Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lesy ČR zvýší výdaje na boj s kůrovcem o čtvrtinu na 192 mil. Kč

 
sobota, 7. dubna 2018, 09:00

Státní podnik Lesy České republiky chce letos zvýšit výdaje na boj s kůrovcem o čtvrtinu na 192 milionů korun z loňských 153 milionů. Kůrovcovou kalamitou jsou nejvíce postižené lesy na severní Moravě v okolí Bruntálu, Města Albrechtice, Šternberku a Opavy. S kalamitou kůrovce lesníci bojují od roku 2016, kdy k velkému rozšíření škůdce výrazně přispělo sucho v roce 2015.

Loni Lesy ČR musely zadat ke zpracování 4,77 milionu metrů krychlových dříví v rámci takzvané nahodilé těžby. Představovalo to přes polovinu celkové těžby. Samotného kůrovcového dříví se vytěžilo přes 2,57 milionu metrů krychlových, meziročně o sedm procent více.

Podnik letos v rámci boje s kůrovcem plánuje položení 250 000 lapáků z pokácených stromů a 45 000 feromonových lapačů. Podnik také chystá nákup téměř 2000 insekticidních sítí, což je nový způsob ochrany dřeva před kůrovcem. Loni sítí, kterými se pokrývají skládky dřeva, podnik použil téměř 700.

Pro rychlejší likvidaci kůrovce také každý ze čtyř lesních závodů Lesů ČR zřídil na severní Moravě vlastní detašované pracoviště. „Na tamějších lesních správách jsme významně posílili personál, přijali jsme více než 100 lidí, kteří se starají o ochranu lesa a vyhledávají a vyznačují kůrovcovou hmotu,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Podle kůrovcové situace podnik také rozdělil revíry na standardní, lokálně kalamitní a kalamitní s kůrovcovými těžbami. Z 850 revírů je 112 kalamitních nebo lokálně kalamitních.

Podnik připravuje také nákup dvou harvestorových souprav, což jsou stroje na těžbu dřeva. Na Moravu podnik přemístil i techniku z lesních závodů a připravuje vlastní mokré sklady dřeva, a to na lesních správách Město Albrechtice, Bruntál a Karlovice. „Dřevo ochrání postřik. Umožní skladovat kulatinu dlouhodobě bez znehodnocení trhlinami nebo houbami,“ dodal Szórád.

Šíření kůrovce je hodně závislé na počasí. Při trvajícím teplém počasí je kůrovec schopen se vylíhnout v několika generacích a množit se geometrickou řadou.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Hradec Králové loni hospodařil s přebytkem 335 milionů korun

čtvrtek, 5. dubna 2018, 14:00

Loňské hospodaření stotisícového Hradce Králové skončilo kladným výsledkem 335,2 milionu korun. Příjmy činily 2,08 miliardy korun...

Obce v zóně Solnice-Kvasiny mohou žádat o dotace na stavbu bytů

středa, 4. dubna 2018, 11:30

Obce v průmyslové zóně Solnice - Kvasiny na Rychnovsku mohou žádat o dotace na výstavbu bytů a infrastruktury. Celková suma...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podle Babiše není výrok Novákové důvodem k zásadním krokům

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům, řekl novinářům v Jeruzalémě premiér Andrej Babiš (ANO) na dotaz, zda Novákovou odvolá. Vyjádření ministryně v nedělním pořadu 168 hodin České televize, že data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí a Češi spíš hledají připojení k wi-fi sítím, považuje za nešťastné.

VIDEO: Legendární Čtyřlístek letos slaví 50 let. K narozeninám vychází celovečerní film

Legendární český komiks Čtyřlístek letos oslaví 50 let! U příležitosti kulatého výročí vstoupí 4. dubna do kin celovečerní film s názvem Velké dobrodružství Čtyřlístku.

Ozzy Osbourne ruší ze zdravotních důvodů další koncerty

Legendární Ozzy Osbourne byl nucen odložit další část svého rozlučkového turné No More Tours 2. Zpěvákův management oznámil, že se ruší koncerty v Austrálii, Novém Zélandu a Japonsku. Děje se tak ze zdravotních důvodů. Už dříve byla zrušena i evropská část šňůry.