Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hradecká knihovna je jedním z center kulturního dění ve městě

 
sobota, 20. července 2019, 17:24

Městská knihovna v Hradci Králové patří k nejnavštěvovanějším kulturním zařízením ve stotisícovém městě. Ročně přijde do půjčoven, na akce a veřejný internet téměř 280 tisíc návštěvníků. Čtenářů je ale ve skutečnosti mnohem více, protože přes 60 procent registrovaných čtenářů si půjčuje i pro další členy rodiny či přátele.

Nárůst aktivit umožnily také nové prostory v bývalé továrně ve Wonkově ulici, kde knihovna sídlí od roku 2013. Od té doby nabízí ročně množství kulturních a vzdělávacích pořadů a akcí. Hradecká městská knihovna byla založena v roce 1894.

Návštěvnost půjčoven a studoven se drží v posledních třech letech na zhruba stejné úrovni. „Pozitivní je, že stoupá návštěvnost dětských oddělení a podle nabídnutých pořadů také stoupá návštěvnost kulturních a vzdělávacích akcí knihovny," řekla ředitelka hradecké knihovny Barbora Čižinská. Podle ní loni knihovna uspořádala rekordní počet kulturních a vzdělávacích akcí, bylo jich 1658 z toho 430 pro dospělé a 1228 pro děti. „Je to nejvíce v historii knihovny," uvedla.

Skoro sedm set tisíc výpůjček

Výpůjční služby jsou ale stále jádrem, kolem kterého se v různých formách nabalují další věci. Hradecká knihovna za loňský rok eviduje přes 690 tisíc výpůjček. „Na počátku 20. století měla knihovna půjčovnu a čítárnu. V čítárně se už tehdy konaly různé naučné přednášky. V současnosti jde samozřejmě o mnohem více akcí a širší nabídku, včetně dopoledních literárních či tematických workshopů pro školy," řekla Čižinská.

Hradecká knihovna zavedla v posledních letech například biblioboxy, které jsou před každou pobočkou, nechybí půjčování elektronických knih, donášková služba, tichá linka pro neslyšící, specializované služby pro nevidomé, pronájem prostor nebo v období července - září služba balení učebnic. Nedílnou součástí nabídky bezbariérové ústřední budovy ve Wonkově ulici otevřené v březnu 2013 je kromě tří sálů a dalších prostor také kavárna, ve které se schází například šachový klub.

„Když máte prostor, je to fantastická devíza. Využíváme ho nejen pro naše akce, ale sdílíme ho i s dalšími organizacemi," uvedla ředitelka.

Knihovna Hradec Králové

Fond Knihovny města Hradce Králové má aktuálně více než 500.000 knihovních jednotek. Roční přírůstek v roce 2018 byl přes 20 tisíc knih, hudebnin, audiovizuálních děl, pomůcek a hraček pro děti a dalších věcí. Knihovna má více než 15.000 registrovaných čtenářů. Hradecká městská knihovna má ústřední budovu a 11 poboček po celém městě, jedna z nich před deseti lety vznikla například ve čtvrti Třebeš ve zrekonstruovaném výměníku tepla.

Napsal(a) ČTK | Foto Knihovna HK
 


 

Kam dál?

Nezlomní. Obecní dům v Praze zahájil jedinečnou výstavu, která...

středa, 17. července 2019, 16:32

Ojedinělou výstavu připravili k třicátému výročí Sametové revoluce Zuzana a Eugen Brikciusovi ve spolupráci s Alšovou jihočeskou...

Festival Hrady CZ slaví 15 let a oznamuje kompletní program v čele s...

pondělí, 15. července 2019, 14:32

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ letos slaví patnácté narozeniny a v magickém prostředí osmi hradů po celé České...

Rockový léto na Rock Radiu

pátek, 12. července 2019, 19:49

Zdál se Vám loňský způsob léta poněkud nešťastným? Měli jste málo slušného rocku? Na Rock Radiu to vidí stejně. A tak vyhlásili...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Nové sochy před radnicí. Do Liberce se po půl století vrací dílo Olbrama Zoubka

Na nároží radnice už stojí nové sochařské dílo. A je rovnou od jednoho z nejznámějších sochařů Olbrama Zoubka. Liberečáci tak budou příštích dvanáct měsíců procházet mezi charakteristickými postavami soch Kúra, Klytaimnéstry, Jidáše a Ifigénie.

FOTO, VIDEO: Kočka, pes i kráva, mají svoje práva! Volali lidé v rámci pochodu za práva zvířat

V Praze se v sobotu sešli milovníci a ochránci zvířat ze všech koutů České republiky. Uskutečnil se zde historicky první ročník The Official Animal Right March , tedy pochodu za práva zvířat, kterého se zúčastnily stovky lidí.

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě, neefektivně a netransparentně, podpora byla roztříštěná a kvůli chybějícímu informačnímu systému náročná pro poskytovatele i příjemce. Na základě prověrky o tom dnes informoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).