Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dřevěný kostel sv. Mikuláše je jako nový, na začátku července se otevře veřejnosti

 
středa, 12. června 2019, 18:19

Po letech restaurování se veřejnosti zpřístupní dřevěný kostelík z počátku 17. století. Poprvé se na něj můžete přijít podívat 2. července.

Restaurátorské práce na opravě dřevěného kostela svatého Mikuláše z počátku 17. století v Hradci Králové jsou u konce. Veřejnosti se kostelík po téměř tři roky trvající kompletní rekonstrukci otevře 2. července. Oprava stála 14,5 milionu korun bez DPH, řekla mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová. Památkově chráněný kostel patří k nejstarším církevním památkám ze dřeva ve střední Evropě.

Kostelík byl původně postaven v obci Habura na východním Slovensku. Vpolovině 18. století jej Habura prodala do sousední Malé Poľany, od kteréjej v roce 1935 koupil Hradec Králové. Již značně zchátralý kostel byl tehdy rozebrán a po převozu vlakem znovu postaven v hradeckých Jiráskovýchsadech. Od té doby žádnou větší opravou neprodělal.

Původně radnice mínila, že by kostelík mohla otevřít již loni na podzim. „Zdůvodu náročnosti restaurátorských prací bylo jeho otevření pozdrženo,“ uvedl primátor Alexandr Hrabálek. Připomněl, že kostel byl v roce 1935 pořízen z odměny za úřadování starosty Josefa Pilnáčka, kterou si nenechával vyplácet. Nynější opravu město hradilo především z vlastních peněz, od ministerstva kultury získalo dotaci 760.000 korun.

Stavbaři na kostelíku vyměnili šindelovou střechu, opravili podlahy a trámy, restaurovali malovanou výzdobu a inventář. Celý kostel byl zahřátím ošetřen proti dřevokazným škůdcům. Stavba dostala moderní požární a bezpečnostní zabezpečovací systém a hasicí zařízení. Systém z trubek, hadiček, čidel a ventilů je vedený v dutém prostoru mezi vnějším opláštěním a roubenou konstrukcí.

Kostel byl na Slovensku postaven z jedlových trámů, které byly podle dendrochronologických studií pokáceny v letech 1598 až 1607. Město HradecKrálové jej před válkou koupilo za tehdejších 12.000 korun. „Celá akce v roce 1935 od nabídky, výběru na místě, odsouhlasení úřady na Slovensku a v zastupitelstvu v Hradci Králové, rozebrání, převoz a postavení v Hradci Králové až po ukončení stavby trvala pouze tři a půl měsíce,“ uvedla Šmídová.

Od 2. července návštěvníky čekají komentované prohlídky s průvodcem, které potrvají do konce září. V týdnu od 2. do 7. července budou prohlídky v úterý, ve středu a ve čtvrtek začínat ve 14:00, 15:00 a v 16:00. Od pátku do neděle budou prohlídky ve 13:00, 14:00 a 15:00. Následně do konce září budou prohlídky od pátku do neděle. Za půlhodinovou prohlídku zaplatí dospělí 80 korun, děti 50 korun. Snížené vstupné pro seniory, studenty a zdravotně postižené bude 70 korun.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Hradec Králové
 


 

Kam dál?

Narozeninové slavnosti divadelního festivalu v Hradci Králové

středa, 12. června 2019, 07:47

Hradec Králové v posledním červnovém týdnu opět ožije divadlem. Mezinárodní festival Divadlo evropských regionů letos slaví 25...

FOTO: Proč plulo po Labi v Hradci velké zrcadlo? Šlo o součást...

pondělí, 10. června 2019, 09:54

Kdo o tom nevěděl a na Labi si ho všiml, asi se celkem divil. Po hladině řeky totiž o víkendu plulo velké kruhové zrcadlo. Kdo ho...

Klicperovo divadlo uvede 1. června premiéru Finský kůň

pátek, 31. května 2019, 10:29

Klicperovo divadlo v Hradci Králové v sobotu uvede premiéru černé komedie finské dramatičky Sirkku Peltoly Finský kůň v režii...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.