Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Klicperovo divadlo uvede premiéru komedie Malý říjen

 
středa, 15. května 2019, 13:40

Královéhradecké Klicperovo divadlo uvede v sobotu 18. května premiéru komedie Ladislava Smoljaka Malý říjen v režii Šimona Cabana. Představení začne v 19:00 na hlavní scéně, sdělil mluvčí divadla Martin Sedláček. Je to šestá a předposlední premiéra sezony 2018/2019.

„Mystifikační komedii, ve které autor nezapřel svou inspiraci tvorbou Járy Cimrmana, napsal Ladislav Smoljak v roce 1999 pro Divadlo Na zábradlí, kde ji také úspěšně uvedl ve své režii," uvedl Sedláček.

Ve hře Malý říjen se potkají v období první světové války v jedné rakouské cele historické postavy Karel Kramář, Alois Rašín, Vladimír Iljič Lenin, Naděžda Krupská, Mata Hari a Václav Babinský mladší. V příběhu, který diváci uvidí, se tak ve vězeňské cele během několika dní zrodí největší politické události první poloviny 20. století.

„Setkají se tvůrci československé demokracie s tvůrci sovětské totality, stejně jako malý český masový vrah se světoznámou špionkou, která veškeré přísně tajné informace získává i předává zejména náhodou. Právě zde budou totalitáři usilovat demokratům o život a naopak. Reálná fakta a historické výroky, předkládané na pozadí fiktivní výchozí situace, potěší nejen všechny ctitele humoru nesmrtelného českého génia," uvedli zástupci divadla v tiskové zprávě.

V roli dozorce Steibacha se představí Jan Bílek, předáka české politiky ve vídeňské říšské radě Karla Kramáře ztvární herec František Staněk, říšského poslance Aloise Rašína herec Jan Vápeník a masového vraha Václava Babinského mladšího Filip Richtermoc. Nelehké vězeňské soužití zpestří krásná špionka Maty Hari v podání Heleny Korejtkové a Naděžda Krupská v podání Zory Valchařové-Poulové. Na jevišti se objeví také idol Krupské bolševický vůdce Vladimír Iljič Lenin, které hraje Jakub Tvrdík. Do cely přijde i Juraj Slovák, kterého ztvární Kryštof Bartoš.

Dramaturgyní inscenace je Jana Slouková, hudební angažmá připravil Vojtěch Dlas a kostýmy navrhla Simona Rybáková. Režisér Šimon Caban je zároveň autorem scény. Podle něj jde o politickou hru. „Malý říjen je paradoxně o současnosti, kterou prožíváme. Na události kolem konce Velké války máme dostatečný odstup, a tak už víme, co kdo měl udělat, říct, kdo s kým se neměl ani bavit, prostě po bitvě jsme každý kapitánem. Ale vyznat se v naší současné politické situaci, kdy všechno nasvědčuje tomu, že i s námi si chce někdo hrát, tak to tak jednoduché a vtipné už vůbec není," dodal Caban.

V sezoně 2018/2019 uvede divadlo sedm premiér. Poslední bude 1. června česká premiéra inscenace Finský kůň v režii Petra Štindla. Touto premiérou sezona skončí. Také pro příští sezonu Klicperovo divadlo chystá sedm premiér. První bude v sobotu 19. října hra Spáč od Woodyho Allena v režii Adama Skály. Pro diváky bude připravena ve Studiu Beseda.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Klicperovo divadlo zahájilo předprodej vstupenek na festival

pondělí, 13. května 2019, 19:49

Klicperovo divadlo v Hradci Králové dnes zahájilo oficiální prodej vstupenek na představení 25. ročníku festivalu Divadlo...

Hradecký kraj zvýšil o osm milionů korun dotace pro kulturu a památky

pátek, 10. května 2019, 09:03

Dotace Královéhradeckého kraje pro kulturu a památkovou péči je letos 19,25 milionu korun, což je o osm milionů více než v roce...

Rock for People servíruje výběr domácí klubové scény, chystá...

čtvrtek, 25. dubna 2019, 16:35

Zahraniční headlineři festivalu Rock for People už nějaký ten pátek nejsou tajemstvím, nově organizátoři zveřejnili i české a...

Bio Central uvede záznam nejnovější inscenace Národního divadla...

čtvrtek, 25. dubna 2019, 15:00

Šest Oscarů včetně toho za nejlepší film získal v roce 1951 snímek Vše o Evě, nestárnoucí „studie zlomyslnosti ostrá jako jehla“....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým přírodním podmínkám a dostatečnému dešti je aktuálně ve skvělé formě.

Na webu Mirošovic byl zveřejněný výsledek eurovoleb, už byl stažen

Na webu Mirošovic byl včera odpoledne krátce zveřejněný výsledek eurovoleb v této středočeské obci. Výsledky hlasování o Evropském parlamentu lze přitom v celé EU, tedy i v České republice zveřejňovat až v neděli před půlnocí, kdy už odhlasují voliči ve všech členských státech. Podle kraje šlo o chybu volební komise. Výsledky z webu po upozornění krajského úřadu zmizely, řekla vedoucí oddělení správních agend Středočeského kraje Eva Jůzová.