Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hradecké Klicperovo divadlo uvede v sobotu premiéru hry Furianti

 
pátek, 21. prosince 2018, 08:18

Královéhradecké Klicperovo divadlo uvede v sobotu 22. prosince na hlavní scéně premiéru hry Furianti v režii Petra Štindla a dramaturgii Marie Novákové. Hra se od původního dramatu Naši Furianti od Ladislava Stroupežnického podle Štindla mírně liší. Odráží odlišnost nynější české vesnice od vsi z doby Stroupežnického. Představení začne v 19:00, sdělil mluvčí divadla Martin Sedláček. Je to třetí premiéra nynější sezony.

Realistické drama Stroupežnického Naši furianti mělo premiéru roku 1887 v Národním divadle. „V roce 1887 označil Stroupežnický svou hru jako komedii ze současnosti. A tohle označení zůstává platné i v roce 2018. Nová inscenace zobrazí českou vesnici, jak vypadala tehdy a jak vypadá dnes," uvedl Sedláček.

Podle režiséra Štindla zkrácený název hry koresponduje s proměnou textu oproti originálu Naši Furianti. „Necháváme ve velké míře zaznít Stroupežnického jazyk, ale některé situace jsou jinak vyloženy, upraveny. A těmhle změnám je přizpůsoben místy i text. Ale v zásadě si myslím, že je to takový umírněný, pietní výklad," uvedl Štindl.

V jeho pojetí se od doby napsání Našich Furiantů proměnila i česká vesnice, která vlastně přestala existovat. Nyní jsou to jenom lidé, kteří žijí na vesnici. „Už to nejsou sedláci, bohužel ani farmář. Jejich místo zaujali velkovýrobci řepky a příjemci dotací. Nejde jim o život z výtěžku své práce, ale o čerpání peněz. Takže logická struktura vesnice je pryč. Společenství lidí zůstává, tu ve větší, či menší míře. Každopádně toto společenství pro nás je jakýsi modelový vzorek českého obyvatelstva," uvedl režisér. Scénu připravil Pavel Kodeda a kostýmy navrhla Lucie Halgašová.

V hradeckých Furiantech vystoupí téměř celý soubor. Například starostu ztvární Jan Vápeník, starostovu ženu Kamila Sedlárová, jejich syna Matěj Anděl a starostova otce Jan Bílek. V roli prvního radního vystoupí Jiří Zapletal, jeho ženu ztvární Martina Nováková a jejich dceru Magdalena Kuntová. Sedláka Šumbala hraje František Staněk, jeho ženu Lenka Loubalová. V roli sedláka Koženého vystoupí Jan Sklenář a sedláka Šmejkala hraje Kryštof Bartoš. V roli vysloužilého vojáka se divákům představí Filip Richtermoc, ševce Jakub Tvrdík a krejčího Miroslav Zavičár.

V sezoně 2018/2019 uvede divadlo sedm premiér. Čtvrtou bude 16. března 2019 divadelní klasika Lakomec v režii Michala Háby. Následovat bude hra Fernando Krapp mi napsal dopis v režii Jana Holce, která je v plánu na 23. března. Předposlední premiérou sezony bude 18. května inscenace Tři kamarádi v režii Petra Štindla a poslední pak 1. června Malý říjen v režii Šimona Cabana.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Klicperovo divadlo
 


 

Kam dál?

VIDEO: Na hradecké kardiochirurgii vznikl další vánoční hit, letošní...

středa, 19. prosince 2018, 10:50

Na konci minulého týdne spatřilo světlo světa další video z vánočního večírku Kardiochirurgické kliniky hradecké fakultní...

FOTO: Petr Jákl dotočil hvězdně obsazený film Jan Žižka, do kin...

neděle, 16. prosince 2018, 13:20

Po necelých třech měsících náročného natáčení padla v Nymburku poslední klapka filmu Jan Žižka, jehož název pro zahraničí bude...

Klicperovo divadlo připravilo pro své diváky vánoční dárek, 22....

středa, 12. prosince 2018, 16:42

V sobotu 22. prosince bude mít v Klicperově divadle premiéru realistické drama Ladislava Stroupežnického Furianti, které bylo...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Dejte pozor, ať se neocitnete Ve spárech ďábla

sobota, 8. prosince 2018, 09:20

První prosincový čtvrtek přináší hned několik filmových novinek. Jednou z nich bude hororový snímek pro ty, kteří mají pro strach...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Předsednictví ČR Radě EU může vést k vytvoření 570 nových míst

Předsednictví České republiky Radě EU ve druhé polovině roku 2022 si vyžádá podle aktuálních požadavků zhruba 570 nových pracovních míst na dobu určitou. Vyplývá to z materiálu, který dostane vláda v pondělí pro informaci. Dokument je úvodní informací o nárocích na předsednictví. Podrobný návrh rozpočtu by měla vláda dostat do konce dubna a každý rok jej aktualizovat.

Ministr Vojtěch odhaduje, že letos bude až tisíc případů spalniček

Počet případů onemocnění spalničkami může letos v České republice vzrůst až na tisícovku. V dnešních Otázkách Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle ČT onemocnělo v tuzemsku jen za letošní rok k pátku 21. března spalničkami již 366 lidí a jen za poslední týden přibylo šest desítek případů. Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, mohou je provázet závažné komplikace. Loni bylo nemocných 203 za celý rok.

GLOSA: Získají fake news volnou cestu k šíření do společnosti?

Překvapuje mě, jak málo prostoru ve veřejné debatě získávají některá témata. Aktuálně se třeba jedná o směrnici o autorských právech na sociálních sítích, o které bude v příštím týdnu hlasovat Evropský parlament. Ta přináší zásadní otázku: Jsou racionálně neznalí voliči připraveni na důkladné ověřování informací, které budou nalézat na internetu?