Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Šlápnou na plyn a snaží se ujet. Policie honí na Hradecku v průměru pět řidičů za měsíc

 
středa, 31. října 2018, 17:50

Jen za několik předchozích týdnů eviduje policie na Královéhradecku řadu případů agresivního a bezohledného ujíždění před silniční kontrolou. Podle Jana Čížkovského z Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje se v průměru jedná o 4 až 5 takových případů měsíčně. Honička přitom často končí nehodou a škodou na majetku, v některých případech i zraněními.

„Nejčastěji řidiči před policií prchají z důvodu předchozího spáchání přestupku či trestného činu, ujíždějí s kradenými vozidly a velice často pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky,“ řekl Čížkovský.

Pro okolí je vždy počínání prchajícího řidiče velice riskantní, i proto policisté využívají všech možných zákonných prostředků k co nejvčasnějšímu a bezpečnému zastavení vozidla. Ať už se jedná o koordinované řízení sil a prostředků operačním střediskem a využití dalších hlídek, opakované výzvy k zastavení, použití zastavovacích pásů, nebo například zahrazení cesty vozidlem. Dále je možno využít donucovacích prostředků hrozby namířenou střelnou zbraní, či varovného výstřelu. V krajní možnosti je řešením přímé použití zbraně.

V některých případech pak lidé vědomě maří výkon úředního rozhodnutí, protože mají platný zákaz řízení či šoférují auto, které má špatný technický stav. Výjimkou nejsou ani vozidla bez technického průkazu. 

„Nutno říci, že řidiči tak konají vědomě, záměrně neuposlechnou pokynu k zastavení a policisté je jistě nenutí k honičce. K ujíždění dochází po zákonné výzvě k zastavení zpravidla na vytipovaném bezpečném místě, a to v rámci běžné silniční kontroly,“ dodal mluvčí Čížkovský.

Když řidiči výzvu policie k zastavení neuposlechnou a bezmyšlenkovitě ujíždějí, ohrožují své okolí. 

Nejednou se prý královéhradeckým policistům dokonce stalo, že řidič po zastavení slyšel řadu nepěkných slov i od posádky jeho vozu, která s ním ujíždět nechtěla. 

Neuposlechnutí výzvy k zastavení může přinést pokutu v řádech několika desítek tisíc korun, zákaz řízení nebo postih za trestný čin. „U trestných činů můžeme například hovořit o obecném ohrožení na který trestní zákoník pamatuje až osmiletým pobytem za mřížemi. V nejhorším případě může dojít i ke zranění, či úmrtí osob, což je nejzávažnější následek,“ uzavřel mluvčí.

Napsal Tomáš Vodička | Foto Policie ČR
 


 

Kam dál?

Z obchodů ukradl dva mobilní telefony a zlatý prsten, vynést mu to...

středa, 31. října 2018, 13:15

Případ tří srpnových krádeží během dvou dnů nyní objasnila hradecká policie. Sedmatřicetiletý zloděj chodil krást do jednoho...

VIDEO: Muž si v bankomatu zapomněl vybrané peníze a přišel o ně....

úterý, 30. října 2018, 12:41

Sedmadvacetiletý muž si vybral 1500 korun z bankomatu v centru Hradce, peníze si ale zapomněl vzít a odešel pryč. Peníze se během...

Policie hledá muže, který by mohl něco vědět o požárech kontejnerů v...

pondělí, 29. října 2018, 14:13

Hradecká policie od března letošního roku řeší už 5 případů požárů kontejnerů. Někdo je úmyslně zapálil v ulicích Štefánikova,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.