Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dřevěný kostel sv. Mikuláše je jako nový, na začátku července se otevře veřejnosti

 
středa, 12. června 2019, 18:19

Po letech restaurování se veřejnosti zpřístupní dřevěný kostelík z počátku 17. století. Poprvé se na něj můžete přijít podívat 2. července.

Restaurátorské práce na opravě dřevěného kostela svatého Mikuláše z počátku 17. století v Hradci Králové jsou u konce. Veřejnosti se kostelík po téměř tři roky trvající kompletní rekonstrukci otevře 2. července. Oprava stála 14,5 milionu korun bez DPH, řekla mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová. Památkově chráněný kostel patří k nejstarším církevním památkám ze dřeva ve střední Evropě.

Kostelík byl původně postaven v obci Habura na východním Slovensku. Vpolovině 18. století jej Habura prodala do sousední Malé Poľany, od kteréjej v roce 1935 koupil Hradec Králové. Již značně zchátralý kostel byl tehdy rozebrán a po převozu vlakem znovu postaven v hradeckých Jiráskovýchsadech. Od té doby žádnou větší opravou neprodělal.

Původně radnice mínila, že by kostelík mohla otevřít již loni na podzim. „Zdůvodu náročnosti restaurátorských prací bylo jeho otevření pozdrženo,“ uvedl primátor Alexandr Hrabálek. Připomněl, že kostel byl v roce 1935 pořízen z odměny za úřadování starosty Josefa Pilnáčka, kterou si nenechával vyplácet. Nynější opravu město hradilo především z vlastních peněz, od ministerstva kultury získalo dotaci 760.000 korun.

Stavbaři na kostelíku vyměnili šindelovou střechu, opravili podlahy a trámy, restaurovali malovanou výzdobu a inventář. Celý kostel byl zahřátím ošetřen proti dřevokazným škůdcům. Stavba dostala moderní požární a bezpečnostní zabezpečovací systém a hasicí zařízení. Systém z trubek, hadiček, čidel a ventilů je vedený v dutém prostoru mezi vnějším opláštěním a roubenou konstrukcí.

Kostel byl na Slovensku postaven z jedlových trámů, které byly podle dendrochronologických studií pokáceny v letech 1598 až 1607. Město HradecKrálové jej před válkou koupilo za tehdejších 12.000 korun. „Celá akce v roce 1935 od nabídky, výběru na místě, odsouhlasení úřady na Slovensku a v zastupitelstvu v Hradci Králové, rozebrání, převoz a postavení v Hradci Králové až po ukončení stavby trvala pouze tři a půl měsíce,“ uvedla Šmídová.

Od 2. července návštěvníky čekají komentované prohlídky s průvodcem, které potrvají do konce září. V týdnu od 2. do 7. července budou prohlídky v úterý, ve středu a ve čtvrtek začínat ve 14:00, 15:00 a v 16:00. Od pátku do neděle budou prohlídky ve 13:00, 14:00 a 15:00. Následně do konce září budou prohlídky od pátku do neděle. Za půlhodinovou prohlídku zaplatí dospělí 80 korun, děti 50 korun. Snížené vstupné pro seniory, studenty a zdravotně postižené bude 70 korun.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Hradec Králové
 


 

Kam dál?

Narozeninové slavnosti divadelního festivalu v Hradci Králové

středa, 12. června 2019, 07:47

Hradec Králové v posledním červnovém týdnu opět ožije divadlem. Mezinárodní festival Divadlo evropských regionů letos slaví 25...

FOTO: Proč plulo po Labi v Hradci velké zrcadlo? Šlo o součást...

pondělí, 10. června 2019, 09:54

Kdo o tom nevěděl a na Labi si ho všiml, asi se celkem divil. Po hladině řeky totiž o víkendu plulo velké kruhové zrcadlo. Kdo ho...

Klicperovo divadlo uvede 1. června premiéru Finský kůň

pátek, 31. května 2019, 10:29

Klicperovo divadlo v Hradci Králové v sobotu uvede premiéru černé komedie finské dramatičky Sirkku Peltoly Finský kůň v režii...

Divadlo Drak zahajuje letní sezónu v šapitó inscenací Faust

pondělí, 27. května 2019, 18:00

V červnu 2018 uvedlo Divadlo Drak představení Faust. Autorská inscenace Jakuba Vašíčka a Tomáše Jarkovského měla premiéru během...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V devatenácti se odhodlal k natočení celovečerního filmu. Můj scénář přesvědčil i zkušené herce, říká mladý režisér

Je mu pouhých devatenáct let, jeho životním snem je režírování filmů a zatímco většina jeho vrstevníků tráví volný čas sportem nebo zábavou v klubech, on se raději zavře do střižny nebo obsluhuje kameru na place. Řeč je o Petru Hejzlarovi, který se pokouší o husarský kousek. Bez větších zkušeností s filmem se mu podařilo dát dohromady scénář filmu, který je natolik poutavý, že oslovi i více či méně zkušené herce. Společně s nimi nyní finišuje na přípravě filmu Z města na venkov, který by měl zamířit do českých kin v září letošního roku.

Policie obvinila kvůli prodeji bytů v Praze 1 na 30 lidí

Policie obvinila kvůli prodeji městských bytů v Praze 1 přes 30 lidí. Jsou mezi nimi zejména členové bývalého vedení městské části včetně někdejšího starosty Oldřicha Lomeckého a jeho zástupce Daniela Hodka a čelí obvinění, že jako zastupitelé hlasovali pro prodej bytů za nižší než obvyklé ceny. Uvedl to v pondělí server SeznamZprávy.cz. Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než 20 bytů, a vznikla tak škoda za zhruba 40 milionů korun.

Slovenský exprezident Kiska představil svou stranu Za lidi

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska představil svou budoucí stranu s názvem Za lidi. Do stranické politiky vstupuje s heslem Vraťme Slovensko všem lidem. Kiska, kterého v sobotu ve funkci hlavy státu vystřídala Zuzana Čaputová, na přípravě nové strany spolupracuje například s představiteli samosprávy, dále bývalým velvyslancem při NATO, manažery ale i se spoluorganizátorem loňských mohutných protivládních demonstrací Jurajem Šeligou. Dřívější průzkumy naměřily budoucí straně popularitu mezi šesti až deseti procenty.