu korun po loňských 2,373 milionu korun. Kraj letos přispěl částkou 750.000 korun, tedy stejně jako loni.

Letecká přehlídka do Hradce Králové v minulých letech lákala desítky tisíc příznivců letectví, ale v posledních letech zájem klesá. Například loni dorazilo 12.000, předloni 20.000 a v roce 2016 na 40.000 lidí. Snižuje se také počet letadel a zemí, ze kterých posádky pocházejí. Loni byly k vidění letouny z osmi států. CIAF se na hradeckém letišti koná od roku 1993. Výjimkou byla několikaletá přestávka, kdy byl v Brně.

 

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Archeologové u Jaroměře objevili 7000 let starou obchodní stanici

pondělí, 26. srpna 2019, 12:48

Archeologové u Jaroměře našli zřejmě 7000 let starou obchodní stanici při výzkumu v trase budoucího úseku dálnice D11 severně od...

Slavnosti královny Elišky o ohňostroj nepřijdou

sobota, 24. srpna 2019, 20:06

Slavnosti Královny Elišky jsou tradičními historickými slavnostmi, které se konají v Hradci Králové od roku 2002, vždy o prvním...

KOMENTÁŘ: Hip Hop Kemp si za svou negativní pověst může sám. Asi se...

úterý, 20. srpna 2019, 16:02

Hradec Králové pravděpodobně přijde o jednu z největších hudebních akcí v Evropě. Pořadatelé už mají dost perzekuce ze strany...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.