Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hradec dá přebytek rozpočtu hlavně na stadion a opravy škol

 
úterý, 24. dubna 2018, 19:14

Zastupitelé Hradce Králové dnes z přebytku loňského hospodaření ve výši 285 milionů korun přidělili 100 milionů korun na financování chystané stavby fotbalového stadionu a 158 milionů korun na investice a opravy. Peníze půjdou zejména na opravy škol, ulic a chodníků, půjde o pět desítek projektů a staveb. Zbylé peníze z loňského přebytku hospodaření by měli zastupitelé rozdělit ve zbytku letošního roku.

Loňské rozpočtové hospodaření stotisícového Hradce Králové skončilo přebytkem 335 milionů korun. Příjmy činily 2,08 miliardy korun a výdaje 1,74 miliardy. Po celkovém finančním vypořádání loňského roku městu k volnému použití zbylo 285 milionů korun. Zastupitelé dnes nejprve celou částku přesunuli do rezervy rozpočtu a následně z ní většinu peněz rozdělili.

„Chceme, aby se volné peníze co nejdříve použily na akce, které jsou projektově připravené, mají již stavební povolení nebo ho nepotřebují,“ řekl primátor Zdeněk Fink (HDK).

Největší jednotlivou akcí nově zařazenou k financování je rekonstrukce ulic K Labi a Machkova v částce 36,2 milionu korun. Přes 44 milionů korun půjde do oprav škol, kdy 16 milionů korun připadne na opravy školních hřišť. Opravy se chystají také v základních školách SNP a Pouchov a Jeslích Orlická kotlina. Do oprav chodníků na zchátralé panelákové Benešově třídě město pošle 11,5 milionu korun. Významných 20,5 milionu korun zastupitelé přidělili na výkupy pozemků, staveb a budov.

Dosud mělo město v investičních plánech letošního roku zahrnutou především přestavbu Základní umělecké školy Střezina. Celková hodnota přestavby školy je téměř 160 milionů korun bez DPH, z nichž by letos měla být prostavěna asi polovina. Celkové investice města byly pro letošní rok dosud kalkulovány na úrovni 186 milionů korun.

Hlavní investicí města bude v následujících letech stavba fotbalové arény s kapacitou téměř 10.000 sedících diváků a odhadovanými náklady 550 milionů korun bez DPH. Město nyní kontroluje prováděcí dokumentaci ke stavbě a v květnu by orgány města mohly rozhodnout o vyhlášení soutěže na stavební firmu. Vlastní stavba by mohla začít na podzim.

Radnice již nepočítá s tím, že bude tvořit zvláštní finanční rezervu pro dokončení celkové opravy Benešovy třídy v odhadované hodnotě 700 milionů korun. Loni zastupitelé do rezervy z výsledku roku 2016 přidělili 50 milionů korun s tím, že další peníze do rezervy půjdou v dalších pěti až sedmi letech. Podle vedení města je však takovéto blokování peněz nevýhodné, a to kvůli nulovému zhodnocení peněz na účtech. „Výhodnější je dát peníze na to, co můžeme udělat. Můžeme tím i snížit úvěrovou zátěž a peníze si na Benešovu třídu půjčit v době, až bude její oprava připravena,“ uvedl Fink.

Město loni své zadlužení opět snížilo, když celkový objem úvěrů zmenšilo na 624 milionů korun z předloňských 670 milionů. Zadlužení snížilo čtvrtý rok po sobě, na konci roku 2013 bylo zatíženo dluhem 842 milionů korun.

Napsal(a) ČTK | Foto Tomáš Vodička
 


 

Kam dál?

V Královéhradeckém kraji loni stoupl počet podnikatelů

neděle, 8. dubna 2018, 14:00

Počet ekonomických subjektů registrovaných v Královéhradeckém kraji se loni zvýšil o jedno procento na dosud nejvyšších 139 199....

Lesy ČR zvýší výdaje na boj s kůrovcem o čtvrtinu na 192 mil. Kč

sobota, 7. dubna 2018, 09:00

Státní podnik Lesy České republiky chce letos zvýšit výdaje na boj s kůrovcem o čtvrtinu na 192 milionů korun z loňských 153...

Hradec Králové loni hospodařil s přebytkem 335 milionů korun

čtvrtek, 5. dubna 2018, 14:00

Loňské hospodaření stotisícového Hradce Králové skončilo kladným výsledkem 335,2 milionu korun. Příjmy činily 2,08 miliardy korun...

Obce v zóně Solnice-Kvasiny mohou žádat o dotace na stavbu bytů

středa, 4. dubna 2018, 11:30

Obce v průmyslové zóně Solnice - Kvasiny na Rychnovsku mohou žádat o dotace na výstavbu bytů a infrastruktury. Celková suma...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Projekt haly je mrtvý, tvrdí budějcký primátor. Multifunkční centrum se ani letos stavět nebude

Ani v tomto roce se Budějce v kauze bourání Sportovní haly a výstavby Multifunkčního centra Dlouhá louka posunu nedočkají. Hnutí Občané pro Budějovice se po zveřejnění nového posudku od projektu distancovalo. Na samotné hlasování o multifunkčním centru na zastupitelstvu nedošlo. Primátor Svoboda však prohlásil, že je projekt mrtvý.

Zemřel extravagantní zpěvák Dan Nekonečný, bylo mu 52 let

Smutná zpráva přišla z pražských Řeporyjí. Podle informací Novinek zde byl v jednom z bytů nalezen zpěvák Dan Nekonečný bez známek života. Příčinu úmrtí zjišťují vyšetřovatelé. Legendární hudebník známý svým extravagantním vystupováním by letos v červnu oslavil 53. narozeniny. Informaci potvrdil na Twitteru starosta Řeporyjí Pavel Novotný.

Europoslanci schválili kontroverzní reformu autorského práva na internetu

Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili spornou reformu ochrany autorských práv na internetu, jejímž cílem je přizpůsobit evropské autorské právo digitální éře. Příslušnou směrnici musejí ještě formálně schválit členské státy EU a jednotlivé země pak budou mít dva roky na to, aby ji převedly do svého práva.