Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Řidič trefil v plné rychlosti na D11 srnku. Policisté varují, že takových případů přibývá

 
středa, 10. července 2019, 11:00

Srazit při cestě autem zvíře? I když je výskyt takových nehod častější na jaře a na podzim, v poslední době těchto nehod opět přibývá. Zvířata u silnice potkáte hlavně v brzkých ranních nebo pozdních nočních hodinách. Můžete je přitom potkat i na místech, kde byste je rozhodně nečekali – například na dálnici.

Meziroční nárůst počtu dopravních nehod se zvěří dokazuje, že divoké zvěři se v posledních letech opravdu daří. „Tuto statistiku rovněž podpořil poslední týden v Královéhradeckém kraji, policisté během něj evidovali 14 dopravních nehod způsobených střetem motorových vozidel se zvěří," uvedla policejní mluvčí Lucie Konečná.

Všechny nehody se přitom odehrály v brzkých ranních nebo pozdních večerních hodinách, a to na silnicích všech tříd. Přitom taková nehoda může mít tragické následky. 

Zvířata mohou vběhnout i na dálnici

K jedné nehodě došlo i na dálnici D11, kde museli dálniční policisté vyjíždět ke střetu se zvěří ve směru na Prahu. Řidiče tam překvapila srna, která mu skočila do cesty. Řidič neměl šanci zaregovat, a došlo k čelní srážce. „Takový střet pak může být začátkem pro hromadnou dopravní nehodu. Tady naštěstí už nikdo další neboural," upřesnila Konečná.

I když na dálnici řidiči střet se zvěří neočekávají, přesto to nebezpečí hrozí i tam. Zvýšenou pozornost by měli věnovat v okolí nájezdů a výjezdů. 

Hlavní je nestrhnout řízení

Do situace spojené s výskytem zvěře na silnici se může dostat každý, jak ale správně reagovat? Policisté radí hlavně nestrhávat řízení, náraz do zvířete sice bude silný, nicméně ne tolik, jako do stromu nebo do protijedoucího automobilu.

„Začněte brzdit, pokud dojde k nárazu, pokuste se zvíře trefit středem vozu, aby deformační zóny lépe tlumily váš náraz," radí mluvčí. Nejlepší je zkusit takovéto srážce předejít. „Není to vždy úplně lehké, nicméně pokud budete sledovat krajnice a nebudete se ničím rozptylovat, určitě tuto šanci zvýšíte," dodala mluvčí. 

Zároveň doporučuje snížit rychlost tam, kde výskyt zvířat očekáváte.„Pokud už nějakou zvěř uvidíte, vypněte dálková světla. A mějte na paměti, že zvěř chodí ve skupinách," uzavřela Konečná.

Napsal(a) Martin Šeda | Foto PČR
 


 

Kam dál?

Na trati Praha – Hradec začne ve čtvrtek velká vlaková výluka

středa, 10. července 2019, 10:46

Už ve čtvrtek 11. července začne na hlavní železniční trati z Hradce Králové do Prahy výluka. Potrvá až do 22. července a...

Oprava zničené silnice v Janských Lázních bude stát téměř 50 milionů

středa, 10. července 2019, 06:12

Dlouho připravovaná oprava zničené silnice přes centrum krkonošského střediska Janské Lázně bude stát 49,3 milionu korun s DPH....

Dopravu v Trutnově od pondělí ztíží oprava průtahu města

neděle, 7. července 2019, 15:23

Dopravu v jednatřicetitisícovém Trutnově od pondělí 8. července do konce září zkomplikuje oprava silnice první třídy číslo 16,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.