Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Šlápnou na plyn a snaží se ujet. Policie honí na Hradecku v průměru pět řidičů za měsíc

 
středa, 31. října 2018, 17:50

Jen za několik předchozích týdnů eviduje policie na Královéhradecku řadu případů agresivního a bezohledného ujíždění před silniční kontrolou. Podle Jana Čížkovského z Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje se v průměru jedná o 4 až 5 takových případů měsíčně. Honička přitom často končí nehodou a škodou na majetku, v některých případech i zraněními.

„Nejčastěji řidiči před policií prchají z důvodu předchozího spáchání přestupku či trestného činu, ujíždějí s kradenými vozidly a velice často pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky,“ řekl Čížkovský.

Pro okolí je vždy počínání prchajícího řidiče velice riskantní, i proto policisté využívají všech možných zákonných prostředků k co nejvčasnějšímu a bezpečnému zastavení vozidla. Ať už se jedná o koordinované řízení sil a prostředků operačním střediskem a využití dalších hlídek, opakované výzvy k zastavení, použití zastavovacích pásů, nebo například zahrazení cesty vozidlem. Dále je možno využít donucovacích prostředků hrozby namířenou střelnou zbraní, či varovného výstřelu. V krajní možnosti je řešením přímé použití zbraně.

V některých případech pak lidé vědomě maří výkon úředního rozhodnutí, protože mají platný zákaz řízení či šoférují auto, které má špatný technický stav. Výjimkou nejsou ani vozidla bez technického průkazu. 

„Nutno říci, že řidiči tak konají vědomě, záměrně neuposlechnou pokynu k zastavení a policisté je jistě nenutí k honičce. K ujíždění dochází po zákonné výzvě k zastavení zpravidla na vytipovaném bezpečném místě, a to v rámci běžné silniční kontroly,“ dodal mluvčí Čížkovský.

Když řidiči výzvu policie k zastavení neuposlechnou a bezmyšlenkovitě ujíždějí, ohrožují své okolí. 

Nejednou se prý královéhradeckým policistům dokonce stalo, že řidič po zastavení slyšel řadu nepěkných slov i od posádky jeho vozu, která s ním ujíždět nechtěla. 

Neuposlechnutí výzvy k zastavení může přinést pokutu v řádech několika desítek tisíc korun, zákaz řízení nebo postih za trestný čin. „U trestných činů můžeme například hovořit o obecném ohrožení na který trestní zákoník pamatuje až osmiletým pobytem za mřížemi. V nejhorším případě může dojít i ke zranění, či úmrtí osob, což je nejzávažnější následek,“ uzavřel mluvčí.

Napsal Tomáš Vodička | Foto Policie ČR
 


 

Kam dál?

Z obchodů ukradl dva mobilní telefony a zlatý prsten, vynést mu to...

středa, 31. října 2018, 13:15

Případ tří srpnových krádeží během dvou dnů nyní objasnila hradecká policie. Sedmatřicetiletý zloděj chodil krást do jednoho...

VIDEO: Muž si v bankomatu zapomněl vybrané peníze a přišel o ně....

úterý, 30. října 2018, 12:41

Sedmadvacetiletý muž si vybral 1500 korun z bankomatu v centru Hradce, peníze si ale zapomněl vzít a odešel pryč. Peníze se během...

Policie hledá muže, který by mohl něco vědět o požárech kontejnerů v...

pondělí, 29. října 2018, 14:13

Hradecká policie od března letošního roku řeší už 5 případů požárů kontejnerů. Někdo je úmyslně zapálil v ulicích Štefánikova,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě, neefektivně a netransparentně, podpora byla roztříštěná a kvůli chybějícímu informačnímu systému náročná pro poskytovatele i příjemce. Na základě prověrky o tom dnes informoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.