Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Hradecký Černobyl děsí. Benešovka se místním rozpadá před očima

 
čtvrtek, 8. srpna 2019, 16:26

Největší sídliště v Hradci Králové se i nadále rozpadá. Vydali jsme se na jeho průzkum a skutečnost vyděsí i otrlé. Nebezpečných míst se na sídlišti nachází nespočet. Nemluvě o vzrůstající frustraci místních obyvatel.

Je to neuvěřitelný kontrast. Část upraveného sídliště, které prošlo rekonstrukcí před více než čtyřmi roky působí na oko velmi dobře. Panelové domy prošly ráznou proměnou, zmizely ohavné betonové valy, přibyla zeleň a místo celkově působilo jako prostor, kde se dá spokojeně žít. Jenže prostory sídliště jsou obrovské a zatím nebyla opravena ani jedna čtvrtina.

Bývalá hradecká chlouba Socialismu. Tak se říkávalo Benešovce, která ještě v devadesátých letech patřila mezi místa, kde byla radost bydlet. Jenže od té doby chátrá a místo se stává nebezpečným bludištěm jen pro otrlé.

"Hrůza a děs. Procházet se tady, to je neštěstí. Vše se rozpadá a místo oprav jsou cedule pouze se zákazem vstupu," komentovala situaci jedna z obyvatele Benešovy třídy. 

Chybí peníze. Stavět by se mělo začít až za tři roky

První etapa oprav proběhla i díky evropským dotacím. Druhá fáze počítá s rozpočtem přesahující miliardu korun. Pokud vše dobře půjde, začne se stavět v roce 2022 

"Snad už se to někam posune. Protože žijeme na staveništi. Každý den se něco odtrhne, něco spadne a v tomhle máme žít?", rozčiluje se další místní obyvatelka.

A nutno dát obyvatelům za pravdu. Z místa doslova mrazí. Rozpadlé schody, zrezivělá zábradlí, zákazy vstupu. Vše je viditelné na každém kroku a především pro děti jsou to místa, které jsou značně nebezpečná. 

I za dne z místa mrazí

Nespokojenost místní obyvatel narůstá a v Hradci najdete jen stěží někoho, kdo by si největší sídliště na Hradecku pochvaloval. Mezi děsivá místa patří i garáže, které působí jako vstup do pekla. Běhat děti v okolí rozhodně nenajdete. Není se čemu divit, že rodiče s nimi musí ujít značný kus cesty, aby našli ideální místo pro své ratolesti.

Spletitá bludiště zákazů, nebo jen zábradlí, které mají upozornit na hrozbu pádu rozhodně nestačí. Lepit jednu náplast za druhou situaci nepomůže a jen oddaluje to, co je nutné. 

Hradec je považován za salón republiky a každoročně patří v České republice k nejlepším místům pro život. Pokud si chce udržet svou dobrou pozici, musí se Benešova třída změnit k nepoznání.

Napsal Martin Doležal | Foto Martin Doležal
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 12. srpna 2019, 19:32

Hrad Kost čeká rozsáhlá oprava za 100 milionů korun

úterý, 6. srpna 2019, 08:15

Gotický hrad Kost na Jičínsku čeká jedna z nejrozsáhlejších rekonstrukcí v historii. Stavební práce zhruba za 100 milionů korun...

Začíná festival Brutal Assault. Nabídne víc než 130 kapel

středa, 7. srpna 2019, 08:26

Již 24. ročník metalového hudebního festivalu přivítá své fanoušky v Josefově. Pořadatelé očekávají přes 20 000 fanoušků, kteří...

Hradec má netradiční letní kino v areálu krajského úřadu

neděle, 28. července 2019, 13:41

Pivovarské náměstí v historickém centru Hradce Králové se každý čtvrtek večer mění na sezonní letní kino. Biograf Etienne jeden...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě, neefektivně a netransparentně, podpora byla roztříštěná a kvůli chybějícímu informačnímu systému náročná pro poskytovatele i příjemce. Na základě prověrky o tom dnes informoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.