Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Exnáměstka Královéhradeckého kraje soudí za rentgeny, vinu odmítl

 
čtvrtek, 22. listopadu 2018, 16:42

Krajský soud v Hradci Králové se dnes začal nanovo zabývat případem někdejšího prvního náměstka hejtmana Královéhradeckého kraje Rostislava Všetečky z éry exhejtmana Pavla Bradíka (ODS). Kauza, kterou vrátil Nejvyšší soud, se týká smlouvy na nákup rentgenů pro nemocnice hradeckého kraje, kterou Všetečka podepsal v roce 2008. Všetečka, který se v případu zodpovídá z porušování povinnosti při správě cizího majetku, dnes vinu odmítl.

„Po celou dobu se cítím být nevinen a doufám, že se to i prokáže," řekl dnes Všetečka. Krajský soud líčení odročil na konec listopadu, kdy bude další dokazování.

Vleklý případ začaly soudy projednávat před pěti lety. Poprvé byla obžaloba podána v květnu 2013. První rozsudek Všetečka vyslechl před třemi lety, kdy ho okresní soud obžaloby zprostil. Odvolací krajský soud v únoru 2016 verdikt zrušil a vrátil prvoinstančnímu soudu, který v červnu téhož roku Všetečku potrestal za porušení povinnosti při správě cizího majetku dvouletým vězením s podmínkou na pět let a zakázal mu pět let vykonávat činnost ve statutárních orgánech. Krajský soud v listopadu 2016 jako odvolací soud vyměřil obžalovanému dva roky vězení s podmínkou na čtyři roky. Po dovolání obhajoby letos v květnu Nejvyšší soud rozsudek krajského soudu zrušil a vrátil kauzu ke krajskému soudu.

Krajský soud před dvěma lety rozhodl, že Všetečka smlouvu podepsal neoprávněně. Jedním z důvodů, proč Nejvyšší soud vrátil kauzu do Hradce, bylo to, že obchodní zákoník, který upravoval povinnost vyžádat si souhlas dozorčí rady, byl od ledna 2014 zrušen a nahrazen novým, který takovou povinnost už neupravuje. Podle Nejvyššího soudu obžalovanému nelze přičítat k tíži, že porušil povinnost, která mu byla uložena zrušeným zákonným ustanovením.

Všetečka coby náměstek pro zdravotnictví podepsal smlouvu jako předseda představenstva krajského zdravotnického holdingu. Dodavatelem rentgenové techniky za téměř 118 milionů korun byla firma Puro-Klima. Obžaloba ho viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a tvrdí, že cena dodávky obvyklá na trhu byla okolo 100 milionů korun, a způsobená škoda tak činí více než 13 milionů. K podpisu smlouvy prý Všetečka neměl souhlas dozorčí rady, který údajně pro tento případ vyplýval z obchodního zákoníku. Všetečka, jemuž v případu při prokázání viny stále hrozí dva až osm let vězení, tvrdil, že nákup schválily příslušné orgány kraje.

Zakázka na rentgeny měla mít další etapy, ale nové vedení kraje v čele s ČSSD v ní už nepokračovalo a snažilo se z ní vyvázat. V roce 2009 se kraj s firmou Puro-Klima dohodl na zrušení Všetečkou podepsané smlouvy a na uzavření nové dohody na dodávku rentgenů.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Ukrajinec se v Hradci vydával za svého bratra z Maďarska. Kromě...

čtvrtek, 22. listopadu 2018, 15:31

Na příjezdu z dálnice D11 do Hradce Králové kontrolovala na začátku tohoto týdne hlídka cizinecké policie třiatřicetiletého...

Aktualizováno 15. listopadu 2018, 14:40

U letiště probíhá rekonstrukce nehody z konce září, kdy ujíždějící...

čtvrtek, 15. listopadu 2018, 14:20

U hradeckého letiště probíhá rekonstrukce dopravní nehody z konce září, kdy sedmadvacetiletý řidič, který ujížděl s kradeným...

Aktualizováno 14. listopadu 2018, 12:45

VIDEO: Žena platila ukradenou platební kartou, hledá ji policie

středa, 14. listopadu 2018, 12:38

Již od 8. září řeší hradecká policie případ krádeže peněženky, která byla na odloženém batohu vedle spícího muže na zastávce MHD...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli. Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. Novinářům o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.