Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Obyvatelé Hradce se obávají rozšíření trati do Opatovic

 
středa, 4. září 2019, 12:31

Plánované zvýšení kapacity železniční tratě z Hradce Králové do Opatovic nad Labem dnes v královéhradeckém Adalbertinu vyvolalo vzrušenou diskusi místních a zástupců státních institucí. Jednokolejná trať má být podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) rozšířena o další kolej v letech 2022 až 2025. V plánu je kácení zeleně i zrušení přejezdů a jejich náhrada podjezdy či podchody. Veřejné projednání souvisí s posuzováním vlivu stavby na životní prostředí.

Lidem vadí třeba zamýšlený podjezd pro auta mezi ulicemi Kuklenská a Poděbradova na hradeckém Pražském Předměstí místo současného přejezdu. Bojí se, že kvůli výkopům přijdou o vodu ve studních. Problematické je i možné kácení v kaštanové aleji podél ulice Opatovická. Obavy mají i ze zvýšení hluku. "Osobní železniční doprava se má navýšit dvakrát, nemluvě o nákladní. Ekologická zátěž bude značná. S provedením EIA nesouhlasíme," řekla jedna z diskutujících.

Zástupci spolku Kaštanka, který bojuje za zachování kaštanové aleje v Opatovické ulici, uvedli, že dendrologický průzkum nebyl objektivní. Podle průzkumu nejsou stromy v aleji v dobré kondici. "Chceme variantní řešení, aby byla kaštanka zachována. Nejdříve jsme slyšeli, že má zmizet celá, pak město dalo ústupek, že pouze jedna řada," řekl ČTK Jaroslav Kadlec ze spolku. Alej tvoří přirozenou protihlukovou barieru mezi domy a tratí. Petici za zachování aleje podepsaly stovky lidí.

Podle mluvčí magistrátu Kateřiny Šmídové je ve hře víc variant. "Poslední slovo dosud nepadlo. Bude se o tom jednat," řekla Šmídová. Veřejné debaty se zástupci radnice neúčastnili.Kateřina Hladká z pražské projektové firmy SUDOP uvedla, že druhou řadu aleje zřejmě nebude možné při rozšíření trati zachovat.

Modernizace bude pokračovat i v dalších letech

SŽDC letos opakovaně předložila záměr výstavby druhé koleje z Opatovic nad Labem do Hradce Králové k posouzení EIA. Předchozí dokumentaci ministerstvo životního prostředí v roce 2017 vrátilo k doplnění a k doložení hlukové studie.

Druhá kolej má vzniknout na úseku asi sedm kilometrů, opravena bude i nynější kolej. Stavba mezi Hradcem Králové a Opatovicemi bude rozdělena na tři úseky. První a třetí se budou týkat hlavně úprav kolejové části stanic v Opatovicích a v Hradci Králové, druhý vlastní trati mezi stanicemi. Zrušena bude pro osobní dopravu stanice Opatovice nad Labem-Pohřebačka, a naopak bude zřízena nová zastávka Březhrad. Bude také nutno přestavět mosty, přejezdy, upravit propustě na vodních tocích, inženýrské sítě a postavit protihlukové stěny.

Záměr spadá do širší modernizace trati Hradec Králové - Pardubice - Chrudim. Zatím SŽDC dokončila úsek mezi Stéblovou a Opatovicemi. Část z Pardubic do Stéblové se má stavět v roce 2020, kdy se bude modernizovat železniční uzel v Pardubicích. Ostatní stavby jsou v různé fázi přípravy.

Napsal(a) ČTK | Foto Flickr.com
 


 

Kam dál?

Od září bude město využívat elektromobily

neděle, 1. září 2019, 13:12

Město připravuje obměnu vozového parku, v souvislosti s tím se rozhodlo prověřit možnost zařazení vozidel s alternativními...

Nová okružní křižovatka v Dobrušce bude otevřena v neděli

čtvrtek, 29. srpna 2019, 17:16

Na okraji Dobrušky na Rychnovsku skončila přestavba frekventované křižovatky na silnici I/14. Bude průjezdná od nedělního večera...

Od září přibudou autobusy mezi Hradcem Králové a Libercem

středa, 28. srpna 2019, 14:29

Se změnou autobusových jízdních řádů od 1. září přibudou v Královéhradeckém kraji spoje na frekventované trase mezi Hradcem...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.