Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Exnáměstka Královéhradeckého kraje soudí za rentgeny, vinu odmítl

 
čtvrtek, 22. listopadu 2018, 16:42

Krajský soud v Hradci Králové se dnes začal nanovo zabývat případem někdejšího prvního náměstka hejtmana Královéhradeckého kraje Rostislava Všetečky z éry exhejtmana Pavla Bradíka (ODS). Kauza, kterou vrátil Nejvyšší soud, se týká smlouvy na nákup rentgenů pro nemocnice hradeckého kraje, kterou Všetečka podepsal v roce 2008. Všetečka, který se v případu zodpovídá z porušování povinnosti při správě cizího majetku, dnes vinu odmítl.

„Po celou dobu se cítím být nevinen a doufám, že se to i prokáže," řekl dnes Všetečka. Krajský soud líčení odročil na konec listopadu, kdy bude další dokazování.

Vleklý případ začaly soudy projednávat před pěti lety. Poprvé byla obžaloba podána v květnu 2013. První rozsudek Všetečka vyslechl před třemi lety, kdy ho okresní soud obžaloby zprostil. Odvolací krajský soud v únoru 2016 verdikt zrušil a vrátil prvoinstančnímu soudu, který v červnu téhož roku Všetečku potrestal za porušení povinnosti při správě cizího majetku dvouletým vězením s podmínkou na pět let a zakázal mu pět let vykonávat činnost ve statutárních orgánech. Krajský soud v listopadu 2016 jako odvolací soud vyměřil obžalovanému dva roky vězení s podmínkou na čtyři roky. Po dovolání obhajoby letos v květnu Nejvyšší soud rozsudek krajského soudu zrušil a vrátil kauzu ke krajskému soudu.

Krajský soud před dvěma lety rozhodl, že Všetečka smlouvu podepsal neoprávněně. Jedním z důvodů, proč Nejvyšší soud vrátil kauzu do Hradce, bylo to, že obchodní zákoník, který upravoval povinnost vyžádat si souhlas dozorčí rady, byl od ledna 2014 zrušen a nahrazen novým, který takovou povinnost už neupravuje. Podle Nejvyššího soudu obžalovanému nelze přičítat k tíži, že porušil povinnost, která mu byla uložena zrušeným zákonným ustanovením.

Všetečka coby náměstek pro zdravotnictví podepsal smlouvu jako předseda představenstva krajského zdravotnického holdingu. Dodavatelem rentgenové techniky za téměř 118 milionů korun byla firma Puro-Klima. Obžaloba ho viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a tvrdí, že cena dodávky obvyklá na trhu byla okolo 100 milionů korun, a způsobená škoda tak činí více než 13 milionů. K podpisu smlouvy prý Všetečka neměl souhlas dozorčí rady, který údajně pro tento případ vyplýval z obchodního zákoníku. Všetečka, jemuž v případu při prokázání viny stále hrozí dva až osm let vězení, tvrdil, že nákup schválily příslušné orgány kraje.

Zakázka na rentgeny měla mít další etapy, ale nové vedení kraje v čele s ČSSD v ní už nepokračovalo a snažilo se z ní vyvázat. V roce 2009 se kraj s firmou Puro-Klima dohodl na zrušení Všetečkou podepsané smlouvy a na uzavření nové dohody na dodávku rentgenů.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Ukrajinec se v Hradci vydával za svého bratra z Maďarska. Kromě...

čtvrtek, 22. listopadu 2018, 15:31

Na příjezdu z dálnice D11 do Hradce Králové kontrolovala na začátku tohoto týdne hlídka cizinecké policie třiatřicetiletého...

Aktualizováno 15. listopadu 2018, 14:40

U letiště probíhá rekonstrukce nehody z konce září, kdy ujíždějící...

čtvrtek, 15. listopadu 2018, 14:20

U hradeckého letiště probíhá rekonstrukce dopravní nehody z konce září, kdy sedmadvacetiletý řidič, který ujížděl s kradeným...

Aktualizováno 14. listopadu 2018, 12:45

VIDEO: Žena platila ukradenou platební kartou, hledá ji policie

středa, 14. listopadu 2018, 12:38

Již od 8. září řeší hradecká policie případ krádeže peněženky, která byla na odloženém batohu vedle spícího muže na zastávce MHD...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.