Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Slavnosti královny Elišky o ohňostroj nepřijdou

 
sobota, 24. srpna 2019, 20:06

Slavnosti Královny Elišky jsou tradičními historickými slavnostmi, které se konají v Hradci Králové od roku 2002, vždy o prvním zářijovém víkendu (letos 6. - 7. září). Touto akcí si připomínáme významnou epochu v dějinách královského věnného města, kdy si jej za své sídlo zvolila královna Eliška Rejčka.

Po oba dny budou diváky na několika scénách bavit středověcí muzikanti,  tanečnice, kejklíři a další komedianti. Dětská scéna v Žižkových sadech nabídne malým i velkým divákům nejen  netradiční hry a klání, ale též mnoho zábavy a poučení. Uskuteční se zde mimo jiné i ukázky jezdeckého umění a sokolnictví.

Program zpestří vystoupením pouličních divadel a ukázky šermířského umění středověkých rytířů. Atmosféru celé akce dokreslí rytířské ležení s bohatě vybavenou zbrojnicí. Pro hladové a je přichystáno bohaté občerstvení. Součástí oslav bude též lidově-řemeslný jarmark a ukázky tradičních řemesel.

Samotná královna v doprovodu své  družiny vstoupí do městských bran v sobotu 7. 9. Ve 14:00 hod. příjme pod katedrálou sv. Ducha zástupce městské rady a potvrdí městu jeho městská práva, k nimž např. náleželo právo vařit pivo, pořádat trhy nebo právo těžit dřevo. Slavnosti vyvrcholí po 19:30 hod. tradičním koncertem středověké kapely Arcus, zakončeným žehnáním královny  městu a závěrečným ohňostrojem. Upozorňujeme návštěvníky, že plnohodnotné sledování této části programu sestavené z pyroefektů, hudby a živých vystoupení je možné pouze z prostoru Velkého náměstí.

I přes protesty ohňostroj zůstává

V souvislosti se slavnostmi dojde v době od 5. 9. od 7:00 hod. do 8. 9. do 18:00 hod. k omezení parkování vozidel a provoz v areálu historického centra města, tj. v úseku ulice Mýtská, Malé náměstí, Velké náměstí, Franušova, K. Tomana, Soukenická, Na Kropáčce, Rokitanského a nám. Jana Pavla II.

Uzavírka se nevztahuje na dopravní obsluhu. Obslužnost ulice K. Tomana a náměstí Jana Pavla II. bude zajištěna prostřednictvím zobousměrnění komunikace vedoucí Rokitanského ulicí. Dne 7. 9. cca mezi 20:30 a 21:30 bude z bezpečnostních důvodů, v souvislosti s realizací ohňostroje, na dobu nezbytně nutnou omezen průchod Rokitanského a Soukenickou ulicí a ulicí K. Tomana (z Krajského úřadu na Velké náměstí a do Rokitanského ulice).

Akci Slavnosti královny Elišky ve spolupráci s městem Hradec Králové a Hradeckou kulturní a vzdělávací společností Adalbertinum pořádá Agentura pro obnovu a uchování historických tradic Armentum.

PROGRAM

Pátek 6. 9. 2019

Velké náměstí: 17.00 – 20.00 Staročeský jarmark, doprovodný program, 20.30 Večerní ohňový průvod z náměstí Svobody na náměstí.

Sobota 7. 9. 2019

Velké náměstí: 10.00 Otevření tržiště hradeckým primasem, 10.00 – 19.00 Středověké tržiště s ukázkami řemesel, historická hudba, dobové tance, kejklířská vystoupení, rytířská klání

Žižkovy sady: 10.00 – 18.30 Netradiční hry pro malé i velké, rytířské ležení, sokolníci, 15.30 a 18.00 Ukázky jezdeckého a  loveckého umění

Malé náměstí: 10.00 – 20.00 Lidově-řemeslný jarmark 

Hlavní programy na Velkém náměstí: 13.45 Příjezd královny Elišky a její družiny od Mýtské brány, 14.00 Slavnostní ceremonie ku příležitosti královnina příjezdu,19:30: Večerní koncert, závěrečný komponovaný program, slavnostní ohňostroj 
Tisková zpráva | Foto Slavnostikralovnyelisky.cz
 


 

Kam dál?

KOMENTÁŘ: Hip Hop Kemp si za svou negativní pověst může sám. Asi se...

úterý, 20. srpna 2019, 16:02

Hradec Králové pravděpodobně přijde o jednu z největších hudebních akcí v Evropě. Pořadatelé už mají dost perzekuce ze strany...

Policisté na Hip Hop kempu zadrželi víc lidí než loni. I na úkor...

pondělí, 19. srpna 2019, 14:06

Policie v souvislosti s hudebním festivalem Hip Hop Kemp na letišti v Hradci Králové odhalila 170 drogových deliktů. Dnes to...

Hip hop Kemp v Hradci nekončí. Pořadatelé oznámili, že se festival...

neděle, 18. srpna 2019, 14:27

Hip Hop Kemp v Hradci nekončí. I přes to, že festival ve srovnání s loňským ročníkem navštívilo téměř dvakrát méně fanoušků. ...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.