Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Do autobusového tendru hradeckého kraje se přihlásilo devět firem

 
čtvrtek, 16. května 2019, 19:10

Do osmimiliardového tendru Královéhradeckého kraje na výběr autobusových dopravců se přihlásilo devět dopravních firem. Vítězové budou zajišťovat dotovanou linkovou autobusovou dopravu v kraji od roku 2020 do roku 2030. Kraj vypsal výběrové řízení loni na konci října, uzávěrka pro podání nabídek byla dnes odpoledne. Zakázka je finančním objemem největší v historii kraje.

„Nyní začne proces posuzování a hodnocení nabídek, který bude trvat v řádu týdnů. Zároveň jsme obdrželi jednu námitku, kterou vypořádáme v zákonné lhůtě 15 dnů," řekl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček (ODS). Parametry nabídek ani obsah námitky kraj nekomentoval.

Zakázka je rozdělena na osm územních oblastí. Soutěží se o dopravu na Broumovsku, Náchodsku, Novoměstsku, Rychnovsku, Trutnovsku, Královédvorsku, Hradecku a Jičínsku.

Kraj předpokládá, že po vyhodnocení tendru budou mít vítězné firmy na přípravu zahájení dopravy pro kraj zhruba rok. Vlastní plnění zakázky by mělo začít od změny jízdních řádů v září 2020.

Referenční rozsah výkonu dopravy kraj stanovil na 18,4 milionu autobusových kilometrů ročně. "Aktuální součet maximální výše nabídkových cen v jednotlivých částech je pro jeden rok 716,2 milionu korun bez DPH. Zakázka počítá s nasazením 248 autobusů," uvedlo hejtmanství. Celková cena zakázky je až 7,7 miliardy korun.

Součástí zadávacích podmínek je průměrné stáří autobusů nanejvýš šest let. Ve výběrovém řízení jsou i požadavky na počet nízkopodlažních vozidel, vnitřní teplotu a čistotu, na informační servis, připojení k wi-fi či odbavení i pomocí bankovních karet. "Od nových smluv s dopravci si slibujeme především zkvalitnění poskytovaných služeb tak, abychom mohli k využívání veřejné dopravy přesvědčit větší část veřejnosti," uvedl Červíček.

Zakázku kraj připravoval již v roce 2015, tehdy měla hodnotu 5,5 miliardy korun a měla pokrývat desetileté období od ledna 2017. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ale tendr v roce 2016 pozastavil a v roce 2018 zrušil. Nynější tendr kraj vypsal loni v říjnu.

Protože kraj v původním tendru dopravce nevybral a nemohl smlouvy končící k 31. prosinci 2016 prodloužit, rozhodl se zadat dopravu od 1. ledna 2017 jednacím řízením bez uveřejnění. Kontrakty získalo 12 dopravců, kteří pro kraj už jezdili. Později se jejich počet snížil na 11.

Na konci loňského roku kraji osm z 11 dopravců vypovědělo smlouvy, a to ke konci letošního března. Dopravci po kraji požadovali více peněz, především na mzdy řidičů. Kraj se s dopravci nakonec dohodl na nových podmínkách a doprava od 1. dubna pokračuje v původním rozsahu. Kraj letos dopravcům zaplatí asi 405 milionů korun. Ročně si kraj u dopravců nyní objednává 18,5 milionu kilometrů

Kontrakty stávajícím dopravcům skončí v momentě, kdy se dopravy ujmou vítězové osmimiliardového tendru.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Hradecký kraj začne hodnotit desetiletý tendr na autobusové firmy

čtvrtek, 16. května 2019, 09:07

Královéhradecký kraj dnes odpoledne začne otevíráním nabídek hodnotit osmimiliardový tendr na autobusové dopravce. V soutěži kraj...

VIDEO: Téměř třetina usmrcených při autonehodách nebyla připoutána

středa, 15. května 2019, 15:20

Nejúčinnějším nástrojem pasivní bezpečnosti jsou jednoznačně bezpečnostní pásy. Přesto polovina mladých řidičů EU ve věku 18 až...

Řidička v Kuklenách narazila do auta a nadýchala přes 3,5 promile....

úterý, 14. května 2019, 10:36

K banální dopravní nehodě byli včera odpoledne přivoláni královéhradečtí dopravní policisté. V hradeckých Kuklenách narazila...

Výročí 70 let trolejbusové dopravy v Hradci se blíží. Dopravní podnik...

pondělí, 13. května 2019, 12:30

Letos uplyne 70 let od zahájení pravidelné trolejbusové dopravy v Hradci Králové, kdy 2. května 1949 vyjely vozy na linku Nádraží...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým přírodním podmínkám a dostatečnému dešti je aktuálně ve skvělé formě.

Na webu Mirošovic byl zveřejněný výsledek eurovoleb, už byl stažen

Na webu Mirošovic byl včera odpoledne krátce zveřejněný výsledek eurovoleb v této středočeské obci. Výsledky hlasování o Evropském parlamentu lze přitom v celé EU, tedy i v České republice zveřejňovat až v neděli před půlnocí, kdy už odhlasují voliči ve všech členských státech. Podle kraje šlo o chybu volební komise. Výsledky z webu po upozornění krajského úřadu zmizely, řekla vedoucí oddělení správních agend Středočeského kraje Eva Jůzová.