Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Za couvání a otáčení na D11 už padly tresty. Celá kauza ale ještě není u konce

 
středa, 7. listopadu 2018, 17:00

Video zachycující řidiče na D11, kteří si s dopravními předpisy hlavu moc nelámali, obletělo před několik týdny celou republiku. Zhruba třicítka šoférů na dálnici couvala nebo se otáčela. Řada z nich už zná své tresty, většinou se jednalo o zákaz řízení a několikatisícovou pokutu.

K velmi nebezpečné situaci došlo 16. srpna kolem 18. hodiny za exitem na 68. kilometru D11 (u obce Chýšť – sjezd na Nové Město u Chlumce nad Cidlinou). Právě v těchto místech začali řidiči přijíždět k tvořící se koloně vozidel. „Někteří z nich se rozhodli ulehčit si čekání, a v rozporu se zákonem se začali vracet právě ke sjezdu na 68. kilometru,“ uvedl tehdy mluvčí policie Jan Čížkovský. 

Událost policii oznámili pracovníci Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD), kteří hromadné porušení zákona viděli prostřednictvím kamerového systému. 

Po řidičích následně začala pátrat policie, zveřejnila video z incidentu a obrátila se na veřejnost s prosbou o pomoc. 

„Všichni řidiči byli již dohledání a u těch případů, kde byla dle rozhodnutí zpracovatele případu naplněna skutková podstata protiprávního jednání, došlo k jejich oznámení příslušnému správnímu orgánu,“ uvedl Ondřej Moravčík z Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje. Mluvčí hradeckého magistrátu Petr Vinklář dodal: „Celkem obdržel magistrát od Policie ČR třináct oznámení o přestupku.“ 

Usvědčit řidiče pomohl "Velký bratr"

Bez videozáznamů poskytnutých policii by se pravděpodobně hříšníky dohledat nepodařilo. „Stěžejním důkazem byly kamerové záznamy z projíždějícího kamionu a také materiály, které nám poskytlo ŘSD z kamer umístěných na samotné dálnici,“ uvedl Moravčík.

Srpnová "hromadná couvačka" ale stále není u konce. „V devíti případech již bylo vydáno rozhodnutí, z toho pět jich je již v právní moci. Jedno řízení pak muselo být odložené. Pokud nedojde k odvolání u těch, které ještě nejsou v právní moci, zbývají k dořešení tři případy,“ dodal mluvčí.

Konkrétní tresty podle mluvčího magistrátu prý není možné sdělit, přestupkové řízení je totiž neveřejné. „Z povahy přestupku ale může být řidičům udělena sankce od 5 do 10 tisíc korun, zákaz řízení od 6 do 12 měsíců a v každém případě sedm bodů v rámci bodového systému řidičů,“ řekl Vinklář.

V případě, kdy nebyl řidič tzv. "označen", může být provozovateli vozidla udělena sankce až 100 tisíc korun.

Napsal Tomáš Vodička | Foto Policie ČR
 


 

Kam dál?

Žáci z Vocelovky zdarma seřídí světlomety, stačí přijet do dílen ve...

pondělí, 5. listopadu 2018, 16:28

Kontrolu a seřízení světlometů u auta nebo motorky nabídne řidičům Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vocelova v...

Hradečtí silničáři investovali 40 milionů, budou prohrnovat víc cest

pondělí, 5. listopadu 2018, 07:53

Silničáři v Královéhradeckém kraji před nadcházející zimou investovali do nové techniky zhruba 40 milionů korun. Nakoupili dva...

Lanovka na Sněžku od pondělí do 7.prosince pojede jen o víkendech

sobota, 3. listopadu 2018, 15:25

Kabinová lanovka z Pece pod Sněžkou přes Růžovou horu na Sněžku bude od pondělí do 7. prosince s výjimkou víkendů mimo provoz....

Hradec Králové bude mít v červnu 2019 parkovací dům pro 284 aut

pátek, 2. listopadu 2018, 16:55

V centru Hradce Králové by měl být v polovině příštího roku hotový parkovací dům pro 284 automobilů. Investorem stavby za...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Realitní makléři zřejmě budou muset mít potřebnou kvalifikaci

Realitní makléři zřejmě budou muset mít v budoucnu vysokoškolské vzdělání nebo potřebnou kvalifikaci. Vláda schválila návrh novely zákona, která mění dosavadní volnou živnost realitního makléře na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Realitní kanceláře vesměs vítají, že se podle nich tolik potřebná regulace vůbec přichystala. Mají však řadu výhrad.

Desítky tisíc aut se dál valí přes Olbramovice. ŘSD chybí čtyři tisíce metrů čtverečných pozemků pro stavbu obchvatu

Stavba obchvatu Olbramovic se protáhne, otázkou zůstává o kolik měsíců. Realizace projektu poblíž Čapího hnízda fakticky začala, dělníci ale zatím nemohou „kopnout“ do země. Ne všechny pozemky, přes které by měl vést obchvat, jsou vykoupeny.

Čínská ekonomika rostla loni nejpomaleji za 28 let

Čínská ekonomika v loňském roce rostla jen o 6,6 procenta, což byl nejnižší růst od roku 1990. Informovala o tom agentura Reuters. Nejnovější čísla, která odpovídají předchozím odhadům analytiků, zveřejnil dnes čínský statistický úřad. V roce 2017 činil růst čínského HDP 6,8 procenta.