Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hradecká knihovna je jedním z center kulturního dění ve městě

 
sobota, 20. července 2019, 17:24

Městská knihovna v Hradci Králové patří k nejnavštěvovanějším kulturním zařízením ve stotisícovém městě. Ročně přijde do půjčoven, na akce a veřejný internet téměř 280 tisíc návštěvníků. Čtenářů je ale ve skutečnosti mnohem více, protože přes 60 procent registrovaných čtenářů si půjčuje i pro další členy rodiny či přátele.

Nárůst aktivit umožnily také nové prostory v bývalé továrně ve Wonkově ulici, kde knihovna sídlí od roku 2013. Od té doby nabízí ročně množství kulturních a vzdělávacích pořadů a akcí. Hradecká městská knihovna byla založena v roce 1894.

Návštěvnost půjčoven a studoven se drží v posledních třech letech na zhruba stejné úrovni. „Pozitivní je, že stoupá návštěvnost dětských oddělení a podle nabídnutých pořadů také stoupá návštěvnost kulturních a vzdělávacích akcí knihovny," řekla ředitelka hradecké knihovny Barbora Čižinská. Podle ní loni knihovna uspořádala rekordní počet kulturních a vzdělávacích akcí, bylo jich 1658 z toho 430 pro dospělé a 1228 pro děti. „Je to nejvíce v historii knihovny," uvedla.

Skoro sedm set tisíc výpůjček

Výpůjční služby jsou ale stále jádrem, kolem kterého se v různých formách nabalují další věci. Hradecká knihovna za loňský rok eviduje přes 690 tisíc výpůjček. „Na počátku 20. století měla knihovna půjčovnu a čítárnu. V čítárně se už tehdy konaly různé naučné přednášky. V současnosti jde samozřejmě o mnohem více akcí a širší nabídku, včetně dopoledních literárních či tematických workshopů pro školy," řekla Čižinská.

Hradecká knihovna zavedla v posledních letech například biblioboxy, které jsou před každou pobočkou, nechybí půjčování elektronických knih, donášková služba, tichá linka pro neslyšící, specializované služby pro nevidomé, pronájem prostor nebo v období července - září služba balení učebnic. Nedílnou součástí nabídky bezbariérové ústřední budovy ve Wonkově ulici otevřené v březnu 2013 je kromě tří sálů a dalších prostor také kavárna, ve které se schází například šachový klub.

„Když máte prostor, je to fantastická devíza. Využíváme ho nejen pro naše akce, ale sdílíme ho i s dalšími organizacemi," uvedla ředitelka.

Knihovna Hradec Králové

Fond Knihovny města Hradce Králové má aktuálně více než 500.000 knihovních jednotek. Roční přírůstek v roce 2018 byl přes 20 tisíc knih, hudebnin, audiovizuálních děl, pomůcek a hraček pro děti a dalších věcí. Knihovna má více než 15.000 registrovaných čtenářů. Hradecká městská knihovna má ústřední budovu a 11 poboček po celém městě, jedna z nich před deseti lety vznikla například ve čtvrti Třebeš ve zrekonstruovaném výměníku tepla.

Napsal(a) ČTK | Foto Knihovna HK
 


 

Kam dál?

Nezlomní. Obecní dům v Praze zahájil jedinečnou výstavu, která...

středa, 17. července 2019, 16:32

Ojedinělou výstavu připravili k třicátému výročí Sametové revoluce Zuzana a Eugen Brikciusovi ve spolupráci s Alšovou jihočeskou...

Festival Hrady CZ slaví 15 let a oznamuje kompletní program v čele s...

pondělí, 15. července 2019, 14:32

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ letos slaví patnácté narozeniny a v magickém prostředí osmi hradů po celé České...

Rockový léto na Rock Radiu

pátek, 12. července 2019, 19:49

Zdál se Vám loňský způsob léta poněkud nešťastným? Měli jste málo slušného rocku? Na Rock Radiu to vidí stejně. A tak vyhlásili...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě, neefektivně a netransparentně, podpora byla roztříštěná a kvůli chybějícímu informačnímu systému náročná pro poskytovatele i příjemce. Na základě prověrky o tom dnes informoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.