Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lesy ČR zvýší výdaje na boj s kůrovcem o čtvrtinu na 192 mil. Kč

 
sobota, 7. dubna 2018, 09:00

Státní podnik Lesy České republiky chce letos zvýšit výdaje na boj s kůrovcem o čtvrtinu na 192 milionů korun z loňských 153 milionů. Kůrovcovou kalamitou jsou nejvíce postižené lesy na severní Moravě v okolí Bruntálu, Města Albrechtice, Šternberku a Opavy. S kalamitou kůrovce lesníci bojují od roku 2016, kdy k velkému rozšíření škůdce výrazně přispělo sucho v roce 2015.

Loni Lesy ČR musely zadat ke zpracování 4,77 milionu metrů krychlových dříví v rámci takzvané nahodilé těžby. Představovalo to přes polovinu celkové těžby. Samotného kůrovcového dříví se vytěžilo přes 2,57 milionu metrů krychlových, meziročně o sedm procent více.

Podnik letos v rámci boje s kůrovcem plánuje položení 250 000 lapáků z pokácených stromů a 45 000 feromonových lapačů. Podnik také chystá nákup téměř 2000 insekticidních sítí, což je nový způsob ochrany dřeva před kůrovcem. Loni sítí, kterými se pokrývají skládky dřeva, podnik použil téměř 700.

Pro rychlejší likvidaci kůrovce také každý ze čtyř lesních závodů Lesů ČR zřídil na severní Moravě vlastní detašované pracoviště. „Na tamějších lesních správách jsme významně posílili personál, přijali jsme více než 100 lidí, kteří se starají o ochranu lesa a vyhledávají a vyznačují kůrovcovou hmotu,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Podle kůrovcové situace podnik také rozdělil revíry na standardní, lokálně kalamitní a kalamitní s kůrovcovými těžbami. Z 850 revírů je 112 kalamitních nebo lokálně kalamitních.

Podnik připravuje také nákup dvou harvestorových souprav, což jsou stroje na těžbu dřeva. Na Moravu podnik přemístil i techniku z lesních závodů a připravuje vlastní mokré sklady dřeva, a to na lesních správách Město Albrechtice, Bruntál a Karlovice. „Dřevo ochrání postřik. Umožní skladovat kulatinu dlouhodobě bez znehodnocení trhlinami nebo houbami,“ dodal Szórád.

Šíření kůrovce je hodně závislé na počasí. Při trvajícím teplém počasí je kůrovec schopen se vylíhnout v několika generacích a množit se geometrickou řadou.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Hradec Králové loni hospodařil s přebytkem 335 milionů korun

čtvrtek, 5. dubna 2018, 14:00

Loňské hospodaření stotisícového Hradce Králové skončilo kladným výsledkem 335,2 milionu korun. Příjmy činily 2,08 miliardy korun...

Obce v zóně Solnice-Kvasiny mohou žádat o dotace na stavbu bytů

středa, 4. dubna 2018, 11:30

Obce v průmyslové zóně Solnice - Kvasiny na Rychnovsku mohou žádat o dotace na výstavbu bytů a infrastruktury. Celková suma...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Cyklista spadl ve Věkoších z kola, po pár...

  • V ulici Úprkova srazilo auto školačku, se...

  • Kuriózní nehoda na Slezském Předměstí. Namol...

  • Policie hledá muže, který měl u základní...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Školy v Česku vzdělávají pro minulost, ne pro budoucnost. Škodí to nejen žákům, ale celé zemi

České školství možná překročilo bod, odkud není návratu. Čerstvá zpráva Aspen Institute o současném Česku popisuje náš vzdělávací systém způsobem, který by měl spustit všeobecný alarm. Nejde jen o znalosti – úroveň vzdělání přímo souvisí i s chudobou a stavem společnosti. Řešení jsou přitom podle výzkumníků na stole, zatím ale chybí vůle je prosadit.

Polsko zavádí na hranicích kontroly

Motoristé cestující do Polska se musí připravit na zdržení na hranicích. Náš severní soused totiž opět zavedl hraniční kontroly kvůli mezinárodní klimatické konferenci, která se příští měsíc koná Katovicích. Na akci dorazí stovky významných hostů, mezi nimi také politici.

Tým silniční bezpečnosti: Kvalitní zimní obutí se opravdu vyplatí

Zima se již projevila v plné síle. Většinu republiky zasypal sníh. Na silnicích musíme také počítat s námrazou. Jezdit i v tomto období na letních pneumatikách? „Ani náhodou,“ upozorňuje Tým silniční bezpečnosti.