Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Za couvání a otáčení na D11 už padly tresty. Celá kauza ale ještě není u konce

 
středa, 7. listopadu 2018, 17:00

Video zachycující řidiče na D11, kteří si s dopravními předpisy hlavu moc nelámali, obletělo před několik týdny celou republiku. Zhruba třicítka šoférů na dálnici couvala nebo se otáčela. Řada z nich už zná své tresty, většinou se jednalo o zákaz řízení a několikatisícovou pokutu.

K velmi nebezpečné situaci došlo 16. srpna kolem 18. hodiny za exitem na 68. kilometru D11 (u obce Chýšť – sjezd na Nové Město u Chlumce nad Cidlinou). Právě v těchto místech začali řidiči přijíždět k tvořící se koloně vozidel. „Někteří z nich se rozhodli ulehčit si čekání, a v rozporu se zákonem se začali vracet právě ke sjezdu na 68. kilometru,“ uvedl tehdy mluvčí policie Jan Čížkovský. 

Událost policii oznámili pracovníci Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD), kteří hromadné porušení zákona viděli prostřednictvím kamerového systému. 

Po řidičích následně začala pátrat policie, zveřejnila video z incidentu a obrátila se na veřejnost s prosbou o pomoc. 

„Všichni řidiči byli již dohledání a u těch případů, kde byla dle rozhodnutí zpracovatele případu naplněna skutková podstata protiprávního jednání, došlo k jejich oznámení příslušnému správnímu orgánu,“ uvedl Ondřej Moravčík z Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje. Mluvčí hradeckého magistrátu Petr Vinklář dodal: „Celkem obdržel magistrát od Policie ČR třináct oznámení o přestupku.“ 

Usvědčit řidiče pomohl "Velký bratr"

Bez videozáznamů poskytnutých policii by se pravděpodobně hříšníky dohledat nepodařilo. „Stěžejním důkazem byly kamerové záznamy z projíždějícího kamionu a také materiály, které nám poskytlo ŘSD z kamer umístěných na samotné dálnici,“ uvedl Moravčík.

Srpnová "hromadná couvačka" ale stále není u konce. „V devíti případech již bylo vydáno rozhodnutí, z toho pět jich je již v právní moci. Jedno řízení pak muselo být odložené. Pokud nedojde k odvolání u těch, které ještě nejsou v právní moci, zbývají k dořešení tři případy,“ dodal mluvčí.

Konkrétní tresty podle mluvčího magistrátu prý není možné sdělit, přestupkové řízení je totiž neveřejné. „Z povahy přestupku ale může být řidičům udělena sankce od 5 do 10 tisíc korun, zákaz řízení od 6 do 12 měsíců a v každém případě sedm bodů v rámci bodového systému řidičů,“ řekl Vinklář.

V případě, kdy nebyl řidič tzv. "označen", může být provozovateli vozidla udělena sankce až 100 tisíc korun.

Napsal Tomáš Vodička | Foto Policie ČR
 


 

Kam dál?

Žáci z Vocelovky zdarma seřídí světlomety, stačí přijet do dílen ve...

pondělí, 5. listopadu 2018, 16:28

Kontrolu a seřízení světlometů u auta nebo motorky nabídne řidičům Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vocelova v...

Hradečtí silničáři investovali 40 milionů, budou prohrnovat víc cest

pondělí, 5. listopadu 2018, 07:53

Silničáři v Královéhradeckém kraji před nadcházející zimou investovali do nové techniky zhruba 40 milionů korun. Nakoupili dva...

Lanovka na Sněžku od pondělí do 7.prosince pojede jen o víkendech

sobota, 3. listopadu 2018, 15:25

Kabinová lanovka z Pece pod Sněžkou přes Růžovou horu na Sněžku bude od pondělí do 7. prosince s výjimkou víkendů mimo provoz....

Hradec Králové bude mít v červnu 2019 parkovací dům pro 284 aut

pátek, 2. listopadu 2018, 16:55

V centru Hradce Králové by měl být v polovině příštího roku hotový parkovací dům pro 284 automobilů. Investorem stavby za...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

První termín přijímacích zkoušek byl dosud úspěšnější

Mezi průměrnou úspěšností z prvního a druhého termínu jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory středních škol byly v minulých letech rozdíly od jednoho do deseti procentních bodů. Uchazeči, kteří využili možnosti konat zkoušky dvakrát, měli lepší výsledek spíše z prvního termínu. Výjimkou byl v roce 2017 test z matematiky pro čtyřleté obory a loni testy z češtiny pro víceletá gymnázia, ve kterých žáci uspěli v průměru lépe až napodruhé.

Ochladí se až příští víkend, kdy přijde místy vydatný déšť

Teplé počasí vydrží i v následujících dnech, podle meteorologů bude v příštím týdnu až nezvykle teplo. Ochladí se na jeho konci, kdy odpolední teploty klesnou místy až o deset stupňů Celsia. V závěru týdne bude také pršet, srážky by mohly být místy i vydatné. Celkově bude období od 22. dubna do 19. května teplotně průměrné, srážkově pak slabě nadnormální nebo normální. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes na webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Focení samotné je jednoduché. Těžší je dostat do tváře modelky výraz, říká Richard Nowak

Před objektivem Richarda Nowaka stála už řada celebrit. O kvalitách tohoto budějckého profíka tak nemusí být vedené dlouhé řeči. Kromě krásných módních fotek už ale nějakou dobu pracuje na projektu s názvem Anonymous. Co je to za projekt? A jaké fotografie v něm najdeme?