Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hradecký krajský soud vyslechl v kauze Kladruby obžalované a odročil

 
pátek, 30. listopadu 2018, 17:49

Krajský soud v Hradci Králové dnes odročil hlavní líčení v kauze údajně zmanipulovaných zakázek na rekonstrukci Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem na Pardubicku. Případ má od 1. dubna pokračovat na pobočce krajského soudu v Pardubicích, řekl mluvčí soudu Jan Kulhánek. Hlavní líčení začalo 19. listopadu a dosud se z kapacitních důvodů konalo v největší jednací síni krajského soudu číslo 50 v budově v centru Hradce Králové.

„Senát Krajského soudu v Hradci Králové pobočky v Pardubicích v dosavadním průběhu hlavního líčení vyslechl všechny obžalované. V dalších termínech bude hlavní líčení pokračovat prováděním dokazování, například výslechy svědků nebo provádění listinných důkazů," uvedl pro Kulhánek.

Obžalobě čelí pět firem a 17 lidí, zodpovídají se ze způsobení dvanáctimilionové škody. Obžalovaní vinu odmítají. Mezi obžalovanými jsou i firmy Geosan Stavební, Chládek a Tintěra, Strabag, Cettus nebo Metrostav. Rozsáhlá kauza se spisem, který má přes 20 tisíc stran, se týká i přípravy údajného dotačního podvodu, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky či pokusu o poškození finančních zájmů EU.

„Předseda senátu předpokládá, že hlavní líčení v určených termínech (v dubnu, květnu a červnu 2019) je v kapacitních možnostech jednací síně číslo 115 v přízemí na pracovišti v Pardubicích, a proto nařídil pokračování hlavního líčení v těchto prostorách," uvedl Kulhánek. Podle něj ale není vyloučeno, že některý z dalších termínů hlavního líčení, například když budou přednášeny závěrečné řeči nebo rozsudek, by se mohly uskutečnit opět v jednací síni číslo 50 v hradecké budově soudu.

Obžaloba byla podána pro podezření ze spáchání zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie, zločinu dotačního podvodu, zločinu pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži a přečinu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, při přípravě a realizaci zadávacího řízení v rámci projektu Obnova součástí národní kulturní památky Hřebčín v Kladrubech nad Labem. Podle státního zastupitelství trestná činnost souvisí s první a druhou etapou obnovy hřebčína.

V kladrubském hřebčíně zasahoval na jaře roku 2013 tehdejší policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Postupně bylo obviněno 18 lidí ze stavebních podniků a hřebčína a pět firem. Jeden ze stíhaných před podáním obžaloby zemřel, jeho trestní stíhání proto bylo zastaveno.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Mladík slavil vítězství hradeckých hokejistů ničením věcí v ulicích,...

pátek, 30. listopadu 2018, 10:49

Obyvatele Stěžer v polovině října šokovalo řádění neznámého vandala. Ráno zjistili, že v obci někdo shodil na zem 12 květináčů,...

Žena chovala 55 psů v hrůzných podmínkách, policisté ji je odebrali....

středa, 28. listopadu 2018, 17:49

Žena na Královédvorsku chovala padesát pět psů, fen a štěňat v malém domku a přilehlé stodole. Na základě trestního oznámení ji...

Aktualizováno 28. listopadu 2018, 11:37

Výbuch plynu zdevastoval byt na Smetanově nábřeží, po roce policie...

středa, 28. listopadu 2018, 11:29

Na konci loňského října otřásl panelovým domem na hradeckém Smetanově nábřeží výbuch plynu. Po ročním vyšetřování případu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.