Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lesy ČR zvýší výdaje na boj s kůrovcem o čtvrtinu na 192 mil. Kč

 
sobota, 7. dubna 2018, 09:00

Státní podnik Lesy České republiky chce letos zvýšit výdaje na boj s kůrovcem o čtvrtinu na 192 milionů korun z loňských 153 milionů. Kůrovcovou kalamitou jsou nejvíce postižené lesy na severní Moravě v okolí Bruntálu, Města Albrechtice, Šternberku a Opavy. S kalamitou kůrovce lesníci bojují od roku 2016, kdy k velkému rozšíření škůdce výrazně přispělo sucho v roce 2015.

Loni Lesy ČR musely zadat ke zpracování 4,77 milionu metrů krychlových dříví v rámci takzvané nahodilé těžby. Představovalo to přes polovinu celkové těžby. Samotného kůrovcového dříví se vytěžilo přes 2,57 milionu metrů krychlových, meziročně o sedm procent více.

Podnik letos v rámci boje s kůrovcem plánuje položení 250 000 lapáků z pokácených stromů a 45 000 feromonových lapačů. Podnik také chystá nákup téměř 2000 insekticidních sítí, což je nový způsob ochrany dřeva před kůrovcem. Loni sítí, kterými se pokrývají skládky dřeva, podnik použil téměř 700.

Pro rychlejší likvidaci kůrovce také každý ze čtyř lesních závodů Lesů ČR zřídil na severní Moravě vlastní detašované pracoviště. „Na tamějších lesních správách jsme významně posílili personál, přijali jsme více než 100 lidí, kteří se starají o ochranu lesa a vyhledávají a vyznačují kůrovcovou hmotu,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Podle kůrovcové situace podnik také rozdělil revíry na standardní, lokálně kalamitní a kalamitní s kůrovcovými těžbami. Z 850 revírů je 112 kalamitních nebo lokálně kalamitních.

Podnik připravuje také nákup dvou harvestorových souprav, což jsou stroje na těžbu dřeva. Na Moravu podnik přemístil i techniku z lesních závodů a připravuje vlastní mokré sklady dřeva, a to na lesních správách Město Albrechtice, Bruntál a Karlovice. „Dřevo ochrání postřik. Umožní skladovat kulatinu dlouhodobě bez znehodnocení trhlinami nebo houbami,“ dodal Szórád.

Šíření kůrovce je hodně závislé na počasí. Při trvajícím teplém počasí je kůrovec schopen se vylíhnout v několika generacích a množit se geometrickou řadou.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Hradec Králové loni hospodařil s přebytkem 335 milionů korun

čtvrtek, 5. dubna 2018, 14:00

Loňské hospodaření stotisícového Hradce Králové skončilo kladným výsledkem 335,2 milionu korun. Příjmy činily 2,08 miliardy korun...

Obce v zóně Solnice-Kvasiny mohou žádat o dotace na stavbu bytů

středa, 4. dubna 2018, 11:30

Obce v průmyslové zóně Solnice - Kvasiny na Rychnovsku mohou žádat o dotace na výstavbu bytů a infrastruktury. Celková suma...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • FOTO: Královéhradečtí hasiči jsou nejlepší...

  • Nestanovili jsme si žádnou metu, na kterou...

  • Více než čtvrt milionu lidí si musí do konce...

  • GLOSA: Lukáš Dvořák aneb malý velký muž

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Smrtící syntetickou drogu šířil i žák základní školy

Smrtící syntetickou drogu v Moravskoslezském kraji šířil i žák základní školy. Obviněn s ohledem na věk nebude. Policie už v případu obvinila 11 lidí. Látkou se přiotrávilo 23 lidí, dva muži po jejím užití zemřeli.

Kdo tohle vymyslel, nechápavě lidé kroutí hlavami nad novými zelenobílými sloupky v Budějcích

Výsledek modernizace frekventované Lidické třídy v Českých Budějovicích mnozí lidé hodně jadrně komentují. Nejsou s úpravami spokojeni. Nedávno to byly ostrůvky, které místní připravily o parkovací místa. A teď to je šrafování se zelenobílými sloupky. To jsou takzvané balisety, kterých na Lidické vyrostlo celkem 38. Přišly na zhruba 57 tisíc korun. A i ty lidem bydlícím na Lidické zabraly místa k parkování a podle nich nesmyslně zúžily vozovku. Krajský správce komunikace je ale jiného názoru.

Kvůli alkoholu zemřely v roce 2016 přes tři miliony lidí

V důsledku konzumace alkoholu zemřely v roce 2016 po celém světě více než tři miliony lidí. Alkohol tak stál za každým dvacátým úmrtím, vyplývá ze zprávy, kterou na svých internetových stránkách zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Více než tři čtvrtiny úmrtí způsobených alkoholem podle WHO připadaly na muže.