Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hradecký soud otevře kauzu dotačních podvodů. Ty přesahují 10 milionů

 
čtvrtek, 5. září 2019, 10:05

Krajský soud v Hradci Králové by měl 23. září začít projednávat případ dotačních podvodů. Škoda podle obžaloby přesahuje deset milionů korun. Poškozeným je Královéhradecký kraj, přes který dotace šly.

Obžalovaných fyzických a právnických osob je 27, čtyři obžaloba označila za hlavní pachatele. Těm hrozí od pěti do deseti let vězení, ostatním až osm let. Případ míří také do prostředí Horské služby ČR, nikdo z této organizace ale nepaří mezi hlavní obžalované. "Obžalovaných fyzických osob je 18 a právnických devět. Budou se zodpovídat z dotačního podvodu nebo z poškozování zájmů Evropské unie," řekl mluvčí krajského soudu Jan Kulhánek.

Obžalovaní podle spisu nedodrželi dotační podmínky a vykazovali fiktivní kurzy, například v gastronomii, v péči o seniory nebo při školení záchranářů. Údajné podvody spadají do období let 2012 až 2015.

Obviněných bylo původně o dva více, ti ale zemřeli, proto bylo jejich trestní stíhání zastaveno. Jednoho z nich, podnikatele, který byl v minulosti již za zpronevěru odsouzen, policie označila za hlavního strůjce podvodů. Figuruje ve všech sedmi žalovaných skutcích. Čelil podezření, že hrál roli zprostředkovatele a administrátora dotací a že přes nastrčené lidi vylákal z krajského úřadu dotace na školení různých organizací.

Podle obžaloby se kurzy vůbec neuskutečnily, případně v rozporu s dotačními podmínkami. Policie již dříve uvedla, že obžalovaní, kteří měli zájem o dotace na vzdělávací činnost, to dělali s dobrým úmyslem a uvěřili slibům a pověsti zemřelého podnikatele, která jej provázela.

Peníze šly z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost dílem ze zdrojů Evropského sociálního fondu a dílem ze státního rozpočtu ČR.

Z obžaloby vyplývá, že celková škoda je 10,6 milionu korun, přičemž České republice zastoupené Královéhradeckým krajem vznikla škoda 1,6 milionu korun a Evropskému sociálnímu fondu v tomto případu také zastoupeném hradeckým krajem více než devět milionu korun. Podle spisu další jednání obžalovaných směřovalo ke škodě ve výši 2,5 milionu korun.

 

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Muž zapomněl v Atriu tašku, záhy mu jí ukradli. Policie žádá o pomoc

středa, 4. září 2019, 09:42

Na konci srpna v jednom obchodním domě v centru Hradce Králové si 61letý muž během odpočinku na masážním křesle odložil příruční...

Na Hradubické hořel kamión, řidič stihl utéct

úterý, 3. září 2019, 16:23

Požár kabiny kamionu na silnici I/37 se podařilo hasičům dostat pod kontrolu. Hasiči použili k likvidaci požáru dva vysokotlaké...

Dotační podvod ohledně lanovky na Sněžku má pokračování

pondělí, 2. září 2019, 15:00

Kriminalisté rozšířili trestní stíhání pěti z devíti lidí obviněných v takzvané krkonošské kauze - obvinění z dotačního podvodu a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to ze studie poradenské firmy KPMG, kterou máme k dispozici. Podle posledních dostupných údajů je v hlavním městě 46 tisíc neobydlených bytů, bytový fond tvoří zhruba 600 tisíc bytů. Jak uvedl odborník na nemovitosti v KPMG Pavel Dolák, počet skutečně prázdných bytů je menší.

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala by měli být mezi osobnostmi oceněnými prezidentem Milošem Zemanem letos 28. října. Pražský hrad seznam vyznamenaných každoročně tají, některá jména ale v uplynulých měsících zveřejnil sám Zeman. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že všichni kandidáti na vyznamenání již o rozhodnutí prezidenta ví. Seznam také již spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO).

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.