Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Každý třetí řidič z Královéhradecka za volantem někdy fotil nebo natáčel videa

 
pondělí, 25. června 2018, 16:15

Mobil za volant nepatří. To budou 30. června a 1. července řidičům ve všech regionech připomínat koordinátoři Besipu v rámci kampaně #nepozornostzabíjí České asociace pojišťoven. Pokusí se tím změnit špatné návyky řidičů a snížit tak čísla nehodovosti. V České republice totiž používají mobilní telefon při řízení zhruba dvě třetiny řidičů. K fotografování a natáčení videí se přiznává nejvíce řidičů v Královéhradeckém kraji.

Nevěnování se řízení je dlouhodobě nejčastější příčinou dopravních nehod, přičemž používání telefonu na tom má největší podíl. Podle průzkumu agentury STEM/MARK, který si pro účely kampaně nechala zpracovat ČAP, využívání mobilu při řízení přiznávají téměř dvě třetiny řidičů. Zároveň z ukazatelů nehodovosti vyplývá, že za prvních pět měsíců letošního roku zemřelo v důsledku nepozornosti za volantem již 24 osob.

Zvrátit tyto hrůzné statistiky má preventivní dopravněbezpečnostní akce, chystaná v rámci kampaně ČAP #nepozornostzabíjí. Bezpečnostní specialisté v reflexních vestách při ní budou ve spolupráci s Policií ČR poukazovat na fatální důsledky nezodpovědného jednání řidičů. „Výzkum nám ukázal, že ke změně chování řidiče nepřiměje ani zastavení policií, ani vyšší pokuty, ale spíše zodpovědnost za druhého člověka, nebo dokonce teprve smrtelná autonehoda. Tomu však chceme předejít, proto vysíláme lidi přímo do terénu, aby veřejnost zblízka seznámili s reálnými čísly a apelovali tak na změnu jejich chování ještě předtím, než se něco vážného stane,“ říká ke kampani výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Na používání mobilu při řízení se nejpřísněji dívají v Královéhradeckém kraji. Bezmála polovina řidičů tento přestupek považuje za velmi závažný, zatímco například v Jihomoravském kraji je to pouze třetina a v Praze ještě méně. Řidiči Královéhradecka také výrazně častěji znají správnou odpověď na otázku, jaké sankce jsou za tento přestupek vyměřeny. „Zdejší řidiči ale kralují disciplíně focení a natáčení během řízení. Téměř 30 procent Královéhradeckých již někdy za volantem natáčelo, což je skoro každý třetí. V ostatních krajích, jako třeba v Pardubickém, je to až každý desátý řidič,“ poukazuje na kuriózní specifika řidičů z Královéhradeckého kraje Matoušek.

Od začátku letošního roku do konce května vyšetřovala Policie ČR přes 41 tisíc dopravních nehod, přičemž nepozornost při řízení stojí za pětinou z nich. „Nejčastěji k nehodám vyjíždíme na území hlavního města Prahy a do Středočeského kraje, dále pak do Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Nejméně nehod řešíme na silnicích v Karlovarském a Plzeňském kraji,“ popisuje stav na českých silnicích plk. Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie Policejního prezidia ČR.

Cílem bezpečnostní akce je především přesvědčit řidiče o nevhodnosti používání mobilních telefonů během řízení a dosáhnout tak změny jejich chování a tím i snížení počtu dopravních nehod. Pomoci tomu mohou i reflexní vesty s logem kampaně #nepozornostzabíjí, které budou specialisté Besipu rozdávat řidičům zastaveným na vybraných místech republiky kvůli běžné silniční kontrole. „Pro tuto preventivní akci jsme účelně vybrali dopravně frekventovaný termín prvního víkendu prázdnin. Věříme, že statistická data a drobné předměty, které zastaveným předáme, pomohou přimět řidiče k zodpovědnějšímu chování vždy, když příště usednou za volant,“ dodává Tomáš Neřold, pověřený vedoucí oddělení bezpečnosti provozu Besip Ministerstva dopravy ČR.

Tisková zpráva | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

Na železnici v Královéhradeckém kraji budou o prázdninách čtyři výluky

pondělí, 25. června 2018, 14:35

Cestování na železnici lidem v Královéhradeckém kraji o prázdninách zkomplikují čtyři výluky. Budou na tratích z Jaroměře do...

Policisté na víkend chystají rozsáhlé kontroly. Zaměří se na...

sobota, 23. června 2018, 08:45

Již tento víkend se musí řidiči připravit na zvýšené policejní kontroly. Dopravní policie startuje celorepublikovou dopravně...

Hradec Králové převzal první polovinu z dvaceti elektrobusů za 246...

pátek, 22. června 2018, 16:45

Dopravní podnik města Hradce Králové dnes převzal prvních deset z dvaceti elektrobusů, které o prázdninách začlení do vozového...

Dopravu na hradeckém okruhu komplikoval spadlý náklad. Z nákladního...

čtvrtek, 21. června 2018, 18:15

Nehoda se stala dnes kolem poledne na Gočárově okruhu, konkrétně na světelné křižovatce s ulicí Víta Nejedlého, kde se z...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V oblíbeném lyžařském středisku v Rakousku se srazilo pět kabinek lanovky

Těšíte se na nadcházející lyžařskou sezónu? Oblíbenou destinací lyžařů z jižní Moravy je sousední Rakousko, kde tamní alpské vrchy nabízejí kilometry perfektně upravených sjezdovek. Ani v Rakousku však ne vždy funguje podle představ. Důkazem je video z lyžařského areálu Hochzillertal, na kterém je vidět následek nehody několika kabin lanovky.

Policie prověřuje zakázky pro Povodí Labe

Policie z Ústeckého kraje prověřuje zakázky pro státní podnik Povodí Labe se sídlem v Hradci Králové. Kriminalisté si 15. listopadu vyžádali informace a dokumenty k některých obchodním případům z letech 2009 a 2018, sdělila mluvčí podniku Hana Bendová.

Silné zimní bundy přidávají pár centimetrů, které snižují účinnost bezpečnostních pásů

Svrchní zimní oděv v kombinaci s bezpečnostními pásy není pro cestující to nejlepší řešení. Silné zimní bundy přidávají pár centimetrů, které snižují účinnost bezpečnostních pásů.