Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Klicperovo divadlo uvedlo Stroupežnického hru Furianti

 
neděle, 23. prosince 2018, 11:52

Realistické drama Furianti bylo třetí premiérou sezony v hradeckém Klicperově divadle. Dílo Ladislava Stroupežnického Naši furianti uvedlo Národní divadlo poprvé v roce 1887. Ve své době hra vyvolala značné diskuse, obecenstvo i odborná veřejnost musela realistické ztvárnění venkova teprve přijmout.

Satirická hra pojednává o jedné české vesnici, která se chystá na volbu obecního ponocného. Rozhoduje se mezi vysloužilým vojákem Bláhou a krejčím Fialou. Vše zkomplikuje vyděračský paličský nápis.

„Během dvou dnů a dvou nocí se vyjeví směšnost i nebezpečí malých okresních ambicí, půtek a žárlivostí. Lidská tvrdohlavost, sebestřednost, slepota a blbost přerostou v iracionální nenávist, nevděk, zneužití a nepochopení," uvedl mluvčí divadla Martin Sedláček.

Stroupežnický označil Naše furianty za komedii ze současnosti. Nová inscenace zobrazuje českou vesnici, jak vypadala tehdy a jak vypadá dnes. Členové obecního zastupitelstva si nárokují pravdu a považují svůj názor za jediný správný.

„Dnes i tehdy žijí v sousedství ti, kteří se bezdůvodně považují za elitu, vedle těch, kteří jsou považováni za nepřizpůsobivé, komunální politici rozhodují v zájmu sebe, nikoli v zájmu společnosti," uvedl Sedláček.

Stroupežnický jako dramaturg Národního divadla nasměroval česká dramata od romantických příběhů k zobrazování každodenního chování. V roce 1921 Stroupežnického sousedé z Cerhonic kategoricky odmítli, že by mohli být předobrazem Našich furiantů. Režie hradecké inscenace se ujal hostující režisér Petr Štindl.

„V naší úpravě posilujeme motiv onoho furiantství, kdy se lidé neposlouchají, nenechají se domluvit a dokonce i přátelé spolu komunikují formou permanentní hádky. Vytváříme prostředí neustále tušené a dušené agresivity," uvedl režisér.

Scénu navrhl Pavel Kodeda a kostýmy Lucie Halgašová. Výtvarné řešení pracuje se střetem estetiky 19. století a současné vesnice. Nesmiřitelné furianty v čele vesnice v rolích starosty Dubského a prvního radního Buška hrají Jan Vápeník a Jiří Zapletal.

Napsal(a) ČTK, Tomáš Vodička | Foto Facebook Klicperovo divadlo
 


 

Kam dál?

Hradecké Klicperovo divadlo uvede v sobotu premiéru hry Furianti

pátek, 21. prosince 2018, 08:18

Královéhradecké Klicperovo divadlo uvede v sobotu 22. prosince na hlavní scéně premiéru hry Furianti v režii Petra Štindla a...

VIDEO: Na hradecké kardiochirurgii vznikl další vánoční hit, letošní...

středa, 19. prosince 2018, 10:50

Na konci minulého týdne spatřilo světlo světa další video z vánočního večírku Kardiochirurgické kliniky hradecké fakultní...

FOTO: Petr Jákl dotočil hvězdně obsazený film Jan Žižka, do kin...

neděle, 16. prosince 2018, 13:20

Po necelých třech měsících náročného natáčení padla v Nymburku poslední klapka filmu Jan Žižka, jehož název pro zahraničí bude...

Klicperovo divadlo připravilo pro své diváky vánoční dárek, 22....

středa, 12. prosince 2018, 16:42

V sobotu 22. prosince bude mít v Klicperově divadle premiéru realistické drama Ladislava Stroupežnického Furianti, které bylo...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Předsednictví ČR Radě EU může vést k vytvoření 570 nových míst

Předsednictví České republiky Radě EU ve druhé polovině roku 2022 si vyžádá podle aktuálních požadavků zhruba 570 nových pracovních míst na dobu určitou. Vyplývá to z materiálu, který dostane vláda v pondělí pro informaci. Dokument je úvodní informací o nárocích na předsednictví. Podrobný návrh rozpočtu by měla vláda dostat do konce dubna a každý rok jej aktualizovat.

Ministr Vojtěch odhaduje, že letos bude až tisíc případů spalniček

Počet případů onemocnění spalničkami může letos v České republice vzrůst až na tisícovku. V dnešních Otázkách Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle ČT onemocnělo v tuzemsku jen za letošní rok k pátku 21. března spalničkami již 366 lidí a jen za poslední týden přibylo šest desítek případů. Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, mohou je provázet závažné komplikace. Loni bylo nemocných 203 za celý rok.

GLOSA: Získají fake news volnou cestu k šíření do společnosti?

Překvapuje mě, jak málo prostoru ve veřejné debatě získávají některá témata. Aktuálně se třeba jedná o směrnici o autorských právech na sociálních sítích, o které bude v příštím týdnu hlasovat Evropský parlament. Ta přináší zásadní otázku: Jsou racionálně neznalí voliči připraveni na důkladné ověřování informací, které budou nalézat na internetu?