Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Torzo svinarského mostu se rozebere a uloží na letišti

 
středa, 14. srpna 2019, 17:26

Torzo historického železného mostu přes Orlici ve čtvrti Svinary v Hradci Králové bude rozebráno a uloženo na hradeckém městském letišti. V budoucnu by z něj mohla být lávka pro přemostění Piletického potoka za obchodním centrem Kaufland. Náklady na rozebrání, převoz a uskladnění mostu radnice odhaduje na 218.000 korun. Řekla to náměstkyně primátora pro majetek Věra Pourová.

Železný nýtovaný most plukovníka Šrámka stál nad Orlicí od roku 1907 do roku 2018, kdy jej Královéhradecký kraj kvůli zchátralosti nechal zbourat. Nový moderní most byl na místě železného mostu otevřen letos v květnu.

Původně měla drtivá většina železného mostu skončit ve šrotu a zůstat z něj měly jen fragmenty. Hradec Králové se však dohodl s krajem jako vlastníkem mostu na tom, že si jedno ze dvou polí mostu zdarma převezme a zachová jej budoucím generacím jako ukázku umu tehdejších stavitelů. Most nebyl kulturní památkou, ale podle památkářů měl svou historickou hodnotu. Památkáři se vyslovili pro zachování jeho části.

Nový most stál 80 miliónů korum

Torzo mostu o váze přes 70 tun je od loňského roku ve dvou částech složeno na levém břehu řeky a je obehnáno provizorním plotem. "Torzo koroduje a je potřeba jej zabezpečit a zakrýt, abychom se připravili na jeho další úpravu," řekla Pourová.

Do areálu městského letiště by radnice chtěla most přesunout do konce roku. Náměstek primátora Martin Hanousek (Změna pro Hradec) upozornil na to, že další využití mostu bude záležet i na technické a finanční náročnosti jeho rekonstrukce.

Nový svinarský most, který je důležitý pro dopravu ve východní části stotisícového Hradce Králové, přišel Královéhradecký kraj na 80 milionů korun. Má rozpětí 75 metrů a má dva jízdní pruhy a chodník, zatímco původní nýtovaný most měl jeden jízdní pruh a vedlejší lávku pro pěší. Nový most má jen jedno pole. Původní most byl složený ze dvou polí, která uprostřed podpíral kamenný pilíř.

Napsal(a) ČTK | Foto HK City
 


 

Kam dál?

Zemní práce na obchvatu Jičína jsou v polovině

středa, 14. srpna 2019, 11:22

Hlavní zemní práce na výstavbě severovýchodního obchvatu Jičína jsou přibližně v polovině. Stavbaři se nyní soustředí na...

FOTO: Hasiči vyjížděli k vážné nehodě na Rychnovsku

středa, 14. srpna 2019, 08:56

V části Křivice havaroval osobní automobil do sloupu, na místo události spěchali profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a...

FOTO: Vážná nehoda na Novém Hradci. Auto skončilo po nárazu na boku

úterý, 13. srpna 2019, 15:50

Hradečtí hasiči zasahovali na Svatováclavském náměstí v části Nový Hradec Králové, kde se střetla dodávka s osobním automobilem....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě, neefektivně a netransparentně, podpora byla roztříštěná a kvůli chybějícímu informačnímu systému náročná pro poskytovatele i příjemce. Na základě prověrky o tom dnes informoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.