Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hradecké Klicperovo divadlo uvede v sobotu premiéru hry Furianti

 
pátek, 21. prosince 2018, 08:18

Královéhradecké Klicperovo divadlo uvede v sobotu 22. prosince na hlavní scéně premiéru hry Furianti v režii Petra Štindla a dramaturgii Marie Novákové. Hra se od původního dramatu Naši Furianti od Ladislava Stroupežnického podle Štindla mírně liší. Odráží odlišnost nynější české vesnice od vsi z doby Stroupežnického. Představení začne v 19:00, sdělil mluvčí divadla Martin Sedláček. Je to třetí premiéra nynější sezony.

Realistické drama Stroupežnického Naši furianti mělo premiéru roku 1887 v Národním divadle. „V roce 1887 označil Stroupežnický svou hru jako komedii ze současnosti. A tohle označení zůstává platné i v roce 2018. Nová inscenace zobrazí českou vesnici, jak vypadala tehdy a jak vypadá dnes," uvedl Sedláček.

Podle režiséra Štindla zkrácený název hry koresponduje s proměnou textu oproti originálu Naši Furianti. „Necháváme ve velké míře zaznít Stroupežnického jazyk, ale některé situace jsou jinak vyloženy, upraveny. A těmhle změnám je přizpůsoben místy i text. Ale v zásadě si myslím, že je to takový umírněný, pietní výklad," uvedl Štindl.

V jeho pojetí se od doby napsání Našich Furiantů proměnila i česká vesnice, která vlastně přestala existovat. Nyní jsou to jenom lidé, kteří žijí na vesnici. „Už to nejsou sedláci, bohužel ani farmář. Jejich místo zaujali velkovýrobci řepky a příjemci dotací. Nejde jim o život z výtěžku své práce, ale o čerpání peněz. Takže logická struktura vesnice je pryč. Společenství lidí zůstává, tu ve větší, či menší míře. Každopádně toto společenství pro nás je jakýsi modelový vzorek českého obyvatelstva," uvedl režisér. Scénu připravil Pavel Kodeda a kostýmy navrhla Lucie Halgašová.

V hradeckých Furiantech vystoupí téměř celý soubor. Například starostu ztvární Jan Vápeník, starostovu ženu Kamila Sedlárová, jejich syna Matěj Anděl a starostova otce Jan Bílek. V roli prvního radního vystoupí Jiří Zapletal, jeho ženu ztvární Martina Nováková a jejich dceru Magdalena Kuntová. Sedláka Šumbala hraje František Staněk, jeho ženu Lenka Loubalová. V roli sedláka Koženého vystoupí Jan Sklenář a sedláka Šmejkala hraje Kryštof Bartoš. V roli vysloužilého vojáka se divákům představí Filip Richtermoc, ševce Jakub Tvrdík a krejčího Miroslav Zavičár.

V sezoně 2018/2019 uvede divadlo sedm premiér. Čtvrtou bude 16. března 2019 divadelní klasika Lakomec v režii Michala Háby. Následovat bude hra Fernando Krapp mi napsal dopis v režii Jana Holce, která je v plánu na 23. března. Předposlední premiérou sezony bude 18. května inscenace Tři kamarádi v režii Petra Štindla a poslední pak 1. června Malý říjen v režii Šimona Cabana.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Klicperovo divadlo
 


 

Kam dál?

VIDEO: Na hradecké kardiochirurgii vznikl další vánoční hit, letošní...

středa, 19. prosince 2018, 10:50

Na konci minulého týdne spatřilo světlo světa další video z vánočního večírku Kardiochirurgické kliniky hradecké fakultní...

FOTO: Petr Jákl dotočil hvězdně obsazený film Jan Žižka, do kin...

neděle, 16. prosince 2018, 13:20

Po necelých třech měsících náročného natáčení padla v Nymburku poslední klapka filmu Jan Žižka, jehož název pro zahraničí bude...

Čest práci, paní učitelko! Výstava v hradecké galerii přibližuje...

pátek, 14. prosince 2018, 16:55

V Hradci začala výstava, která přibližuje milníky československého školství 20. století. Expozice z názvem "Čest práci, paní...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Advent o něco osladí hned tři novinky. Kterou...

pátek, 14. prosince 2018, 14:15

Další adventní týden s sebou přináší i bohatou filmovou nadílku. Těšit se můžete na Aquamana, kterého ztvární Jason Momoa, znovu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Před vysvědčením na Maker Faire Prague. Sedm aktivit, které s dětmi můžete vyzkoušet na festivalu kreativity

Festival Maker Faire Prague 2019 definitivně uzavřel letošní výzvu pro makery – novodobé kutily a všechny tvořivé lidi, kteří předvedou svá díla o víkendu 22. a 23. června na Výstavišti Praha. Chystá se přehlídka téměř 200 projektů, při níž můžete žasnout nad tím, co všechno lidé ve volném čase vyrábějí. A nejvíc si to užijí děti. Co si mohou mimo jiné na festivalu vyzkoušet?

Legendární Dave Mustaine z kapely Megadeth bojuje s rakovinou

Dave Mustaine, frontman kapely Megadeth, má rakovinu krku. Tato zpráva, kterou kapela zveřejnila v pondělí, vyděsila fanoušky z celého světa. Zpívajícímu kytaristovi okamžitě vyjádřili obrovskou podporu.

Odsouzená za vraždu otěhotněla ve věznici. Teď je v Jilemnici a místním se to nelíbí

Petra Janáková, která byla odsouzena za vraždu sběratele a následně byl její trest kvůli těhotenství přerušen, nyní pobývá v Jilemnici. Místní jí na sociálních sítích adresují nenávistné i vulgární vzkazy.