Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zahrada u hospitalu Kuks táhne ročně tisíce lidí

 
pondělí, 12. srpna 2019, 08:30

Bylinková zahrada u barokního hospitalu Kuks na Trutnovsku každou sezonu láká tisíce návštěvníků. Od jara do podzimu jsou v ní možné po předchozí domluvě pro skupiny komentované prohlídky. Novinářům to řekl kastelán Libor Švec. Bylinková zahrada byla zpřístupněna po rozsáhlé rekonstrukci hospitalu v roce 2015, v následujícím roce byl na nádvoří otevřen obchod s bylinkami a přírodními produkty.

"Bylinková zahrada táhne podobně jako expozice. Většina návštěvníků, která navštíví hospital, si zajde i do zahrady. V bylinkové zahradě probíhá i většina svatebních obřadů, které se u nás konají," sdělil novinářům Švec.

V zahradě rozdělené do čtverců, ve kterých je více než 140 záhonků, je k vidění přibližně 200 druhů nejen léčivých rostlin. Rostliny postupně od jara do podzimu kvetou. "Zahrada hospitalu měla pěstební a zásobní funkci. Pěstovaly se tu nejen léčivky pro účely místní lékárny, ale i zelenina a ovoce a na to jsme navázali," podotkl Švec.

Pěstební charakter měla zahrada od 40. let 18. století do začátku druhé světové války. Po válce byla snaha přeměnit zahradu na klasický zámecký park. V současnosti má opět funkci, kterou měla po smrti hraběte Františka Antonína Šporka v éře řádu milosrdných bratří, který zajišťoval provoz hospitalu.

Návštěvnost výraznou měrou ovlivnilo počasí

Letošní návštěvnost hospitalu je zatím o něco slabší než loni. Od jara od začátku sezony navštívilo expozice 43.437 lidí, loni za stejné období přišlo více než 50.000 návštěvníků. Z hlediska návštěvnosti interiérů byl slabší také červenec, kdy přišlo 15.582 návštěvníků, což bylo meziročně o 8190 méně. "Vedra návštěvě památek obecně příliš nesvědčí, lidé asi většinou mířili k vodě. Za to srpen vypadá lépe. Za prvních osm srpnových dnů je návštěvnost expozic 5115 lidí, oproti 4210 ve stejném období loňského roku," řekl Švec.

Loni si barokní hospital prohlédlo 96.200 lidí, což bylo meziročně o 14.600 lidí méně. Hospital prošel v roce 2014 rozsáhlou opravou za 440 milionů korun. První rok po opravě si památku prohlédlo rekordních téměř 140.000 lidí. Od té doby návštěvnost Kuksu klesá. Stále je však výrazně nad stavem před rekonstrukcí, kdy na Kuks ročně zavítalo kolem 40.000 lidí.

Barokní komplex v Kuksu začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Stavební činnost vyvrcholila kolem roku 1710. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se do dneška dochoval pouze špitál s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Zámek a některé další budovy vzaly za své při povodních a požáru. Areál je proslulý sochařskou výzdobou z dílny Matyáše Bernarda Brauna.

Napsal(a) | Foto kudyznudy.cz
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 12. srpna 2019, 19:32

Hrad Kost čeká rozsáhlá oprava za 100 milionů korun

úterý, 6. srpna 2019, 08:15

Gotický hrad Kost na Jičínsku čeká jedna z nejrozsáhlejších rekonstrukcí v historii. Stavební práce zhruba za 100 milionů korun...

Na Brutal Assault přijelo do Jaroměře až 23.000 lidí

sobota, 10. srpna 2019, 16:05

Na letošní ročník metalového festivalu Brutal Assault přijelo do pevnosti Josefov v Jaroměři 22.000 až 23.000 lidí včetně umělců...

FOTO: Hradecký Černobyl děsí. Benešovka se místním rozpadá před očima

čtvrtek, 8. srpna 2019, 16:26

Největší sídliště v Hradci Králové se i nadále rozpadá. Vydali jsme se na jeho průzkum a skutečnost vyděsí i otrlé. Nebezpečných...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě, neefektivně a netransparentně, podpora byla roztříštěná a kvůli chybějícímu informačnímu systému náročná pro poskytovatele i příjemce. Na základě prověrky o tom dnes informoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.