Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Klicperovo divadlo uvedlo Stroupežnického hru Furianti

 
neděle, 23. prosince 2018, 11:52

Realistické drama Furianti bylo třetí premiérou sezony v hradeckém Klicperově divadle. Dílo Ladislava Stroupežnického Naši furianti uvedlo Národní divadlo poprvé v roce 1887. Ve své době hra vyvolala značné diskuse, obecenstvo i odborná veřejnost musela realistické ztvárnění venkova teprve přijmout.

Satirická hra pojednává o jedné české vesnici, která se chystá na volbu obecního ponocného. Rozhoduje se mezi vysloužilým vojákem Bláhou a krejčím Fialou. Vše zkomplikuje vyděračský paličský nápis.

„Během dvou dnů a dvou nocí se vyjeví směšnost i nebezpečí malých okresních ambicí, půtek a žárlivostí. Lidská tvrdohlavost, sebestřednost, slepota a blbost přerostou v iracionální nenávist, nevděk, zneužití a nepochopení," uvedl mluvčí divadla Martin Sedláček.

Stroupežnický označil Naše furianty za komedii ze současnosti. Nová inscenace zobrazuje českou vesnici, jak vypadala tehdy a jak vypadá dnes. Členové obecního zastupitelstva si nárokují pravdu a považují svůj názor za jediný správný.

„Dnes i tehdy žijí v sousedství ti, kteří se bezdůvodně považují za elitu, vedle těch, kteří jsou považováni za nepřizpůsobivé, komunální politici rozhodují v zájmu sebe, nikoli v zájmu společnosti," uvedl Sedláček.

Stroupežnický jako dramaturg Národního divadla nasměroval česká dramata od romantických příběhů k zobrazování každodenního chování. V roce 1921 Stroupežnického sousedé z Cerhonic kategoricky odmítli, že by mohli být předobrazem Našich furiantů. Režie hradecké inscenace se ujal hostující režisér Petr Štindl.

„V naší úpravě posilujeme motiv onoho furiantství, kdy se lidé neposlouchají, nenechají se domluvit a dokonce i přátelé spolu komunikují formou permanentní hádky. Vytváříme prostředí neustále tušené a dušené agresivity," uvedl režisér.

Scénu navrhl Pavel Kodeda a kostýmy Lucie Halgašová. Výtvarné řešení pracuje se střetem estetiky 19. století a současné vesnice. Nesmiřitelné furianty v čele vesnice v rolích starosty Dubského a prvního radního Buška hrají Jan Vápeník a Jiří Zapletal.

Napsal(a) ČTK, Tomáš Vodička | Foto Facebook Klicperovo divadlo
 


 

Kam dál?

Hradecké Klicperovo divadlo uvede v sobotu premiéru hry Furianti

pátek, 21. prosince 2018, 08:18

Královéhradecké Klicperovo divadlo uvede v sobotu 22. prosince na hlavní scéně premiéru hry Furianti v režii Petra Štindla a...

VIDEO: Na hradecké kardiochirurgii vznikl další vánoční hit, letošní...

středa, 19. prosince 2018, 10:50

Na konci minulého týdne spatřilo světlo světa další video z vánočního večírku Kardiochirurgické kliniky hradecké fakultní...

FOTO: Petr Jákl dotočil hvězdně obsazený film Jan Žižka, do kin...

neděle, 16. prosince 2018, 13:20

Po necelých třech měsících náročného natáčení padla v Nymburku poslední klapka filmu Jan Žižka, jehož název pro zahraničí bude...

Čest práci, paní učitelko! Výstava v hradecké galerii přibližuje...

pátek, 14. prosince 2018, 16:55

V Hradci začala výstava, která přibližuje milníky československého školství 20. století. Expozice z názvem "Čest práci, paní...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Před vysvědčením na Maker Faire Prague. Sedm aktivit, které s dětmi můžete vyzkoušet na festivalu kreativity

Festival Maker Faire Prague 2019 definitivně uzavřel letošní výzvu pro makery – novodobé kutily a všechny tvořivé lidi, kteří předvedou svá díla o víkendu 22. a 23. června na Výstavišti Praha. Chystá se přehlídka téměř 200 projektů, při níž můžete žasnout nad tím, co všechno lidé ve volném čase vyrábějí. A nejvíc si to užijí děti. Co si mohou mimo jiné na festivalu vyzkoušet?

Legendární Dave Mustaine z kapely Megadeth bojuje s rakovinou

Dave Mustaine, frontman kapely Megadeth, má rakovinu krku. Tato zpráva, kterou kapela zveřejnila v pondělí, vyděsila fanoušky z celého světa. Zpívajícímu kytaristovi okamžitě vyjádřili obrovskou podporu.

Odsouzená za vraždu otěhotněla ve věznici. Teď je v Jilemnici a místním se to nelíbí

Petra Janáková, která byla odsouzena za vraždu sběratele a následně byl její trest kvůli těhotenství přerušen, nyní pobývá v Jilemnici. Místní jí na sociálních sítích adresují nenávistné i vulgární vzkazy.